FILM: Transformers 3

Článek od: Tomáš Apeltauer - 29.06.2011

Je celkem jasné, čím byly první dva díly oproti všem ostatním snímkům výjimečné – kombinace krásné Megan Foxové, po zuby ozbrojených Autobotů a digitálních kouzel režiséra Michaela Baye fungovala na výbornou. Ve třetím díle se sice opět setkáme se starou partou, ovšem s tím rozdílem, že namísto Megan Foxové spatříme v roli Samovy dívky okouzlující Rosie Huntington-Whiteley. Ovšem zatímco si Sam ze všech sil hledá práci, jeho mechaničtí přátelé zjišťují, že na našem Měsíci se toho skrývá o něco víc, než jen pár šlápot v prachu. Dozvídáme se, jak to vlastně bylo s Apollem 11, události nabírají rychlý spád a náš svět se opět ocitá v ohrožení. Znovu spatříme všechny plechové hrdiny z předchozích dílů a samozřejmě také přeživší záporáky. Jelikož jsou řady Deceptikonů po všech těch bitvách značně zdecimované, rozhodnou se doplnit stavy a vezmou to pěkně od podlahy. Jenže jejich cestu opět zkříží Sam Witwicky, který rozhodně nehodlá jen přihlížet.  Obrátí se na starého známého, pološíleného agenta Simmonse, a spolu s ním odkryje jejich zákeřný plán. Najednou se Autoboti ocitají uprostřed sutin bývalého Chicaga a po boku lidí vedou zoufalou bitvu o záchranu naší planety.

Asi už tušíte, že ačkoliv se film tváří jako plnohodnotné pokračování, nenabízí vlastně skoro nic nového. Prvních čtvrt hodina sice vypadá slibně, Bay nám předvede úchvatné scény a pečlivě buduje hutnou atmosféru, ale poté se mu celý film začne sypat jako domeček z karet. V čem je problém? Inu, rozhodně ne v efektech nebo akčních scénách. Ty jsou vybroušeny k dokonalosti. Zádrhel spočívá hlavně v postavách, jejich psychologii a propracovanosti. Michael Bay je v žádném z dílů Transformers nepředstavil nijak složité, ani komplikované, ale většinou byly víceméně uvěřitelné. Trojka tuto oporu ztrácí, a proto se děj zdá naivní a bezduchý. Dialogy jsou často plné nejrůznějších klišé, popřípadě postavy jen mlátí hubou prázdnou slámu. Zapomeňte na nějaké úderné a stručné rozhovory k věci, počítejte spíše s rozvláčnými dialogy, prázdnými proslovy a podobnou vatou. Divák pak získává neodbytný pocit, že takové scény mají pouze jediný účel, a sice překlenout prostor mezi akcí. Rozhodně na tom má vinu i český dabing, který filmu prostě nesluší a působí těžkopádně. Jak se blíží závěr, tak se příjemné odlehčení mění na infantilní vtípky a přihlouplá prohlášení nahrazují stupidity. Michael Bay tvrdil, že se z dvojky poučil a tentokrát natočí vyvážený film s postavami, které mají co říct. Bohužel nepodařilo se mu to. Objevilo se sice několik nových postav, ovšem dostaly moc málo prostoru, tudíž jejich potenciál zůstává nevyužitý.

I když Transformers 3 trpí spoustou chyb, stěží drží pohromadě, a nejlepším dílem série se nestane, nálepku epická podíváná mu nikdo vzít nemůže. Styl Michaela Baye se opravdu nezapře - opět dostaneme spoustu akčních scén a nezbytných výbuchů. Musím se přiznat, že při pohledu na Deceptikony řádící v ulicích Chicaga mě mrazilo. Byl to dokonalý obraz totální apokalypsy, který svou atmosférou a věrohodností vyrážel dech. Zásluhu na tom má i to, že byl film z větší části točen ve 3D a na rozdíl od ostatních snímků toho umí plně využít. Bay se jednoduše překonal a výslednému efektu napomáhá i vynikající hudební doprovod, o který se opět postaral Steve Jablonsky, jenž už je sám o sobě zárukou kvality. Nechybí ani hudba od kapely Linkin Park, která zatím ani jednou nezklamala, ale těšit se můžete i na další hvězdy, jako například Paramore nebo Goo Goo Dolls.

