RECENZE: Jacob Grey, Pod křídly vran

Článek od: veronikamah - 04.03.2016

Seznamte se s příběhem chlapce, který umí mluvit s vránami. 

Hned na začátek letošního roku si pro své věrné čtenáře připravilo nakladatelství Host poměrně zajímavou novinku - první díl trilogie Feralové autora Jacoba Greye. Pan autor samotný je tajemný, jak hrad v Karpatech a moc se toho o něm nedozvíte. Snad jen to, že údajně žije v USA a mluví s vránami. Autorova fascinace černými ptáky se dostala tak daleko, až jim věnoval téměř hlavní roli v jeho knižní tvorbě. 

Téměř hlavní. V centru vyprávění stojí Krák, třinactiletý kluk, co se s ním život nemazlil. Žije ve stromním domku, kterému říká hnízdo a jeho jedinými společníky jsou vrány. A vůbec se mu nezdá divné, že on rozumí jim a ony rozumí jemu. Jeho relativně poklidný život jednoho dne ovšem nabere divoké otáčky, když se připlete k útěku zločinců z blackstonské věznice. Nejsou to ale jen tak ledajací zločinci. Říká se jim Feralové. Lidé, kteří stejně jako Krák umí mluvit se zvířaty.

Jenže stejně jako po světe chodí lidé dobří a zlí, i mezi Feraly se najdou takoví, kterým byste nálepku “dobrý člověk” nedali. Co si budeme povídat, pokud se někdo snaží pod vedením svého Mistra Snovače převzít vládu nad vašim městem, moc sympatií k němu chovat nebudete. Zvláště pokud ta snaha byla násilná. Krák je tak vhozen do víru událostí, které mu odkryjí nejen jeho vlastní minulost a přinesou nové přátele, ale zároveň ho donutí bojovat o to, co je mu nejdražší - mír ve městě Blackstone.

Kniha se tvaří jako akční urban fantasy. Slovo “akční” je ovšem třeba brát trochu s rezervou. Už samotný nakladatel označuje Pod křídly vran jako knihu pro čtenáře od 10 let, což znamená, že fresky z mozkomíšních tekutin na stěnách nebo jinou podobnou kulhánkovinu/žambochovinu, tady opravdu nemůžete očekávat. Přesto se smrt městu Blackstone nevyhýbá a její zákeřnost by právě onomu 10 letému čtenáři s více než bujnou fantazií mohla připravit nejeden zlý sen.

Díky tomu, že je Pod křídly vran určeno spíše pro mladší čtenáře, musí se ten starší spokojit s jednodušší dějovou linii i stylem psaní. Složité slovní obraty nebo tři zároveň probíhající děje zde nenajdete. Co je ale největší slabinou knihy, je naprostá absence emocí. Příběh ubíhá a postavy neustále něco dělají. Bohužel jim ale chybí ten těžko uchopitelný element, díky kterému jim začnete fandit, jste jimi zaujatí a čekáte, jak to s nimi dopadne. Krák je sice kluk ušatý sympatický, ale je vám úplně jedno, jestli s ním Mistr snovač tu podlahu zamete nebo ne.

Pod křídly vran je přirovnáváno samotným originálním nakladatelem k Batmanovi a Supermanovi. Nenechte se mýlit, přirovnání je to značně nadnesené. Jediná podoba je zde schována v tom, že ve všech příbězích nějakým způsobem figurují zvířata. Pokud ve svém okolí máte někoho ve věku okolo 15 let (nebo jste sami v tomto věku) a má rád fantastické příběhy, Pod křídly vran je pro něj/ni jako dělané. Pokud jste už ale starší kousky, a ještě k tomu náročnější čtenáři, dejte raději přednost něčemu jinému.

Pod křídly vran, Feralové 1

Autor: Jacob Grey

Překlad: Denisa Streublová

Nakladatelství: Host

Počet stran: 255

Rok vydání: 2016

Cena: 279 Kč

Přidat komentář