JUJUTSU KAISEN – PROKLETÉ VÁLKY

Článek od: Redakce - 18.02.2022

JUJUTSU KAISEN – PROKLETÉ VÁLKY

Největší hit současného japonského komiksu přichází!

Z japonských komiksů se už i u nás stal fenomén, který láká mladší čtenáře (a nejen je) jak ke komiksům, tak ke čtení vůbec. Ještě aby ne! Když se podíváme na současné japonské žebříčky těch nejúspěšnějších titulů, tak zjistíme, že z první desítky jich už pět (zatím) vychází i u nás! Ano, už pět. Teď se totiž na naše pulty dostal i totální král žebříčků, série Jujutsu Kaisen – Prokleté války.

„Jujutsu Kaisen je poměrně nová řada,“ říká Petr Litoš z Nakladatelství CREW. „Poprvé se objevila až v roce 2018, ale už o rok později měla svou vlastní anime a první romány - light novel. Byla to věc, která se prostě nedala přehlédnout. Téměř okamžitě se dostala mezi desítku nejzajímavějších nových mang a začala se umísťovat na předních místech ve všech možných soutěžích a anketách. I prodeje se šplhaly nahoru a za rok 2021 je v Japonsku Jujutsu Kaisen s prodanými více než třiceti miliony kusy jedničkou.“ A není divu, v momentálně nejúspěšnější japonské sérii najdou čtenáři všechno, co od mangy očekávají. Napětí, akci, osudovost, trochu hrůzy i humoru. A především silné emoce a hrdinu, který se musí vyvíjet. Kvůli přežití svých přátel i sama sebe.

Júdži Itadori oplývá výjimečnou silou, jinak je to ale obyčejný středoškolák. Když je však jednoho dne prolomena pečeť prokletého artefaktu uloženého na školních pozemcích a budovu zaplaví příšery, musí sebrat odvahu a vypravit se mezi ně. V sázce jsou životy jeho přátel, a tak už musí něco riskovat. Jenže netuší, co všechno bude muset obětovat a čím se bude muset stát, aby zachránil nejen je, ale i celý svět. Sám se tím zařadí mezi Prokleté a ustavičně nad ním visí rozsudek smrti. Zabijí ho dřív monstra, nebo jeho kolegové? K mangám často patří i zajímavý svět, ve kterém se příběhy odehrávají. Tady to platí stoprocentně. Série má svou vlastní fascinující mytologii. Vše je postavené na tom, že když lidé cítí určitou míru negativních emocí, které už nedokážou ovládat, z těchto pocitů se zrodí Prokletí – nadpřirození a děsiví tvorové, jejichž jediným cílem je ničit lidem životy. Proti nim stojí skupina kouzelníků, kteří umí ovládat proudy svých negativních energií a využívat je k boji s protivníky. Jenže za všechno se platí.

„Za řadou Jujutsu Kaisen stojí kreslíř a scenárista Gege Akutami,“ říká Petr Litoš. „A ten tady popustil uzdu své představivosti a oživil spousty nádherně obludných monster. Ale i když, jako u většiny podobných mang, je tu důraz na akci a napětí, pořád je v centru hrdina, jeho osobní problémy, vnitřní síla a morální volby. V tom si myslíme, že spočívá obrovský úspěch mangy i u nás. Že i přes barvité světy jsou uprostřed toho všeho vlastně celkem normální dospívající hrdinové, kteří se vyvíjejí ani ne tak díky nějakým magickým schopnostem, ale spíš díky své vlastní snaze a ochotě za něco (a za někoho) bojovat. Což pro řadu Jujutsu Kaisen – Prokleté války, platí přímo dokonale.“

Vzhledem k obřímu zájmu o tuto sérii a ohlasu, který oznámení jejího českého vydání vyvolal, se plánuje na tento rok hned šest knih z této slavné série, včetně nultého dílu! Ten ovšem nevyjde jako první, ale podobně jako v zahraničí i u nás vyjde souběžně s třetím dílem. Nultý díl je totiž v podstatě předehra, minisérie z prostředí školy, kde se učí kouzelníci bojovat s Prokletými. V tomto příběhu Gege Akutami poprvé vkročil do světa, který pak v řadě Jujustu Kaisen – Prokleté války předvedl v celé své kráse, a bez tohoto dílu by nebyla série zcela kompletní.

 

Nakladatelství CREW s.r.o.
Čáslavská 15, 130 00 Praha 3
Česká republika

www.crew.cz

 

Přidat komentář