RECENZE: Peter V. Brett - Tetovaný

Článek od: Renata Heitelová - 13.07.2010

Pohodlně se usaďte, dejte si kávu nebo čaj či třeba jen cumlací bonbon. Budu vám vyprávět pohádku, ne jen tak ledajakou, pohádku o třech dětech, k nimž byly sudičky zlé, přesto však děti nezalezly pod postel jako mnozí dospělí. Popraly se s nepřízní osudu, našly si svou cestu, aby nám ukázaly, že bez ohledu na nepodařený životní start lze vítězit a dávat naději ostatním... Takhle nějak by mohl vypadat úvod k románu Petera V. Bretta Tetovaný.

V prvním díle Démonské trilogie se ocitáme ve světě, jenž by mohl být jednou z mnoha variací naší budoucnosti. Po věku vědy, kdy lidé zapomněli na magii, se ujal vlády věk zkázy. Lidstvo ohrožují démoni - jadrnci povstávající každou noc ze zemského jádra. Po třech tisíciletích klidu už na ně nikdo nevěřil. Ale oni jsou zpět – magičtí, nesmrtelní, nelidští.

V Tibbetské Říčce…
Jedenáctiletému Arlenovi se vůbec nelíbí, že se musí noc co noc před démony skrývat za magickými chranami, mnohem raději by s nimi bojoval. Jeho otec však zastává heslo „kdo uteče, vyhraje“. Zatímco se otec krčí strachy v chalupě v bezpečí chran, Arlen čelí jadrncům, aby zachránil matku. Jeho snaha je však marná, a tak Arlen v zoufalství utíká z vesnice. Noční boj se skalním démonem předurčí jeho osud.

V Drvoštěpské Kotlině…
Leesha se spřátelí se starou léčitelkou Brunnou při ošetřování zraněných po nočním útoku jadrnců. Je jí teprve třináct, ale práce jí jde od ruky. Kvůli lžím svého snoubence Garda utíká Leesha od něj i rodičů na vyučení k Brunně. Otce je jí sice líto, ale matku nikdy ráda neměla. Její bití a urážky snášela i beztak dlouho.

V Říčním Mostě…
Tříletý Rojer přijde při útoku jadrnců o oba rodiče a zůstává na krku zbabělému žonglérovi Arrickovi, který dodrží slib daný umírající matce. Dalších víc jak deset let je chlapci nejen mistrem, ale i druhým otcem. Rojer se učí žonglovat a hrát na housle, které se mu jednou stanou cennou zbraní. A i v Arrickovi zůstala kapka odvahy.

Všichni tři hrdinové musí být čtenáři sympatičtí, jejich osudy jsou nevšední, hlavním tahounem příběhu je však Arlen. Toužil po slávě, chtěl vstoupit do dějin jako ten, kdo vrátí lidem boj. Jestli však má být spása lidstva trvalá, nemůže vzejít jen od jednoho člověka. Lidé ale ztratili vůli bojovat. Největší zbraní démonů je tak lidský strach. I Arlen se bál. Bál se být sám. Chtěl mít někoho, za koho by se rval. Jenže při své pouti za slávou opustil všechny, kdo ho milovali. Otce, posla Ragena, dívku Mery i mistra chraničáře. Objev v poušti nasměruje jeho kroky. Dočká se snad v něm lidstvo Osvoboditele?

Trochu mi vadila autorova snaha připodobnit lidskou víru v boha ke křesťanství a islámu. Ať už náboženské narážky na Stvořitele, který seslal na lidi mor v podobě jadrnců, aby je tak potrestal za jejich hříchy a bratrovražedné války, čekání na Osvoboditele, který lidi spasí, či zmínky o svaté válce a životě obyvatel v daleké pouštní Krasii. Bylo by mi milejší, kdyby autor přišel v této oblasti s něčím novým, či aspoň ne tak obehraným.

Svůj románový debut začal americký autor Peter V. Brett psát v rámci kurzu psaní pro autory fantasy. Inspiraci čerpal z dětské četby, hraní her a anglické středověké literatury. Nemáme tu však klasický putovní román jeho oblíbence Tolkiena, autor se spíše soustředil na dětská léta hlavních hrdinů, aby čtenář chápal, co je utvářelo a proč se v dospělosti chovají a jednají tak, jak jednají. Věnoval tomu až příliš mnoho prostoru u Arlena, u nějž bych raději „viděla“ přeskočené roky poslovství a jeho proměny. Nejzajímavější se tak stává poslední třetina knihy, kdy už sledujeme dobrodružství dospělých hrdinů a jejich setkání.

Opravdu jsem zvědavá, co si pro nás autor přichystá v dalším díle, protože závěrečných sto  stran bylo dynamických, akčních a prostě slibných. Stránky se v závěru otáčely samy a nebylo to průvanem, zatímco začátkem jsem se dlouho prokousávala.

Jediné, co mi v knize chybělo, byla mapa. Tu si však čtenář může opatřit na webu autora.

Máte-li chuť na epický příběh, který graduje s počtem přečtených stránek, čekáte-li dobrodružství, magii a záhady, je tu Tetovaný právě pro vás.

Peter V. Brett: Tetovaný

Nakladatelství: Triton
Originální název: The Warded Man
Překlad: Miroslava Polová
Redakce: Petr Mušálek
Obálka: Larry Rostant
Rok vydání: 2010
Vazba: pevná
Počet stran: 448
Formát: 145x205
ISBN: 978-80-7387-354-7
Cena: 399 Kč

Přidat komentář