Bohužel celá, jinak parádní podívaná, je nakonec utopena v moři nelogičnosti. Což je opravdu velká škoda, protože pak již výše zmíněná akce nevyzní ani z poloviny tak dobře, jak by měla. Celkový dojem už nezachrání ani okouzlující Rosie Huntington-Whiteleyová, jež sice postrádá tvrďácký vzhled Megan Foxové, ale hravě ho dohání svým hereckým výkonem. Role jí dokonale sedla a dokázala z ní vytěžit maximum. Nepůsobí jako všechny ty blonďaté dekorace, které mají ve filmu jen dvě úlohy, a to ocitnout se v nebezpečí a být zachráněny. V podání Rosie se postava mění v chytrou mladou, cílevědomou ženu, která neváhá využít své schopnosti pro dosažení cíle.

Snímek Transformers 3 měl ambice překonat druhý díl a stát se úctyhodným ukončením populární série. Nepodařilo se mu ani jedno, ani druhé. Po vizuální stránce sice dvojku daleko přesahuje, ale bez pevných základů nakonec vyzní polovičatě. Obsahuje pár originálních nápadů, má hvězdné obsazení, a dokonce je v něm i několik nečekaných zvratů, ovšem co je mu to platné, když všechen potenciál ve finále zabíjí zpomaleným hrdinským pochodem a vlající americkou vlajkou. Přijde mi, že scénář je pouhou recyklací předchozích dvou dílů. Netvrdím, že je film vyloženě špatný, pouze značně nevyrovnaný. Na jedné straně nám předkládá ty nejlepší efekty, na straně druhé se nás snaží opít slabým a bezduchým příběhem. Ovšem pokud na to přistoupíte, a nebudete nad filmem příliš přemýšlet, čeká vás neskutečná jízda, na kterou budete ještě nějaký ten týden s nadšením vzpomínat. A to ostatní časem vezme voda.

Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon)
USA, 2011, 154 min.
Režie: Michael Bay
Scénář: Ehren Kruger
Hudba: Steve Jablonsky
Hrají: Shia LaBeouf, John Turturro, John Malkovich, Rosie Huntington-Whiteley, Frances McDormand
V kinech od 30. 6. 2011

Komentáře

Nuz. Jednicka nudila (infantilne skryvanie sa transformerov), dvojka bola sialena a explozivna. Prekonat dvojku v efektnosti nebude lahke, pokorit jednotku nemoze byt problem... Podla mna. Som zvedavy...

Mě se líbily oba dva díly a na trojku se vyloženě těším, ale asi to opravdu chce vidět v kině a ne čekat na dvd. Jak píšeš, efekty za to stojí, dějově už to není tak dobré - a já si na efekty potrpím cool

„Za zkušenosti musíme v životě platit. Máme-li štěstí, dostaneme slevu.“ Oskar Kokoschka.

ten film je luxusní. Logika má sice volno, je tam patos, americká vlajka, ale kdo by to řešil, když akce je tak vymazlená a na Rosie Huntington-Whiteley se tak úžasně kouká. Je to epické, je to kulervoucí, je to nářez a já si tenhle film budu s chutí pouštět na dvd znova a znova. Míša nezklamal :)

Ten film byl luxusní!! Nad mé očekávání. Od 3. dílu jsem čekala málo, ale překvapil. Občas se u nějakého filmu stane, že další pokračovaní spíše diváky odradí než přitáhle. Děj, je pravda trochu jednodušší, ale je to doplněno a výborné efekty, které stojí za to. Rosie Huntington-Whiteley má můj obdiv. Jen těžko uvěřit, že boj o holý život ustála celou dobu na jehlových podpadcích laugh Ale to jen na zlehčení .. Pro toho, kdo si potrpí na skvělé efekty, ozvučení a akčnost, vřele doporučuji. Viděla jsem to ve 3D, ale myslím si, že bohatě stačí 2D. A doporučuji dabing. Více si vychutnáte akční scény a navíc, já nerada čtu titulky.cool.. Ovšem vše je věc názoru..

Kombinace hudby s efekty a krásnou mladou Rosie přesahuje všechno, co jsme kdy u Transformerů viděli. Souhlas.

Ale to, co se oděhrává okolo a na čem by to mělo stavět je dle mého pod dvojkou. Je to oddychové. Nemusí se u toho myslet. Myslím, že kvůli těm scénám ten film rád zhlédnu znovu. Několikrát. Ale čekal jsem... no víc :-)

Žij svůj život tak, aby až ti nakonec proběhne před očima, jsi nevěděl, jestli sleduješ adventuru, nebo porno.

 

Přidat komentář