RECENZE: Catherine Fisherová, Sapphique
Článek od: Slayer - 09.12.2012
Konečně se mohu svobodně nadechnout, aniž bych se třásl při pomyšlení, co na nás Vězení chystá nového. Bylo mi umožněno vidět západ slunce, cítit na vlastní kůži dopad chladných a křišťálově čistých kapek deště, být milován a chtěn společností. Přesto nejsem šťastný. Unikl jsem z jednoho vězení do druhého, kde nejsou cely a vězni nemají na sobě čipy. Zde se „chovanci“ pohybují s naprostou volností, ale stačí nepatrné mrknutí oka špatným směrem, a váš blízký přítel z ničeho nic zmizí. Raději budu žít ve světě potu, špíny a krve, kde je vše předem nalinkované, než v říši přepychu a předstíraného štěstí.
Román Incarceron na pomezí fantasy a thrilleru v polovině minulého roku zaútočil na knižní pulty. Tento zprvu nenápadný klenot dokázal inteligentně zkombinovat dusnou atmosféru vládnoucí v despotickém vězení s politickým thrillerem ve světě romantismu plného intrik. K tomu všemu autorka Catherine Fisher přimíchala potřebné ingredience, jako je kritika režimů a společnosti. Zkrátka další klasické čtivo pro děti, že?
Příběh nás zavádí na místo, kde jsme se naposledy rozloučili. Finnovi se podařilo uprchnout z despotického vězení. Musel bohužel přinést největší oběť – ztrátu nejbližších přátel, přísežného bratra Keira a dívky Attie, která k němu začala ve skrytu duše něco cítit. Finn se dostává do neznámého světa. Je prohlášen za právoplatného a nezpochybnitelného následníka trůnu do té doby, než se na scéně objeví jeho dvojče. Bývalý vězeň je zmatený z neustálého intrikaření ze strany královny Sii, ale především z nočních můr a pocitu, že jeho pravá rodina je od něj tak daleko. Královna Sia se neštítí žádných prostředků, aby se zbavila Claudie a „právoplatného“ dědice, a tak se z hlavní dvojice stanou štvanci před vlastním osudem. Na druhé straně se vězení hroutí. Vězňové se čím dál více ztrácejí, vzduch je pomalu nedýchatelný a co je nejhorší – prostory se zmenšují. Keira a Attie podnikají nebezpečnou cestu za tajemnou dračí rukavicí a především za hledáním Sapphiqua. Musí si ale pospíšit, vězení má totiž daleko větší plán než jen vládnout takto malému území.
Je sympatické, jak autorka změnila styl psaní. Přibylo temnoty a beznadějné atmosféry. Hlavní postavy procházejí krutým očistcem a poznávají, co je skutečné utrpení. Vidí své přátele a rodinu umírat, svět, který znali, mizet. První část by se dala označit za komorní fantasy dobrodružství, zatímco jeho finálové pokračování za apokalyptické rozloučení s celým ocelovým světem. Děj má až sebevražedné tempo, které jede od první stránky a zastaví se až za závěrečnou tečkou.
Shrnuto, podtrženo: Mysleli jste si, že Pán prstenů je jediné fantasy plné temnoty, výživné akce a brilantní závěrečné gradace nezadávající si s nefalšovanou katarzí? V tom případě vás musím vyvést z omylu. Na první pohled skromná pohádka vás strhne svou propracovaností a především finálovým rozuzlením, které od dob Harryho Pottera nemělo obdoby. 80%
Sapphique / Sapphique/
Fisher, Catherine
Vydal: Euromedia Group - Knižní klub
Překla: Petra Diestlerová
Obálka: Jana Šťastná
Redakce: Anna Urbanová, Jiří Staněk
Rok vydání: 2011
Počet stran: 130 x 205
Provedení: Hardback
Cena: 259 Kč
- 3155x přečteno
Přidat komentář