RECENZE: Stan Sakai, Ostří trav II – Pouť do svatyně Atsuta (Usagi Yojimbo 15)

Článek od: Lament - 19.10.2011

Meč Kusanagi, neboli Ostří trav, je legendou, ukovanou bohy feudálního Japonska. Zbrocený krví procházel staletími a toužilo po něm mnoho mocných bojovníků a vládců. Ronin Usagi je pověřen úkolem navrátit tento meč do svatyně Atsuta, na místo odpočinku. Úkol je to vskutku náročný, na každém kroku číhají intriky i smrtelné nebezpečí pro toho, kdo cestuje s Ostřím trav.

Usagiho Yojimba jsem recenzovala už víckrát a můžu říct, že je zatraceně těžké hodnotit průběžně sérii, která je od začátku dokonalá a svůj vysoký standard si zachovává díl za dílem. Dá se vůbec o tvorbě Stana Sakaie říct ještě něco, co nebylo řečeno už tisíckrát, a i v našem malém českém rybníčku snad stokrát?

Kdybych byla tak úžasná jako třeba Pavlovský, Hokr nebo Žlebek, jistě bych něco vymyslela. Ale jsem to pořád jenom já, průměrná snaživá pisálistka, která se vám snaží příběhy přiblížit tak, abyste cítili jejich texturu a vůni. Greg Rucka (komiksový tvůrce) to řekl v úvodu k Pouti do svatyně Atsuta vlastně za mě. A má pravdu.

"Existují totiž věci, které všichni sdílíme. Všem nám někdy byla zima, všichni jsme měli hlad. Všichni jsme byli zrazeni, i když ne všichni ve velkém měřítku. Všichni jsme milovali.
Všichni jsme prohráli.
Ti nejlepší vypravěči dokáží podržet tyto pravdy v jedné ruce a ve druhé vykouzlit příběh."

Usagim Yojimbovi totiž zdaleka nejde jen o úžasnou kresbu, která působí jen lehce načrtnutým dojmem, přesto je nesmírně přesná, precizní a detailní. Není to ani exotika feudálního Japonska, která nás k panelům Stana Sakaie vábí stále dokola a nutí nás běžet si pro další nášup, jakmile víme, že opustil tiskárnu.

Jsou to velká témata lidství, ke kterým má autor úctu a s nimiž umí pracovat jako opravdový sensei. Z jeho příběhů na nás sálá živoucí láska, přátelství, čest, ale i zrada a nenávist přes celou propast věků. Tato témata, na něž tzv. vysoká literatura dávno rezignovala, v každém z nás spolehlivě rozeznívají struny, které nikdy neutichnou. Čím víc budou v naší realitě veškeré hodnoty devalvovány a lidskost v nás degradována, tím mocněji budeme toužit po něčem, co je rozezní silněji.

Tohle pro nás Stan Sakai svými příběhy o ušatém roninovi dělá. Dokáže to civilně, neokázale. Nepotřebuje patos superhrdinského komiksu, ani zlobu postmoderních fláků jako je Kick-Ass nebo Wanted. Stačí mu jen vyprávět příběhy tak, jak se vyprávěly odjakživa. A kresba tomu odpovídá. Bez hýřivých barviček se může zdát chudá jako hrdinské příběhy bez patosu. Ale jakmile se začtete, není cesty zpátky. Fascinující svět vás vtáhne, jak se o tom přesvědčili už mnozí.

Ostří trav: Pouť do svatyně Atsuta patří k dílům Usagiho Yojimba, které obsahují jediný příběh, a přestože je to druhý díl, dá se číst samostatně jako všechny předešlé, smíříte-li se s několika odkazy na starší dobrodružství. Jejich znalost dodává postavám hlubší texturu, ale pro četbu nejsou nepostradatelné. Ale proč vlastně začít s Usagim až patnáctkou? Stejně nakonec skončíte tak, že si ho dáte poctivě od jedničky.

Usagi Yojimbo 15: Ostří trav II – Pouť do svatyně Atsuta/ Usagi Yojimbo 15: Grasscutter II: Journey To Atsuta Shrine/
Sakai, Stan

Nakladatel: Crew
Překlad: Ľudovít Plata
Obálka: Stan Sakai
Redakce: Filip Gotfrid
Rok vydání: 2011
Počet stran: 180
Rozměr: 145 x 205
Provedení­: paperback
Cena: 229 Kč

Přidat komentář