KOMIKS: Mike Mignola, Batman Mikea Mignoly

Článek od: Marek - 02.07.2021

Nikdy jsem netušil, že potřebuji Batmana z přelomu 19. a 20. století, dokud jsem jej nedostal. A to byl jen první šok z celé řady.

Nejprve bych se rád věnoval několika změnám, jež proběhly mezi vydáním prvního dílu řady Legendy DC (Frank Miller) a tímto. Zaprvé se změnila šířka záložek/klop obálky. Zatímco Frank Miller měl velmi atypicky úzké 5,5 cm záložky, Mike Mignola má již standardnější 9,5 cm šířku. Zároveň ubylo množství textu na těchto záložkách. Navíc kompletně chybí jakákoliv předmluva autora nebo jiné dodatkové materiály, jakými u Franka Millera bylo zhruba šedesát stran náčrtů a scénářů popisujících genezi knihy. Stejně tak chybí galerie obálek. Proč to? Snad protože se v knize nachází čtyři příběhy, ne jeden? Nebo protože mají tyto čtyři příběhy více spoluatorů? Těžko říct, ale dojmu z knihy, která mi má určitého autora představit, to neprospívá.

Nyní ale rovnou ke knize samotné. Obsahuje čtyři příběhy, na nichž se nádherně ukazuje vývoj autora i otisk komiksové éry, během níž vznikly. Jedná se o: Zkáza, jež postihla Gotham (nejdelší; 2000), Gotham ve světle plynových lamp (1989), Plynárna (2003) a Svatyně (2003).
Všechny jsou zajímavou kombinací kanonické temnoty a černého humoru. Z knihy tak tvoří dospělé dílo, které je i na poměry kánonu velmi syrové. S nezvykle častou smrtí, která není obestřená heroickými promluvami nebo smutečním chórem. Udělal jsi chybu? BLIK! a je konec. Někomu snad může připadat, že postavy na tyto situace reagují až překvapivě klidně, z mého pohledu jim to ale dodává na uvěřitelnosti lidí, kteří vědí, že balancují na hraně, když bojují s nejhoršími zplozenci pekla.
Apropó peklo, to zde není zastoupeno jen metaforicky, naopak se plnou mírou zapojuje do příběhu. Pro Mignolu je typická obliba v mysticismu a okultismu, na nichž staví komiksy svého hrdiny numero uno Hellboye. O využití těchto prvků v Gothamu se poměrně nedávno pokusili i jiní autoři, ale nebyli ani zdaleka tak úspěšní jako Mignola. Ten totiž svým bájím a legendám dává štědrý prostor většiny knihy a solidní základy k tomu, takže dovede lépe budovat atmosféru, a ne všechna kouzla tak působí jako tvrdě naroubovaný princip deus ex machina. Ale nelžeme si do kapsy, pokud (stejně jako já) nemáte čáry v Batmanově světě příliš rádi, ani zde si je příliš nezamilujete, a kdybych mohl, dal bych přednost tomu, aby byl do stejného prostředí zasazen civilnější a realističtější příběh.
Tím se dostáváme k tomu nejlepšímu, co Batman Mikea Mignoly nabízí, tedy k prostředí a atmosféře. Kulisy Gothamu 20. let 20. století, ale i staršího, působí výborně. Je vskutku osvěžující vidět obvyklé podezřelé potloukat se po světě plného fraků a rané industrializace. Kostýmy s prvky z přelomů století mají šmrnc, a přitom působí high-tech. Navíc ponuré prostředí starých strojů a všudypřítomných neomítnutých továrních cihlových budov s kouřícími komíny dodávají dojem hrubosti, který je ještě podpořen ostře řezanými tahy Mignolovy kresby. Ta dává vzniknout docela ošklivému, ale zajímavému světu. K tomu si navíc připočtěte značně tlumenou paletu zašlých a studených odstínů barev. Poměrně časté jsou pak podivně pokroucené grimasy a oči směřující do různých směrů. Nejsem si jistý, jestli se jedná o záměr, nebo chybu (což by mi u takto zkušeného autora nedávalo smysl), ale dodává to mnoha postavám a situacím znepokojivý nádech.

Abych to shrnul, Batman Mikea Mignoly je ošklivý, špinavý, temný a brutální. Jenže je také zatraceně atmosférický a promyšlený. Čekejte spíše hororové fantasy s biblickými odkazy ze světa Batmana, v němž se mihne několik méně profláklých postav s originálními příběhy o jejich původu. Určitě se nejedná o čtivo pro nováčky, ale pokud již znáte hlavní linku a jste znudění repetitivními vedlejšími větvemi, tohle je to pravé ořechové oživení, po němž byste měli sáhnout.

Batman Mikea Mignoly (Legendy DC)
Mike Mignola
Nakladatel:
Crew
Překlad: Petr Zenkl, Richard Klíčník
Redakce: Jiří Pavlovský, Pavel Kořínek
Rok vydání: 2021
Počet stran: 240
Provedení: vázaná
Cena: 749 Kč

Přidat komentář