REPORTÁŽ: Na CzechTreku popáté

Článek od: Praotec trekkie - 09.09.2010

CzechTrek se stal již tradičním setkáním všech fanoušků a příznivců Star Treku a jeho kvalita rok od roku vzrůstala. Až doposud se vždy konal v kulturním domě Ládví, letos tomu však bylo jinak. Tentokrát zorganizoval klub Trekkies, ve spolupráci s klubem CZ Kontinuum, pátý ročník CzechTreku ve zbrusu nových prostorách kulturního domu Novodvorská (ano, hned vedle té banky, kde lupič držel pokladní jako rukojmí a všichni to přes net sledovali takříkajíc v přímém přenosu). Protože bydlím na Lhotce, měl jsem to na rozdíl od mnoha jiných hodně blízko a tak jsem si v sobotu 4. září 2010, kdy akce propukla naplno, mohl i trochu přispat.

Už o půl desáté jsem našel ve foyer spoustu známých tváří a fanoušci stále přibývali. Před zahájením programu jsem si zaskočil do prvního patra na výstavu startrekových propriet – modelů lodí, uniforem, knih a spousty dalšího. A zastavil jsem se i u stánku osvědčené prodejny Fan Base, kde si zájemci mohli zakoupit spoustu upomínkových předmětů z filmů a seriálů. Samozřejmě tentokrát převážně ze Star Treku.

Jelikož bylo jedno z výročí, kterému byl letošní CzechTrek věnován, 15 let od zahájení vysílání Voyageru, byl úvod pojat rovněž v tomto duchu. Za základ byla použita jedna z epizod Voyageru “Chaotikova nevěsta“, která si tak trochu střílí z příběhů a la Flash Gordon. Na jevišti se objevil kapitán Proton se svým pomocníkem Busterem a sekretářkou Constance a vzápětí proti nim vyrazil za zvuku nechvalně známé vuvuzely padouch doktor Chaotik, doprovázený královnou Arachnií (vlastně kapitánem Janewayovou). Převzal ovládání simulátoru a spustil zákeřný program “CzechTrek“, který byl tímto zahájen.

Po úvodním projevu moderátorů následovala přednáška “Hledá se Země“, srovnávající dva seriály, jejichž snahou je dostat se k Zemi – Voyager a Battlestar Galacticu. Zatímco cesta Voyageru probíhala i přes dlouhou dobu v celkem příjemných podmínkách, Koloniální flotila to měla s Cylony i mezi sebou o hodně těžší. Přednášku vystřídalo maňáskové divadlo “Kačenka v galaxii divů“. Kathryn Janewayová v ní musela řešit náhlý nedostatek kávy a za pomoci Spocka staršího se jí podařilo dokonce zvrátit děj nejnovějšího filmu.

 Poté přišla na řadu  beseda o uvádění Star Treku v našich televizích. Zúčastnil se jí David Bursa, který zajišťoval jazykovou správnost dabingu Voyageru a části Enterprise, i překladatel série Enterprise Petr Finkous. A protože scifisté mají “své lidi“ i v televizi Prima Cool, dostalo se nám informací o zahájení obnoveného vysílání série Star Trek: Nová generace (s kapitánem Picardem) na této stanici.

Protože jsem se vydal na oběd,. zmeškal jsem povídání o herecké kariéře Nany Visitor, která byla hlavním hostem letošního CzechTreku. Na chvilku jsem nakoukl do divadelního sálu s vedlejším programem. Organizátoři CzechTreku zajistili pro zájemce besedy se zástupci Astronomického ústavu Antonínem Vítkem (hovořil o mezinárodní kosmické stanici) a Miroslavem Halouskem, který vyprávěl zábavné příběhy o kosmonautech (či astronautech) na kosmických stanicích. Odpoledne ještě proběhlo pásmo o letu Apolla 13, od něhož letos uplynulo 40 let.

Dalším programem byly “přijímačky na hereckou fakultu Akademie Hvězdné flotily“. Dobrovolníci měli předvést vybranou postavu, věc či událost (např. Porthose, Spocka mezi velrybami a mnoho dalšího) a řada výstupů byla opravdu originální.

