KOMIKS: Jason Aaron - Chris Bachalo, Doctor Strange 2: Poslední dny magie

Článek od: Karolína Poláčková - 12.12.2018

Rozhodně to není poprvé v marvelovském vesmíru, kdy je naše Země pod útokem. Armáda Empirikul už stačila zničit magii v několika světech, a nyní, když je nejvyšší čaroděj sražen na kolena, je připravena zničit ji i zde. Poslední dny magie mohou nastat velmi brzy…

A také že nastanou. Doctor Strange sahá po všech prostředcích, které má ještě k dispozici. Empirikul však udeřili na naši dimenzi silou čiré vědy s jediným cílem: očistit ji svatým plamenem od špinavé magie a zničit všechny rouhačské čaroděje – s tím nejvyšším v čele. Zatímco se Strange snaží zachránit, co se dá, jeho asistent Wong se pokouší ho udržet naživu a oddálit splacení dluhů, které si jeho přítel nadělal. Na pomoc Stephenovi přicházejí mágové z celého světa a bojují, dokud stále nějaká magie zbývá, i když jí rychle dochází dech.

Aaron nám všechny podstatné postavy i magické reálie představil již v prvním dílu, proto není v Posledních dnech magie důvod zdržovat se vysvětlováním. Na předchozí Cestu podivných příběh hladce navazuje a využívá a rozvádí každý dříve zmíněný detail. Na nikoho se zkrátka nezapomíná – ať už na známou Scarlet Witch, čarodějného barmana nebo temná tajemství sklepa domu Sanctum Sanctorum. Císař Empirikul se jako záporák dočkal vlastního malého originu a příběh fanatického inkvizitora díky tomu nabral na hloubce. Je jen škoda, že věda, kterou se proti magii ohání jako svatým uměním, ve výsledku vypadá jen jako trochu jiný druh magie. Spousta paprsků, klonů, záhadných principů, ale na rozdíl od magie je to ve vizuálu bílo-zelené. Motiv konfliktu kouzel a vědy v tomto případě bohužel vyzněl trochu naprázdno.

Na scéně se objevují i další marvelovští čarodějové, které ale nemusí čtenář nutně znát, aby bez problému pochopil souvislosti. Jejich vlastnímu boji s Empirikul se věnuje bonusový sešit Poslední dny magie, tvořený několika dalšími autory. Pomocí knihovnice Zelmy, která se nám od prvního dílu neztratila, zdařile doplňuje hlavní Strangův příběh. Nejenže tento sešit krásně ukazuje globálnost invaze, ale hlavně je v něm perfektně vystihnuta zoufalost boje s Empirikul. Na konci prvního sešitu se navíc nachází i úsek „Den bez magie“ s podařeným vyobrazením dopadu zmizení magie. Neuvěřitelně to přidává na atmosféře, kterou Aaron pečlivě buduje okénko za okénkem.

Bachalova až zmatečně barevná kresba skvěle ladí se šíleným světem Doctora Strange. Nejvyššího čaroděje dohánějí jeho nesplacené dluhy a rozhodně to v Aaronově příběhu nemá jednoduché. Poslední dny magie mají mnohem temnější nádech než předchozí Cesta podivných, hrdinové zažívají nejednou chvilku zoufalství a pro mě byla radost to číst. Ano, sem tam mistrovi utekl nějaký ten nelogický dialog nebo opravdu kýčovitá hláška, ale na příště má Doctor Strange našlápnuto slušně. A zaděláno na další problémy přirozeně taky.

 

Jason Aaron, Chris Bachalo – Doctor Strange vol. 2 – Poslední dny magie
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 168, brož
Rok vydání: 2018
Překlad: Kateřina Tichá
Cena: 369 Kč
 

 

Přidat komentář