KOMIKS: G. Willow Wilsonová, Ms. Marvel 1: (Ne)normální

Článek od: Ivet Křenková - 09.01.2020

Kamale Khan by se líbilo stát se superhrdinkou, s radostí by se pak vzdala všech svých pubertálních problémů a naplno se pustila do záchrany světa. Nikdy ji ale nenapadlo, že by se to doopravdy mohlo stát – a že až se to stane, možná jí bude život šestnáctileté studentky chybět.

Kamala je docela obyčejná dívka pakistánského původu a žije v Jersey City. Má poněkud výstřední a přehnaně starostlivé rodiče, s kterými vede klasické boje o to, jestli může jít večer ven nebo přijít ze školy o hodinu později. Sice není tolik oblíbená, ale kamarády má a její velkou zálibou je svět superhrdinů, do kterého by chtěla patřit, ač vidí jen povrchové pozlátko sestávající z všeobecné popularity a využívání zvláštních schopností.

Ne nadarmo se říká, že si máme dát pozor na to, co si přejeme. Když do Jersey City dorazí podivná mlha a Kamala zrovna míří domů z večírku, její přání ji dostihne a ona zničehonic dostane vysněné schopnosti i vzhled své oblíbenkyně Captain Marvel. Nově nabytou sílu ale neumí vůbec ovládat a první hrdinský kousek se jí podaří prakticky náhodou. Do jejího života ale brzy přichází další situace, na kterých si může vyzkoušet, co doopravdy dokáže.

Ms. Marvel vytvořená autorkou G. Willow Wilsonovou si nehraje na akční komiks plný krve a drsných řečí, spíše naopak. Kamala v několika prvních kapitolách řeší klasické problémy pubertálních holek a její schopnosti jsou po celou dobu čtení hodně neurčité.

Sice na několika panelech vidíme, jak ke svým superschopnostem přišla a co s nimi dokáže, ale vysvětlení se zatím nedočkáme. Takže se chtě nechtě musíme spokojit s tím, co víme, a jsme nuceni sledovat Kamalu v dalších a dalších zbytečných konfrontacích s rodiči místo toho, aby její nová superhrdinská stránka dostala trochu více prostoru. Nějaké té akce se nakonec přeci jen dočkáme, i když prvotní souboje Ms. Marvel se zločinci nejsou nijak převratné a daly by se označit za prvoplánové.

To, že se jedná o další hrdinku ženského pohlaví a navíc z přistěhovalecké menšiny, vnímám vesměs pozitivně. Její původ je ale v komiksu zřetelně tlačen do popředí, což Ms. Marvel spíše škodí.

I ze vzhledu knihy je očividné, že komiks cílí na mladší a spíše dívčí publikum, na čemž není nic špatného. Pokud si něco zaslouží pochvalu, je to právě vizuální stránka Ms. Marvel. Obálka určitě dokáže potenciální čtenáře zaujmout a jako velké plus hodnotím hlavně vazbu, která v tomto případě není brožovaná, ale vázaná, což se u komiksů o kratší délce tak často nevidí. Poutavá je i kresba Adriana Alphony a Jakea Wyatta, kteří používají spíše teplé zemité odstíny a zvolené barvy občas dávají Ms. Marvel lehký retro nádech.

Jako celek je Ms. Marvel zajímavá právě díky kresbě a také díky jinému kulturnímu pozadí hlavní hrdinky, což ale nemusí stačit každému. Dobrou volbou může být hlavně pro mladší začínající čtenáře komiksů.
 

Ms. Marvel 1: (Ne)normální
Scénář: G. Willow Wilsonová
Kresba: Adrian Alphona, Jake Wyatt
Nakladatelství: Crew
Překlad: Anna Křivánková
Vazba: vázaná
Rok vydání: 2019
Počet stran: 120
Cena: 299 Kč
 

Přidat komentář