RECENZE: Vladimír Šlechta, Orcigard - podruhé

Článek od: Martin Stručovský - 23.03.2013

Silvia Barro je ženská. Navíc o sobě tvrdí, že je tlustá, panna, neumí to se zbraněmi a co je nejhorší – je intelektuálka, což někdy může být velice nebezpečná kombinace. Její největší slabinou je vášeň pro historii starých lokalit a hádáte správně, že ji dostane do pěkných problémů. Život téhle princezny se obrátí na ruby ve chvíli, kdy je při návštěvě jednoho starodávného místa a její ochranka pobita.

A jak už vám bylo z nastínění jejího charakteru jasné, nemáme co dočinění s žádnou drsňačkou typu Buffy, která by z nepřítele udělala karbanátky. Ačkoliv na konci jejích eskapád tomu bude přesně naopak. Vladimír Šlechta ji totiž během děje pořádně vycepuje a protáhne nejrůznějšími útrapami. Ostatně, každý kdo tohohle autora zná, ví přesně, že může čekat pořádnou porci akce, napětí a dobrodružství. Na textu je hned od prvních stran dobře vidět, jak moc má Šlechta svůj svět a postavy promakané.

Orcigard vyšel poprvé před deseti lety u Strak na vrbě, původní vydání jsem bohužel nečetl, takže nemohu posoudit, v čem se liší kromě nové obálky a bonusového příběhu Krysí zub. Nicméně předpokládám, že spousta fanoušků knihu ocení, protože první vydání bylo již delší dobu vyprodáno a tohle je skvělá příležitost, jak si doplnit sbírku. Hlavně je při čtení nutno pamatovat, že text vznikal v době, kdy byly v kurzu dobrodružství na způsob Dračího doupěte a příběh tomu dost odpovídá.

Stejně jako předchozí svazky tzv. Likarijské trilogie, lze i tento číst zcela samostatně. Když jej porovnám se zbytkem, jeví se mi jako nejslabší, protože jsem se nedokázal za celou dobu pořádně ztotožnit s hrdinkou.

Likarijská trilogie je tedy uzavřená a nyní nezbývá, než se vrhnout na Gordonovu zemi, jejíž první díl s podtitulem Zahrada sirén vyšel už před pár lety. Pro ty, kteří jej nemohou sehnat, mám dobrou zprávu – chystá se nové vydání!

Orcigard (ukázka)
Šlechta, Vladimír

Nakladatel: Brokilon
Obálka: Michal Ivan
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2012
Počet stran: 398
Rozměr: 110 x 165
Provedení­: paperback
Stav: nové vydání
Cena: 288 Kč

Anotace:

Závěrečná kniha Likarijské trilogie ze světa Krvavého pohraničí.

V Orcigardu se kdysi rozkládala říše pterrů, bytostí s lidskými těly a ptačími hlavami. V průběhu věků se Orcigard změnil v obrovskou mokřinu. Rozptýleně tu žijí skřeti, potulují se zde různé nestvůry. Ve starých chrámech, utopených v močálech, se skrývá zlato i cenné artefakty.
Orcigard stále ještě ovládá Alarich Touraine, zvaný Temný mág, jeho moc však slábne. Propukají proti němu povstání, na jeho území vnikají hledači pokladů i lovci orčích skalpů. V těchto bouřlivých časech je do Orcigardu zavlečena Sylvia Viktorina, nejmladší dcera vévody z Barro. Aby přežila, musí si hledat spojence a přátele - a to jak v řadách dobrodruhů, tak mezi skřety i nestvůrami.

Přidat komentář