RECENZE: Catherine Fisherová, Sapphique

Článek od: Slayer - 09.12.2012

Ze spisu vězně 35B68.

Konečně se mohu svobodně nadechnout, aniž bych se třásl při pomyšlení, co na nás Vězení chystá nového. Bylo mi umožněno vidět západ slunce, cítit na vlastní kůži dopad chladných a křišťálově čistých kapek deště, být milován a chtěn společností. Přesto nejsem šťastný. Unikl jsem z jednoho vězení do druhého, kde nejsou cely a vězni nemají na sobě čipy. Zde se „chovanci“ pohybují s naprostou volností, ale stačí nepatrné mrknutí oka špatným směrem, a váš blízký přítel z ničeho nic zmizí. Raději budu žít ve světě potu, špíny a krve, kde je vše předem nalinkované, než v říši přepychu a předstíraného štěstí.

Román Incarceron na pomezí fantasy a thrilleru v polovině minulého roku zaútočil na knižní pulty. Tento zprvu nenápadný klenot dokázal inteligentně zkombinovat dusnou atmosféru vládnoucí v despotickém vězení s politickým thrillerem ve světě romantismu plného intrik. K tomu všemu autorka Catherine Fisher přimíchala potřebné ingredience, jako je kritika režimů a společnosti. Zkrátka další klasické čtivo pro děti, že?

Příběh nás zavádí na místo, kde jsme se naposledy rozloučili. Finnovi se podařilo uprchnout z despotického vězení. Musel bohužel přinést největší oběť – ztrátu nejbližších přátel, přísežného bratra Keira a dívky Attie, která k němu začala ve skrytu duše něco cítit. Finn se dostává do neznámého světa. Je prohlášen za právoplatného a nezpochybnitelného následníka trůnu do té doby, než se na scéně objeví jeho dvojče. Bývalý vězeň je zmatený z neustálého intrikaření ze strany královny Sii, ale především z nočních můr a pocitu, že jeho pravá rodina je od něj tak daleko. Královna Sia se neštítí žádných prostředků, aby se zbavila Claudie a „právoplatného“ dědice, a tak se z hlavní dvojice stanou štvanci před vlastním osudem. Na druhé straně se vězení hroutí. Vězňové se čím dál více ztrácejí, vzduch je pomalu nedýchatelný a co je nejhorší – prostory se zmenšují. Keira a Attie podnikají nebezpečnou cestu za tajemnou dračí rukavicí a především za hledáním Sapphiqua. Musí si ale pospíšit, vězení má totiž daleko větší plán než jen vládnout takto malému území.

Je sympatické, jak autorka změnila styl psaní. Přibylo temnoty a beznadějné atmosféry. Hlavní postavy procházejí krutým očistcem a poznávají, co je skutečné utrpení. Vidí své přátele a rodinu umírat, svět, který znali, mizet. První část by se dala označit za komorní fantasy dobrodružství, zatímco jeho finálové pokračování za apokalyptické rozloučení s celým ocelovým světem. Děj má až sebevražedné tempo, které jede od první stránky a zastaví se až za závěrečnou tečkou.

Shrnuto, podtrženo: Mysleli jste si, že Pán prstenů je jediné fantasy plné temnoty, výživné akce a brilantní závěrečné gradace nezadávající si s nefalšovanou katarzí? V tom případě vás musím vyvést z omylu. Na první pohled skromná pohádka vás strhne svou propracovaností a především finálovým rozuzlením, které od dob Harryho Pottera nemělo obdoby. 80%

Sapphique / Sapphique/
Fisher, Catherine
Vydal: Euromedia Group - Knižní klub
Překla: Petra Diestlerová
Obálka: Jana Šťastná
Redakce: Anna Urbanová, Jiří Staněk
Rok vydání: 2011
Počet stran: 130 x 205
Provedení: Hardback
Cena: 259 Kč

Přidat komentář