RECENZE: Zlatá kniha komiksů - Václav Šorel

Článek od: Petr Simcik - 30.12.2011

 

Nakladatelství XYZ nám, fanouškům českého předlistopadového komiksu, dělá radost. Minulý rok to byla Encyklopedie komiksu v Československu 1945 - 1989, která shrnuje kompletní ABC komiks té doby a letos vydává ve Zlaté knize komiksů to nejlepší, co v té době vycházelo. Pravda, jedná se jen o práce Václava Šorela, ale co naplat - to, že se jeho práce náhodou shodují s výběrem těch největších kultovek je prostě fakt.

Vzpoura mozků

Jako první na nás zaútočí Vzpoura mozků. Vzpoura mozků vás zavede do blíže neurčené budoucnosti, ve které se k Zemi vrací Desátá výprava ve hvězdoletu Prométheus a nachází ji zahalenu v růžové mlze pohlcující veškerou komunikaci a v područí strojů. Je jen na posádce aby se spojila s lidmi, osvobodila Zemi a zničila hlavní počítač.

Vzpoura mozků vyšla hned několikrát, nejdříve mezi roky 1977 až 1979 jako seriál a pak v různých speciálech ABC (např. Já robot, následně v roce 1989 a 2008) a nyní po páté. Osobně si myslím, že to není na škodu. Jedná se o Šorelovu komiksovou prvotinu, která byla prý inspirována návštěvami ve výpočetním středisku v letňanské Avii. Dílu byla sice vyčítána malá angažovanost, ale nakonec díky tehdejšímu šéfredaktorovi ABC Tomanovi vyšla v podobě, která se nachází i v této knize (resp. reprint s vynechanými shrnutími děje a to jak na začátku epizod tak na konci dílu 24 a začátku 25.), dokonce prošlo i to, že hlavní záporák, robot, je vyveden v nádherné rudé barvě (což prý nebyl záměr).  

Galaxia

Další, bezesporu kultovní záležitostí je Galaxia. Nacházíme se na obrovské hvězdné lodi, kde se po zásahu meteoritem začínají budit cestovatelé ze stáze, jen aby zjistili, že z desítek přežili pouze dva a pokud rychle nezasáhnou nebude počet obětí konečný. Nakonec se jim podaří odstranit hrozbu a loď stabilizovat, ale skončí v černé díře, která je přemístí do naprosto cizího vesmíru. Naštěstí zřejmě obydleného inteligentními tvory, jelikož nad jednou z planet se nachází loď, ne nepodobná Enterprise ze Star Treku.

Na Galaxii se podílela stejná autorská dvojice jako na Vzpouře mozků tj. Šorel - Kobík. Galaxia původně vycházela mezi roky 1984 až 1986 a kromě vybroušenějšího Kobíkova stylu si můžeme všimnout také několika jasných inspirací západní sci-fi. Zatímco tajemná loď se podobá Enterprise, sama Galaxia jako by vypadla z oka Battlestar Galactice. S nadsázkou můžeme říci, že první okénko šestnácté strany je jejich fanouškovským crossoverem. Galaxia byla stejně jako Vzpoura mozků několikrát reprízována, ale na rozdíl od Vzpoury mozků se reprízy Galaxie příliš nepovedly. Ve speciálu Pojďte si hrát začínala až šestnáctým dílem a ve Velké knize komiksů měla zas přehozeny některé strany. Zde je naštěstí vše v pořádku akorát pro šestnácté pokračování je použitý list z Pojďte si hrát, a tak je tu navíc poměrně nelogické shrnutí děje. Přesto je právě tato repríza nejpovedenější a rozhodně už jenom kvůli ní se vyplatí mít knihu doma.

Tvrz

Ve třetím komiksu se přesuneme z vesmíru na český venkov doby husitské do tvrze Lásenice, ve které se záhadně objeví Doktor Martin Hrubý, aby zde za pomoci moderních vymožeností jako je lampa, či magnetofon pomohl s obranou proti zlotřilému Menhartovi a jeho chásce.

Tvrz je další legendou z pera Václava Šorela a tuše a barev Františka Kobíka. Původně vycházela v ABC mezi roky 1980 a 1981 a toto je čtvrté vydání. Vyšla ještě v zimním speciálu 1989 a Velké knize komiksů 1, přičemž ve Zlaté knize je tato poslední verze, pouze s novým číslováním. 

