KOMIKS: Tobin, Querio - Zaklínač: Skleněný dům

Článek od: David Hálek - 11.05.2015

Jak dopadlo první komiksové setkání s Geraltem očima absolutního nezaklínače?

Nikdy jsem Zaklínače nečetl. Nemám ani páru, o co v knihách jde ani proč jsou tak oblíbené. Seriál z roku 2002 jsem skončil po třech dílech a už se k němu nevrátil a počítačové hry mě míjí takovým obloukem, že ani není vidět (ale za to nemůže Zaklínač jako takový, ale fakt, že první hra mě prostě nebavila a nešla mi). Ale co mám rád a co mě baví, jsou komiksy. A když už se naskytne příležitost nahlédnout do fenoménu, jež se Zaklínačem zove, skrz toto médium, nemůžu odmítnout.

Měl jsem ale trochu obavu, že jsem se vrhl do jámy Morrisonovy. Bál jsem se, že jako nefanoušek nebudu rozumět ani zbla. Že budu ztracen uprostřed mně nepochopitelného děje bez jakéhokoliv vysvětlení a bez šance na záchranu v podobě zjištění, co se kolem mě odehrává. Nemohl jsem se víc mýlit. Geralt je představen hned v úvodu jako zaklínač a mě v tu chvíli začalo zajímat, co to vlastně znamená?

Scénárista Paul Tobin na to šel ale fikaně, a nevyplivl to na mě hned na začátku, nýbrž postupně odhaloval různé skutečnosti z Geraltova osobního i pracovního života. V každé kapitole jsem se dozvěděl něco nového. A že toho není zrovna málo. Postupně mi docházelo, že Geralt není žádný plochý, černobílý charakter. Existuje na pomezí dvou světů a není to ani člověk, ani správný zaklínač. Má své slabiny, teplo ženských ňader mu není cizí a s magickými znameními to umí nejméně stejně dobře jako s mečem.

A že ten se mu hodí. Geralt se totiž se svým novým společníkem, rybářem Jakubem, ocitne v temném lese, ve kterém stojí podivný dům s mnoha vitrážemi. Jde o takový očistec, ani pro živé, ani pro mrtvé, ale pro ty prokleté, jež si nezaslouží ani jedno. A právě na tomto místě se ocitla milovaná mrtvá žena Jakuba a je na Geraltovi, aby s Jakubem a jednou sličnou, prokletou sukubou přišli na to, co od nich zesnulá požaduje.

Příběh to možná není nejoriginálnější, ale Tobin skvěle buduje atmosféru, pokládá nové otázky a všechny odpovědi si schovává na poslední kapitolu, která je jedním velikým rozuzlením. Charaktery postav do toho dobře zapadají, z Jakuba se stává paranoidní troska, Geralt se snaží zachovat si chladnou hlavu, ale moc se mu to nedaří, protože tajemná sukuba má velmi hezky zaoblenou hruď.

Erotiky a sexu je ve Skleněném domě vcelku dost, ale ne tolik, aby to ubíralo na tempu nebo nějak odlákávalo pozornost od děje. I tak ale svůdné křivky potěší. Kreslíř Joe Querio si pohrál, a i když není vidět zrovna všechno, čtenář nemá nejmenší problém si to domyslet. Kresba je svižná, akční a drsná. Nejsou to žádné omalovánky, ale temné zobrazení očistce. I přesto, že je kresba silnou stránkou komiksu, snadno se stává i jeho slabinou. Joe většinou zcela kašle na detaily. Nezabývá se úplným vykreslením scény, ale dává čtenářům jen to nezbytné minimum. Někdy je to prostě málo.

Skleněný dům se povedl. Pro čtenáře začínajícího se Zaklánačem představuje pěkný úvod do Geraltova světa plného temnoty, násilí a erotiky. Pro zkušenějšího fanouška se jedná o pěknou jednohubku, která nesmí chybět v žádné sbírce.

Celkové hodnocení: 80% 

 

Zaklínač: Skleněný dům (The Witcher Volume 1: House of Glass)

Scénář: Paul Tobin

Kresba: Joe Querio

Překlad: Martin D. Antonín

Nakladatelství: Crew

Vazba a rozměry: Brožovaná s klopami, 168x258

Počet stran: 136

Datum vydání: 22.2. 2015

Cena: 329 Kč

Přidat komentář