INTERVIEW: Rozhovor s Jiřím W. Procházkou

Článek od: Martin Stručovský - 30.06.2011

Po dvouleté pauze se, Jirko, vracíš na scénu s další knihou. Proč ti to tak dlouho trvalo?

Mně bohužel veškeré texty trvají dlouho, což ostatně zasvěcení vědí. Je mi to líto, ale já to fakt rychleji neumím. V případě Druhého kroku nikam ale byla jiná výchozí pozice. Jde o pětadvacetiletý výběr z povídek a novel, takže většinu z již zveřejněných textů (např. ze sborníků Rigor Mortis, Roboti a lidi, Imperium Bohemorum) jsem v podstatě nechal tak, jak  vyšly, jen znova prošly běžnými autorskými a zejména profesionálními korekturami. Nicméně, sám v rámci své práce s psaním, recenzováním či publicistikou jistě víš, že dát do kupy 550 stran textů, to nějaký čas zabere.

Prozradíš, co jsi z toho čtvrtstoletí pro čtenáře vybral?

Nejdřív prozradím, že tam je asi tak 100 normostran dosud nevydaných věcí. Gavril se vrací nebo-li pokračování Druhého kroku Neila Armstronga. Gavrila jsme se Slávkem Švachoučkem dopisovali a pilovali do poslední chvíle. Bude tam docela dlouhá pohádka (takové „mé“ pojetí pohádky) Vlaky, draci, strach a lebky. Užijete si i literárního experimentu nazvaného Remix posledního soudu, což bude asi nejkontroverznější text z celého DKN. Čtenáři se ve dvaceti povídkách dostanou k čisté fantasy, hard sci-fi, k hororům, a dokonce i trocha toho kyberpunku a biopunku bude. Vlastně jsem touhle knihou prozradil na sebe vše, co jsem dosud ještě nevykecal.

Na jakou z povídek v knize jsi nejvíc pyšný?

Které své dítě máš nejradši… Kdybych z tohohle sborníku musel vybrat tři věci , tak to budou Krysy; Vlaky, draci, strach a lebky a CRASHTEST – Balada o očích topičových. Mimochodem, ostatní texty také nejsou úplně špatné…

Tuhle otázku si nemůžu odpustit. Jak to vypadá s třetím Kenem Woodem? 

Ty mě nešetříš… Od roku 1992 slibuji asi každé tři roky dokončení trojky Prsten chána El-Abíla. Prozatím dodržuji tříletou pauzu (asi po sedmé).  Polovina textu je hotová, ale z toho nepustím ani  kapitolu. Prostě mi to nesedí. A protože si svých čtenářů vážím, tak bych je nerad uvedl do rozpaků. Ono už takhle je občas trošku zaskočím.

Abych nebyl moc tajemný, uvedu nápovědu pro ty, kdo četli Kena Wooda - Válečné zvony Rhótů  (in Legendy české fantasy), tak asi tímto směrem to má pokračovat. Více nadhledu, více ironie a více akce. Možná Kočovná divadelní společnost JWP & spol. někde uvede scénické čtení, tentokrát z KW III., jako důkaz, že ten text opravdu existuje (stejně jako v případě JFK 27 Dlouhý černý úsvit).

Letos ti vyjde 27. díl Agenta JFK: „Dlouhý černý úsvit.“ Prý v něm všechny hlavní postavy čeká cosi nepěkného. A kromě toho se mi doneslo (třeba z článků na  Sardenu), že jste s Žambochem „naverbovali“ další autory…

V mých textech čeká hlavní postavy vždy cokoli nepěkného, stejně jako u mých spisovatelských kolegů i ctěných autorek – včetně tebe. Vzhledem k tomu, jak obrovskou základnu fanoušků našeho společného agenta JFK máme, nehodlám tady a teď víc prozradit.  Abych je nenaštval. Mrtvých ale bude dost. (I těch hlavních… smiley )

S Mirkem tomuhle dílu pracovně říkáme Restart – samozřejmě s vazbou na jeho navazující díl. Po něm nastupují noví zdatní borci jako třeba nemilosrdný mušketýr Míla Linc, military komandér Honza Kotouč, Zbyněk Holub s krvavou Šumavou a Petr Totek s Aztéky.  Dále do vlaku JFK nastupuje starý bard české fantastiky Jarek Mostecký. Po Jarkovi jsou připravené i autorky.  Nyní máme dvě, Karolínu Francovou a Františku Vrbenskou. Bude jich víc. A  čeká nás jeden opravdu nečekaný návrat do JFK… Věřím, že potěší všechny naše čtenáře. (Mě to těší už dneska, protože jsem jeho díl již dostal hotový na 80%).