Operace Jericho 

Posledním komiksem, který vytvořila dvojice Šorel - Kobík, nese název Operace Jericho a odehrává se během druhé světové války ve Francii. Jde o čistě válečný příběh inspirovaný skutečnou událostí a i kresba se snaží držet co nejvíce reality, takže dle předloh jsou kresleny nejen stroje, ale třeba i vězení v Amiensu kolem kterého se příběh točí. Operace Jericho byl krycí název pro akci na osvobození vězněných partyzánů odsouzených na smrt a to za spolupráce odboje s britským letectvem.

Operace Jericho vycházela původně v roce 1988 a ještě jednou se objevila ve Velké knize komiksů 3. Tam  postrádala číslování a měla trochu pozměněnu barevnost. Zlatá kniha komiksů již číslování obsahuje a barevnost se opět trochu liší a to blíže prvnímu vydání. Zlatá kniha komiksů je tedy druhý reprint, resp. třetí vydání.

Zkáza planety Země

Kromě starých, časem prověřených kusů ale obsahuje kniha i několik novinek s porevoluční éry, které jsou reprintovány vůbec poprvé. Takovou novinkou je spolupráce Václava Šorela s Jiřím Petráčkem (Toho každý zná jako kreslíře komiksového Golema.) a zároveň jejich poslední komiks v ABC - Zkáza planety Země.

Než budu, pokračovat, přiložím jeden fundovaný komentář: 

Robert Pavelka:

Jako jeden z autorů Encyklopedie komiksu si dovolím jednu poznámku ke Zkáze planety Země. Příběh má totiž svého předchůdce, a sice v komiksových sešitech Kometa (č. 14-17) otištěného Hlídače na Ikaru. Je evidentní, že ze dvou třetin jde o stejné dílo, pouze Zkáza planety Země má přidaný "apendix" v podobě Tunguzského výbuchu. Zmíněný Hlídač vyšel na sklonku roku 1990 a ilustroval ho jiný výtvarník, známý ze stránek ABC i dalších periodik - Lubomír Hlavsa. Rozsah v Kometě, ačkoliv byl příběh kratší, měl 32 stran, zatímco ve Zlaté knize komiksů "jen" 27. 

Komiks si pohrává s myšlenkou cestování takzvanými Součkovými tunely, které se táhnou celou galaxií a navíc za určitých podmínek nejen prostorem ale i časem. Tak se s hrdiny komiksu vydáme na naši matičku Zemi nejen do budoucnosti, ale i do středověku či alternativního dvacátého století, ve kterém lidstvo vyhynulo po zásahu meteoritu, což samozřejmě nelze nechat bez povšimnutí a posádka vesmírné lodi Daidalos se to musí pokusit napravit.

Jestli jsem se v Galaxii pousmál nad jasnou inspirací Battlestar Galactica, zde se můj úsměv ještě prohloubil, neboť Petráčkovy výsadkové čluny nejsou nic jiného, než koloniální Vipery, dokonce v totožných barvách. Zkáza planety Země vyšla poprvé v roce 2001 v ABC a toto je její první celkový reprint, který byl oproti seriálovému vydání pozměněn. Dostal nový začátek, záhlaví a několik úprav v názvech. Nejen proto, že je Zkáza planety Země poměrně neznámá, stojí za povšimnutí, rozhodně totiž navazuje na tradici nastolenou výbornou Vzpourou mozků a Galaxií a vyjít v době největší slávy ABC, stala by se kultem i ona. Takhle je to jen výborný komiks.

Biggles

Biggles nemá svého obdivovatele jen ve Vlado Ríšovi, který mu věnoval své díly agenta JFK. Václav Šorel je také jedním z nich a proto není divu, že se s Bigglesem vypořádal po svém. Děj se odehrává v časové smyčce, která začíná sestřelením známého letce, Kapitána Biggleswortha a skrze jeho blouznění seznamuje čtenáře s jeho životem a hrdinnými kousky za kniplem velbloudích stíhaček.