Jelikož jsem přes všechny kladné odezvy dosud neviděl nový startrekový film s dabingem, vynechal jsem besedu s dabéry Liborem Boučkem (namluvil mladého Kirka) a Kateřinou Lojdovou, která dabovala Kirkovu matku. Bohužel se nedostavil očekávaný český představitel kapitána Picarda Pavel Soukup, ale podle ohlasů se i tato beseda povedla.

Následující bod programu byl ovšem jeden z nejočekávanějších. Proběhla jakási česká obdoba udílení Oscara k novému filmu, který mu byl letos v kategorii masek skutečně přiřknut. A to udílení “Zlatého tribla“. Soutěžilo se v několika kategoriích, v nichž čtenáři hlasovali na portále “Trekkies.cz“. Jako první byla vyhlášena nejlepší složka filmu, kterou podle očekávání získala hudba Michaela Giacchina. Následovala hláška, v níž byl za nejlepší uznán dotaz, zda nemá Sulu zataženou ruční brzdu. Třetí byla akční scéna – za nejlepší byl prohlášen boj USS Kelvin proti náhle se objevivší Naradě na začátku filmu. Kulturní vložkou mezi kategoriemi byl duet české verze písničky “Anything You Can Do I Can Do Better“, nazpívaný opravdu skvěle. V další kategorii byla jako nejlepší kostým ohodnocena admirálská uniforma Christophera Pikea. Ocenění za nejlepší dabing získal dle očekávání představitel starého Spocka Jiří Plachý a nakonec byla jako obdoba Zlaté maliny udělena i anticena v podobě “Černého tribla“, a to za zničení planet Romulus a Vulkán.

Po pauze, nezbytné pro přípravu vystoupení hlavních hostů, uvedl hlavní pořádající CzechTreku Nikola Bojčev prvního hosta večera – dabérku Janu Musilovou, která v češtině namluvila majora Kiru Nerys z DS9 a je rovněž známá jako dabérka Dany Scullyové z neméně kultovních Akt X. Jana Musilová byla velmi milá, všechny pobavila svým vystoupením a předvedla se i jako výborná zpěvačka, když nám zazpívala část vystoupení Máří Magdaleny z muzikálu Jesus Christ Superstar.

Uplynula hodina a moderátor ohlásil další vystupující, kterou nebyl nikdo jiný než herečka Nana Visitor, představitelka majora Kiry Nerys ze startrekové série “Hluboký vesmír Devět“. Nana Visitor působila mimořádně příjemným dojmem, je velmi vitální a zajímá se o vše, jak o Prahu, tak i dobrá jídla, kterým se věnuje jako konzument i jako kuchařka, přestože má opravdu útlou postavu. Herečka vyprávěla o tom, jaké bylo ztělesnit majora Kiru i o svých názorech na milostné vztahy její postavy, které požadovali scénáristé. Nana Visitor v současné době žije poblíž Albuquerque v Novém Mexiku, které jí nejdříve připadalo jako pustina, ale pak si je opravdu zamilovala, K postavě majora Kiry by se mohla vrátit, ale nejraději by si znovu zahrála ruskou agentku z bondovky v simulátoru stanice.

Po ukončení besedy herečka podepsala návštěvníkům akce všechny donesené fotografie a poté následovalo focení s fanoušky. A posledním bodem programu sobotního večera bylo společné  vypouštění thajských luceren štěstí před objektem kulturního střediska.

CzechTrek jako takový ale dosud neskončil, protože jeho součástí byla i nedělení projekce v pražském kině Atlas v pořadí čtvrtého startrekového filmu “Cesta domů“ o cestě do minulosti za velrybami, které mohou zachránit Zemi před tajemnou sondou  (zajímavá je jistá podobnost námětu s českými Návštěvníky, což bylo i předmětem jedné z přednášek na Festivalu fantazie). Po ukončení projekce ještě proběhl společný oběd a tím bylo setkání definitivně ukončeno.

 Letošní, napůl jubilejní ročník CzechTreku se opravdu povedl, proběhl v dobře vybraných prostorách a byl i výborně organizačně zvládnutý. Už teď se proto těšíme na další ročník – a samozřejmě i na blížící se Trekfest na říjnovém chotěbořském Festivalu fantazie Speciál.

Žijte dlouho a blaze!

Honza Pavlík

Praotec trekkie

P.S.: Atmosféru conu vám zajisté přiblíží nejrůznější fotogalerie:

Komentáře

Přidat komentář