Ještě jedna otázka ohledně JFK. Co díl Františky Vrbenské? Jak to s ním vypadá?

Osmnáctka Františky je po druhých korekturách  provedených na již vysázené sazbě, nyní se čeká na milé kolegy a kolegyňky z Tritonu, kteří budou dodělávat reklamy a všechny ty věci, co v knize mají být, a hurá do tiskárny. Vzhledem k nadcházejícím dovoleným ti, Martine, neřeknu týden, ale aspoň měsíc – srpen.

Máš nějaký vysněný literární projekt, který bys chtěl jednou zrealizovat? 

Mám v hlavě od roku 2000 Svět Transmise. Třetina téhle „alternativní“ fantasy vyšla v Totální ztrátě rozměru před osmi lety. Hodně lidí z fandomu (včetně mého syna) mi vyčítá, že se zabývám vším možným na úkor Transmise. Ano, mají pravdu. Zjednodušeně řečeno: dopsáním třetího Kena Wooda a napsáním Transmise bych si splnil dva literární sny. 

Nyní však, než dopíšu JFK 27 (během července, srpna) jsem ještě přislíbil dvěma redaktorům povídky do jejich antologií a  jeden díl do série, která je sice zatím tajná, ale vypadá velice dobře.

Jsi znám jako milovník české fantastiky. Co jsi z české fantastiky četl naposledy a doporučil bys to ostatním?

JFK 26 od Vládi Šlechty a konečnou verzi JFK 18  Františky Vrbenské. Hodně se mi taky líbil Holomráz od Štěpána Kopřivy nebo Hustej nářez z Bruntálu. S čistým svědomím mohu doporučit texty Mirka Žambocha, Františky Vrbenské či  našeho „bohatýra“ Ďura Červenáka. Kdo ještě nečetl Městské války od Pavla Renčína, nechť tak okamžitě učiní. To samé platí pro svérázný styl a dialogy letenské upírky, Petry Neomillnerové. 

Mimo SF mám  přelouskanou absolutní bombu: čtyři knihy od Kena Bruena. Tímto prosím všechny, kdo píšou nebo hodlají psát: k úspěchu stačí jen si načíst tyto autory: Hemingwaye, JWP, Kopřivu a Kena Bruena. Chandler je pak povinný zákusek.

A nakonec- na jaké akci tě mohou čtenáři potkat a nechat si podepsat knížky?

9. a 10. července budu na Festivalu fantazie v Chotěboři. V sobotu večer v rámci Večera fantazie proběhne v kině křest Druhého kroku nikam a Vláďova JFK 26 Pár kapek krve. Ještě předtím, někdy odpoledne, máme jako tým JFK asi hodinu a půl na pokec s vámi, s našimi fanoušky, dojde i na předčítání z textů „čerstvých autorů“ JFK a také scénické čtení. Možná se bude i střílet.

Jakmile bude mezi přednáškami (tedy i mých kolegů) mezera, tak se asi budu jako bezhlavý rytíř průběžně zjevovat ve Vočích ve stanu, na zahrádce u kulturáku, kde dělají výborné maso či prostě na baru KD. Budu k dispozici komukoliv, slibuji.

 

A ještě dodáme, že knihu Druhý krok nikam pokřtí na Festivalu Fantazie 2011 v Chotěboři Miroslav Žamboch, Pavel Renčín a Tomáš Němec. 

Komentáře

Ahoj Petře - a všichni ostatní, kdo sem náhodou juknete. Omlouvám se Vám, že se samotného křtu, ani celého letošního FF nezúčastním, ale letos mi to fakt nevychází. A určitě Druhjý krok nikam postupně pokřtíme na různých větších či menších "tazích." Nicméně, jak napsal Martin výšěe, křtít budou největší borci v Galaxii a s nimi ještě Robert Pilch, takže samotný křest bude bomba!

Přidat komentář