Biggles vyšel těsně po revoluci, premiéru si odbyl v ABC mezi roky 1990 a 1992. Toto je jeho celkově třetí vydání. Rozhodně stojí za přečtení. 

Operace Slunce

Operace slunce je Bílkovka - tedy bondovka jen s kapitánem Janem Bílkem. Jedná se v ní o krádež bomby posledního soudu během transportu k jejímu zničení, navedení do Slunce. Není zde nouze o padouchy ani hrdiny, konspiraci, překvapení na závěr či Bílek girl :)

Příběh začal vycházet na pokračování v časopise 21. století junior mezi lety 2008 až 2009, takže se dá říct, že se jedná o horkou novinku. Přesto je stylem velmi podobná svým o dvacet let starším předchůdcům. Tedy výborná, ale tak trochu pro pamětníky. Toto je první reprint.

Ti ostatní...

Do knihy se některé z komiksů nedostaly. Buď proto, že se nedochovaly jejich originály, což je případ komiksu Vrabec, jehož kresby se ztratily během krachu časopisu Moje noviny. Nebo z důvodu, že seriál nebyl dokončen - to se stalo Létající partě, kterou ovšem spousta běžných čtenářů oželí, protože se jednalo vlastně o zkomiksované návody pro stavbu modelů letadel.

Co vypadá nadějně je komiks Generál Fajtl, který bude součástí knihy vydané nakladatelstvím XYZ příští rok.

Celkově si myslím, že je Zlatá kniha komiksů Václava Šorela výjimečným počinem, který udělá radost prakticky každému, kdo kdy zavadil o český komiks, ABC, či obojí. Přitom nestojí jen na prověřených kusech, které většina sběratelů určitě díky Velký knihám komiksů doma má, ale nabízí i dvě ještě nereprintovaná sci-fi díla jako bonus a to určitě stojí za koupi.

Zlatá kniha komiksů - Václav Šorel
Autor: Václav Šorel, František Kobík, Jiří Petráček
Nakladatel: XYZ
Počet stran: 264
Formát: 216 x 303 mm
Vazba: vázaná
Rok vydání: 2011
Cena: 599 Kč

http://www.xyz-knihy.cz/

Komentáře

Nikdo není dokonalý, a pokud dobrá recenze může autorovi pomoci do budoucna, je prospěšné takto pomoci i recenzentovi. Zvlášť když je patrno, že je schopen solidní recenze, že je ochoten dát si práci, že něco neušije horkou jehlou, nevstupuje na kolbiště s touhou prolévat krev. Příště se mu pak třeba nestane, že jednoho a téhož autora bude uvádět pod dvojím jménem. Teď jsem tedy zvědav, jakou recenzi pan Šičík ušije příště. Zdravím též pana Šimčíka. Jiří Plaček

Vážený pane Šimčíku, 

jako jeden z autorů Encyklopedie komiksu si dovolím jednu poznámku ke Zkáze planety Země. Příběh má totiž svého předchůdce, a sice v komiksových sešitech Kometa (č. 14-17) otištěného Hlídače na Ikaru. Je evidentní, že ze dvou třetin jde o stejné dílo, pouze Zkáza planety Země má přidaný "apendix" v podobě Tunguzského výbuchu. Zmíněný Hlídač vyšel na sklonku roku 1990 a ilustroval ho jiný výtvarník, známý ze stránek ABC i dalších periodik - Lubomír Hlavsa. Rozsah v Kometě, ačkoliv byl příběh kratší, měl 32 stran, zatímco ve Zlaté knize komiksů "jen" 27. 

Vážený pane Pavelko, děkuji za podnětné  doplnění. Přiložil jsem ho jako citaci i do původního textu.

Hlídače na Ikaru jsem neměl tu čest číst, případně jsem ho možná četl jako malý a tím pádem paměť oba komiksy sloučila. Ona scéna záchrany před upálením je mi povědomá, ale opět nevím jestli je to tím že jsem četl první vydání Zkázy, nebo Hlídače. Vaši knihu jsem četl a některé věci ohledně předchozích vydání s ní i kontroloval, i čerpal některé zajímavé rozdíly vydání při psaní textu, ale toto mi uniklo. 

Každý národ má takové politiky jaké si zaslouží -> Svůj svět si musíme zasloužit!

Přidat komentář