Nový titul z vydavatelství OneHotBook

Článek od: Redakce - 20.12.2018

Dmitry Glukhovsky: Text
čte: Martin Písařík

 


vydává: OneHotBook
celkový čas: 11 hodin 30 minut

Thriller ze současného Ruska od Dmitryho Glukhovského, autora kultovní trilogie Metro 2033–35, vychází jako audiokniha TEXT v podání Martina Písaříka. Titul vychází hned po knižním vydání románu v nakladatelství Kalibr. „Změna prostředí – oproti většinové produkci severských krimi nebo amerických detektivek – je vždycky osvěžující a v tomto případě beze zbytku naplní východní přísliby. Kdo by nechtěl nahlédnout do temných zákoutí současné Moskvy očima tamějšího rodáka, když trable s tím spojené zažívá místo posluchače literární hrdina? Ačkoli se jedná o kulisu pro čistokrevný thriller, více než dvanáctimilionová metropole příběhem organicky prorůstá a prostředí přirozeně determinuje jednotlivé charaktery,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A k obsazení dodává: „Martin Písařík se k povaze hlavní postavy hlasově i výrazem výtečně hodí, celý příběh velmi sugestivně dobarvuje a jeho výkon bude v posluchačích rezonovat ještě dlouho po závěrečné tečce.“

Sedmadvacetiletý Ilja Gorjunov se po sedmi letech vrací domů z vězení – a rázem se mu zhroutí svět. Jeho matka zemřela, přítelkyně ho vymazala ze svého života a nejlepší kamarád si mezitím založil rodinu, takže o kontakty s kriminálníkem nestojí. Zoufalý Ilja se rozhodne pomstít zkorumpovanému policistovi Petrovi Chazinovi, který ho z uražené ješitnosti za mříže dostal, když mu při razii podstrčil balíček s drogami. Poté, co se zmocní jeho smartphonu, začne se za něj přes messenger, SMS a další texty vydávat. Odpovídá na dotazy jeho nadřízených, kolegů, přátel, rodiny i partnerky a dvojrozměrné obrazy v telefonním přístroji se pomalu proměňují ve skutečné osoby s vlastními pocity, problémy a touhami. Hranice mezi Iljou a Petrem se postupně stírají…

„Dmitry Glukhovsky umí skvěle podat drsnost subkultury, v níž se hlavní hrdina Ilja pohybuje, a příběh má specifickou atmosféru. Nehostinné prostředí, ruská zima, ohromné vzdálenosti, to všechno samozřejmě působí na jeho rozpoložení, pod jehož vlivem jedná a dochází k rozhodnutí. Při podobných popisech pro mě bylo příjemné, že jsem seděl ve vyhřátém studiu a o tom, jak na zamrzlé okenní tabulky dopadají sněhové vločky, můžu jenom vyprávět. Taky mě bavilo sledovat příběh, který je velmi současný,“ líčí Martin Písařík, co ho na románu Text nejvíc zaujalo. A dodává: „Podle mě se současné Rusko od dob Turgeněvů a Gogolů moc nezměnilo, příliš se nevyvíjí. Nezměnilo se třeba v tom, že mezi Moskvou a ostatními městy je pořád obrovský rozdíl – Moskva žije, pulzuje, tepe, nabízí obrovské možnosti. Pro Ilju představuje tohle místo naději i šanci, ale protože pochází z malé vesničky nedaleko hlavního města, tak příležitost neumí správně uchopit a využít. Hlavně má ovšem velkou smůlu – jeho příběh ukazuje, že se člověk nemusí dostat do průšvihu jen vlastním přičiněním. Ačkoli se snaží, aby se už nedostal do dalších problémů, propadá se do nich s každým krokem ještě hlouběji. To je ta chandra ruské literatury, kdy od začátku sledujete příběh člověka, se kterým to nemůže dobře dopadnout.“ A jak vnímal narátor ústřední postavu, z jejíž perspektivy sleduje události a vypráví o nich? „Ilja se do všech velkých průserů, které ho potkaly, dostal kvůli tomu, že chtěl někomu pomoct. A to je gros protagonisty, který udělal velké chyby a usiluje o pomstu, jež už není úplně správná, avšak v zásadě je to dobrý člověk – nechce, aby kvůli němu někdo jiný trpěl. A přestože dokonce někoho zabije, dá se vlastně považovat za jakéhosi ochránce žen, což mě překvapilo a bylo mi to na něm sympatické. Herec se do takové postavy může lépe promítnout, když to není a priori gauner ani jen oběť, ale zkrátka člověk, který by měl v jiné situaci či podmínkách šanci na správný, spořádaný a pěkný život,“ charakterizuje interpret „svého hrdinu“.

Nahrávku doprovází původní hudba, která freneticky kličkuje a hledá melodii mezi strunami boostrované elektrické kytary, v disharmonii těká zvuky a samply vyzvánění mobilních telefonů a přesto si v těžkopádném dunivém rytmu neochvějně razí cestu vpřed jako příliš rozjetá mašina, jíž už nelze zastavit. Na vedlejší koleji místy nesměle probleskne obrys hloubavých klavírních motivů, náznak zapovězené melancholie, zašlapané nesmlouvavým tempem.

Audiokniha v režii Hynka Pekárka vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 339 Kč i jako CD mp3 za 349 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

„Je to studie o bezmocnosti jedince ve zkorumpovaném státě, drama o silném vlivu státu a zamyšlení nad tím, jak ruskou politiku a společnost ovlivňuje vězeňská subkultura.“
– publishingperspectives.com

 

Dmitry Glukhovsky (* 1979)
Ruský spisovatel a žurnalista se věnuje převážně žánru sci-fi a magického realismu. Ve svých osmnácti letech zdarma uveřejnil na svých webových stránkách prózu Metro 2033. Román celosvětově získal přes tři miliony čtenářů a roku 2005 byl vydán i knižně. Obdržel rovněž prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 jako nejlepší literární debut za rok 2007 a stal se předlohou úspěšné počítačové hry. V roce 2007 vydal autor fantasy novelu Soumrak a o dva roky později pokračování prvotiny Metro 2034, které se stalo ruským bestsellerem roku. Sérii zatím završil třetí knihou Metro 2035. Jeho nejnovější román ze současnosti se jmenuje Text a vyšel v roce 2018. Jako novinář působil v EuroNews TV, Deutsche Welle a Russia Today; přispíval také do periodik jako Harper’s Bazaar, l’Officiel a Playboy.

Martin Písařík (* 1979)
Už jako dítě účinkoval v televizním filmu Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš. Poté nastoupil do amatérského divadla Radar, kde dodnes působí v inscenacích pro nejmenší. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři, vzdělání si doplnil i studiem muzikálu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Po angažmá v Divadle ABC se stal stálým hostem v Městských divadlech pražských, kromě toho účinkoval i v dalších divadlech (Na zábradlí, Ta Fantastika, Rubín, Kalich, Na Jezerce). Objevil se rovněž ve filmech jako Stříbrná vůně mrazu, Snowboarďáci, Ro(c)k podvraťáků, Lovci a oběti; známý je i z televizních seriálů Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Ententýky… Vyzkoušel si také moderátorskou práci a hojně se věnuje dabingu. Koncertuje s kapelou Akustik, pro kterou skládá a zpívá vlastní písně. Dále účinkuje v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Bohové Gothamu (2016), Lovci vran (2016), Firma (2018).

 

Přidat komentář