RECENZE: Mike Carey, Poznaný ďábel

Článek od: pagi - 02.12.2010

 

Felix Castor, exorcista na volné noze, zrovna náhodou trpí - jako obvykle - nedostatkem zakázek. A tak bere co jde, od melouchů typu kouzelnického představení na narozeninách rozmazleného fracka („to nic není, měl druhý balíček karet v rukávu“) až po práci, kterou by jinak nevzal, totiž zbavit jedno omšelé, avšak aktivní muzeum podobně omšelého, ale ještě aktivnějšího ducha.

Psychologové prý zjistili, že lidé jsou spokojenější a úspěšnější, čím větší majetek mají. Protože Felix patří do dolního okraje intervalu majetnosti, není ani spokojený a není ani příliš úspěšný. Obě zakázky, které přijal, se zvrtnou a do toho se objeví okouzlujícně krásná démonka Julieta, která s ním má mnohé zvláštní úmysly, z nichž roztrhání na kousky by mu na rozdíl od těch zbývajících přineslo úlevu. Démonů, duchů a záhad se okolo Felixe kupí víc, než kolik je zdrávo. Atmosféra temne, houstne a plní se krví, mrtvolami a intrikami až do ještě temnějšího, hustšího a krví a mrtvolami přeplněného finále.

Mike Carey se otočil zády k upírům a elfům, zredukoval pandaemonium na efektivní minimum a příběh postavil na kvalitně vybudované detektivní zápletce. Démoni, duchové a vůbec celé nadpřirozeno jsou pro něj především nástrojem, který mu slouží pro výstavbu děje, konstrukci zápletek a jejich rozuzlování, necítí potřebu zaplňovat děj dalšími a dalšími variacemi nadpřirozených bytostí, v jejichž zástupech se děj mnohdy ztrácí, pokud vůbec nějaký je. Ani akce tu nejsou samoúčelné, jsou součástí děje a autor v nich i uvážlivě pracoval s dějovými zvraty. Vzhledem k přiměřenému rozsahu nevadily ani menší odbočení z hlavního dějového proudu, spíše dokreslovaly postavu či poskytovaly doplňkové informace k hlavní dějové linii. Je znát, že Mike Carey je vypsaný autor, navíc mu při psaní prózy určitě pomáhá zkušenost z práce na komiksové adaptaci Gaimanova Nikdykde.

Hodnocení: 70 %.

Mike Carey: Poznaný ďábel (The Devil You Know)
překlad: Věra Kotábová
obálka: Jan Skácelík
Netopejr, Triton, 2007
398 stran, 299 Kč, vázané
ISBN: 978-80-87044-07-0 (Netopejr), 978-80-7378-035-5 (Triton)

Komentáře

Přidat komentář