LITERATURA: Čtení na léto

Článek od: Redakce - 01.07.2015

Léto je tu. A s ním doba prázdnin, dovolených, ke které neodmyslitelně patří chvilky u moře, bazénu nebo prostě jen na chalupě. Ovšem vedle opalovacího krému, brýlí a dalších propriet by bylo dobré si zabalit taky nějakou dobrou knížku. Na následujících řádcích pro vás máme hrst toho, co byste neměli minout. Novinky, ale i léty prověřenou klasiku.

Stephen King: Revival

Horká novinka z pera krále hororu, která je plná sladkého vzpomínání na dětství a dospívání a vůbec vypráví o životě. První láska, první kytara, první setkání s drogami. A k tomu nepatrná špetka hororu. Další alternativy: Sága Temná věž (na celé léto máte vystaráno), případně některý z Kingových dalších fláků (To, Osvícení).

George R. R. Martin: Rytíř Sedmi království

Celý svět čeká na to, až Martin doklepe svou velkolepou ságu Píseň ledu a ohně. Čekání si můžete zkrátit touhle povídkovou sbírkou, která popisuje, jak se žilo  Západozemí sto let před tím, než vypukla Hra o trůny. Ne že by byl ten život v těch dobách o něco lehčí. Alternativa: sága Píseň ledu a ohně.

Leonard Medek: Dobrodruh

Dobrodružná série, čítající tři díly, v níž autor vzdává holt starým pulpovým příběhům. Čarodějové, zabijáci, tajemné artefakty. Cestování po světě a jeden český dobrodruh k tomu. Kdo si potrpí na retro a šestákovému ladění, je tu na správné adrese.

Jaroslav Mostecký: Jdi a přines hlavu krále

Léty prověřená klasika v novém a vkusném kabátu. Dobrodružství, vikingové lovící krále, špetka fantasy. Pokud holdujete seriálu Vikingové, tohle by vás nemělo minout. Jako vstupenka do imaginace Jaroslava Mosteckého naprosto ideální. A pokud si budete chtít od autora dopřát další podobný kousek, zkuste třeba Útesy křiku.

Andrzej Sapkowski: Bouřková sezóna

Fanoušci fantasy žánru měli před loňskými vánočními svátky hody. Vyšel totiž nejen Rytíř Sedmi království, ale hlavně nový Zaklínač. A povedl se. Sapkowski ve vrcholné formě, Geralt miluje, zabijí a občas filosofuje. Navíc je Bouřková sezóna ideální pro všechny čtenáře, kteří s tímhle hrdinou ještě nemají žádné zkušenosti.

Dan Simmons: Terror

Léto prostě přeje čtení rozsáhlých ság. Anebo bichlí. Právě do druhé kategorie spadá i kniha Teror, ve které Simmons opět zabrousil do hororových vod. Kurděje, Arktida a něco, co se skrývá tam venku. Až vám bude v létě horko, víte, kam se máte jít zchladit.

Komiksy

Jason Aaron: Skalpy

Komiks už dávno není jen o superhrdinech. Dneska na jeho stránkách dá vyprávět prakticky cokoliv. Třeba drsná kriminálka z indiánské rezervace. Skalpy mají sice v češtině (zatím) jen dva díly, ale to vůbec nevadí. Jason Aaron ukazuje, že psát umí. A ukazuje, že se nebojí ani drsnějších scén. Po tomhle komiksu už pro vás indiáni nebudou jako dřív. Alternativa: Jestli vám Skalpy nebudou stačit a zatoužíte po další kriminálce (tentokrát o dost tučnější) na stránkách komiksu, zkuste Criminal. Už u nás vyšly dva díly.

Hellblazer

Hellblazer aka Constantine. Další ukázka toho, že komiksy nejsou jen superhrdinové. Můžete v nich narazit třeba na mága a exorcistu Johna Constantina. Ten se sice občas chová jako pořádný hajzl, ale stejně si ho nelze nezamilovat. Že nevěříte? Tak vyzkoušejte, z jeho příběhů u nás sice vyšla jen nepatrná hrst, ale stojí za to.

Mike Carey: Lucifer

Velkolepá fantasy sága v komiksových panelech. Tak by se dal stručně charakterizovat Lucifer. Kromě toho nabízí silný a poutavý příběh, hrátky s mytologiemi a úžasnou práci s postavami.

Scott Snyder: Batman

Chcete začít s Batmanem, ale nevíte, po čem sáhnout? Zkuste Batmana Scotta Snydera. V jeho pojetí nemusíte znát rozsáhlou netopýrovu historii a mytologii ani chápat odkazy na stará díla. Snyder nabízí vyvážený mix komiksu, detektivky a thrilleru. A občas hodí do kotlíku hrst tajemna a hororu.

 

Přidat komentář