Přihlášení

Please answer the question

TG: Lovci pokladů s chytrým telefonem

Článek od: Petr Simcik - 05.08.2015

Možná to u dětí podporujete, možná stejně jako já co nejvíce omezujete, každopádně vyhnout se tomu v dnešní době dost dobře nejde. Každé dítě se od první či druhé třídy tak či onak setká s mobilním telefonem, resp. jeho chytrou verzí a protože třeba já osobně nemám rád, když je využívaný pouze na hraní Angry Birds či Minecraftu popřemýšlel jsem jak ho využít venku, v přírodě.

A několik možností se objevilo. Výhodou roku 2015 oproti předchozím letům je to, že chytrý telefon s 5MPx fotoaparátem už není hi-end, ale spadl do kategorie krabičky pod dva tisíce což už je investice, kterou jsem ochoten dát dítěti do ruky a vyslat ho s ní třeba i do lesa.

Co budete potřebovat?

  1.  Každý soutěžící by měl mít telefon a v něm nainstalovanou QR čtečku. Doporučuje se 5MPx fotoaparát protože 3MPx má občas s QR ještě problémy.
  2. Samolepící papíry a tiskárnu + nůžky, případně připínáčky
  3. Odměny – poklad. (zvěřiodolný do lesa :) )
  4. Nějaké hrací území přiměřené dětskému věku.

Příprava

S ohledem na věk dětí vymyslíte trasu hledání pokladů a náročnost. Může se jednat o velmi jednoduchý nekomplikovaný quest kde budou děti instruovány přečtením skrytého QR kódu k nalezení dalšího. To lze například u 6ti – 8miletých hledačů ale pokud máte ratolesti starší, můžete postupně přitvrzovat a také zvětšovat pole působnosti.

Na vlastní zahradě totiž stěží využijete GPS modul telefonu, kompas a pod. ale pokud  se v sousedství nachází bezpečný les, nebo jiná přírodní scenérie vhodná pro ukrytí pokladu máte vyhráno. QR kód je totiž krásně univerzální technologie a tak do něj můžete ukrývat hádanky, matematické úlohy s výpočtem GPS souřadnic, zkrátka co vás napadne a vytvořit tak dětem malou uzavřenou Geocachingovou zónu pouze pro ně.

Pokud máte nalezeno, je čas vytvořit QR kódy a umístit do nich obsah. To můžete třeba na http://www.esponce.com/create/content kde vytvoříte příslušný QR kód a vytisknete.

Pamatujte na to, že plánujete hru v přírodě a vytvořte QR kód tak aby obsahoval pokud možno přímo obsah nebo odkaz na jeho fyzické umístění. (u paty stromu, za pařezem, v trubce na odtok vody…) nikoli URL – v lese totiž nemusí být signál a vaši hledači by byli nahraní.

Fajn věc, je umístit do QR kódu číslo pořadí. Zvlášť pokud se v nápovědě nachází nějaká hádanka kterou mají děti sesbírat a uhodnout. Není většího zklamání když máte jen půlku nápovědy protože jste proběhli kolem dvou kódů.

 

Další věcí je, že by QR kód  měl být dostatečně velký na naskenování,  Například 5×5 cm.

Když už máte v počítači všechny QR kódy Vytisknete je na samolepící papír, popadnete krabičku s poklady a vzhůru na herní území.

Umisťování

Pokud hrajete na svém písečku – zahradě, či pozemku kam nikdo krom vás nechodí, není umisťování problém, můžete QR kódy viditelně vystavit nebo jen málo schovat. Problém nastává s umisťováním do veřejného prostoru. Musíte počítat s tím, že se kolem bude promenádovat více lidí a pokud kód šikovně neschováte, riskujete jeho objevení a buď vyzvednutí pokladu, nebo zničení některé nápovědy.

Hledání

Pokud se hledání zúčastní i děti, jejichž telefony jste nekupoval vy, důkladně je prozkoušejte na nějakém testovacím QR, aby se u první nápovědy nezjistilo, že nemohou dále.

Pokud nechcete pustit děti úplně z dohledu, můžete jít nezúčastněně s nimi a radovat se z jejich úspěchů. Může to být i ku pomoci pokud některou z vašich nápověd náhodou nepochopí, nebo by ji přehlédli. A nebo, pokud jim věříte a chcete jim dopřát opravdové dobrodružství, se natáhněte na lehátko a odpočívejte zaslouženě po práci, však oni si s pokladem poradí.

A samozřejmě, nainstruujte děti, aby ten poslední všechny kódy z přírody odstranil.

Proč

Proč to dělat tak složitě? Proč nepsat nápovědy rovnou? Protože elektronika vládne světem a papírových her si užijí dost na táborech. Protože lze hledání spojit s dalšími úkony, Geocachingem, fotosoutěží… prostě stejně jako oheň je mobil v rukou dětí dobrý sluha, ale zlý pán a nám jde o to dostat je do přírody i když jsou/nebo chtějí být přilepené k obrazovce mobilu.

 

Přidat komentář

K restaurování autíček mě, přiznám se, dovedl můj sobecký cíl - zrestaurovat si autíčka mého dětství, zničená jak ode mě, tak od potomků. On když angličák prochází rukama třech dětí po dobu třiceti let, tak je to na něm setsakra znát. 

Sarden - internetový magazín o sci-fi a fantastice  /  šéfredaktor: Monika Dvořáková  /  zástupce šéfredaktora: Martin Stručovský / webmaster: Petr Šimčík / ISSN: 1805-2711