KOMIKS: Enrico Marini - Batman: Můj Temný princ

Článek od: Marek Mika - 09.05.2019

Na Mariniho Batmana jsem se těšil dlouho dopředu. Přiklonění se k noirovému stylu s netradičně pojatou kresbou a vybarvením bylo něco, co mi již delší dobu na českém trhu chybělo.
Primární zápletka není složitě zamotaná, ale funguje jako kvalitní  pojící prvek. Bruce Wayne byl označen za otce dcerky jisté bývalé servírky, o čemž sám úplně neví, co si má myslet. K jejich prvnímu a poslednímu setkání mělo dojít prakticky na počátku Batmanovy kariéry v zapadlém baru po opravdu náročném dni superhrdinského nováčka.
Této pikantnosti se rozhodne využít nikdo menší než sám Joker a jako pravý rodinný přítel celou aférku ještě okoření únosem. No dobře, možná v tom tentokrát i kromě dalšího povedeného žertíku hraje svou roli i sebeobohacení. Pro jednou, proč ne, pfff.
Musím uznat, že komiksu se daří velice dobře budovat atmosféru. Charaktery mají dobře napsané monology, které je pomáhají dotvářet. Vše působí temně, ale zároveň uvěřitelně, čemuž napomáhají trefně umístěné hlášky a vtipné absurdity.
Pro mě naprosto excelovalo vyobrazení páru Joker - Harley, který je vidět tentokrát z docela jiného úhlu, než jsem býval zvyklý. Harley je hluboko pod inteligenční úrovní, kterou jsem si s ní dlouho spojoval. Reflektovalo to skutečnost, že přes svou šílenost se stále jedná o psycholožku doktorku Quinzelovou. Tak na tu prosím hodně rychle zapomeňte, protože Marini servíruje Harley - naivní husičku s extrémními změnami nálad. Člověku je Jokera málem líto, nemá to jednoduché. Apropó Klaun! Působí taktéž jinak, mnohem svěžeji. Je mladý a plný elánu, stejně tak s náladami přestárlého puberťáka, ale jde na to lépe, než mladá verze hraná Jaredem Leto, jíž stále nemůžu přijít na chuť. Ano, pořád se bavíme o psychopatovi schopném brutálně popravovat vlastní lidi pro zdánlivě neškodné přestupky, takže se nemusíte bát, že by z něj vyprchala aura šílence a působil jako veseloherní postavička. Některé pasáže připomínají spíše černé komedie. Joker působí mnohem živěji a projevuje se častějšími výbuchy emocí, než jsme zvyklí z většiny ostatních knih, kde jedná jako klidný stratég snažící se o naprostou zkázu Netopýra.
Jak základní fabule napověděla, Temný princ je komorní rodinná záležitost. Nečekejte hrozbu vyhlazení města, spojenectví hlav padoušských gangů ani nic podobného. Tady se nám o zápletku postará soukromý života Bruce Waynea a Batman v něm hraje teprve až druhé housle.
Po dlouhé době nám vyšel příběh z Gothamu, který nepůsobí jako variace na již známé téma. Při čtení jsem neměl jediný pocit deja vu a celou knihu jsem slupnul jako jednohubku za jeden večer. To doporučuji i ostatním, protože pak si užijete opravdu nejkvalitnější zážitek, který popisuje události jen několika málo hodin, proto ani já bych jeho čtení nenatahoval. Stejně se k němu totiž zcela jistě brzy vrátíte, abyste si vše ujasnili. Tato kniha vybízí k opakovanému čtení, při němž si budete všímat čím dál více všech drobných detailů, které při prvním přečtení nevypadají důležité. Teprve pak plně doceníte mistrovské dílo, jež Enrico Marini stvořil.

Batman: Můj Temný princ
Enrico Marini
Nakladatel: Crew
Překlad: Petr Zenkl
Redakce: Boris Hokr
Rok vydání: 2018
Počet stran: 136
Rozměr: 179 x 276 mm
Provedení: hardcover
Cena: 499 Kč

Přidat komentář