RECENZE: Charlie Jane Andersová, Všichni ptáci na nebi

Článek od: Renata Heitelová - 24.08.2017

To takhle sáhnete po cenami ověnčené knize cenami ověnčené autorky s velice poutavou anotací a pochvalnými ohlasy, pak čtete a čtete a říkáte si, kde je ono „to“, z čeho jsou všichni (ptáci) na větvi (nebi).

Američanka Charlie Jane Andersová zasadila příběh Patricie Delfinové a Laurence Armsteada do blízké budoucnosti. Seznamuje nás s hlavními hrdiny, když jsou ještě děti, a už tehdy jsou jiní, nezapadají mezi ostatní. Patricia v šesti letech náhodou zjistí, že umí hovořit s ptáky (a kocourem), a Laurence je blázen do vědeckých vynálezů a doma si sestavuje superpočítač. Poprvé se setkávají na střední škole a sblíží se díky společnému utrpení – oba jsou obětmi šikany spolužáků a oba mají problémy s rodiči. Jejich cesty se však rozdělí, když rodiče pošlou Laurence na vojenskou školu a Patricia se za podivných okolností dostane na čarodějnickou akademii. Znovu se setkávají po deseti letech v San Francisku, jejich světy se však nemohou víc lišit – zatímco se Patricia věnuje magii a pomáhá napravovat křivdy, Laurence s partou dalších lidí vyvíjí antigravitační stroj a generátor červích děr, který by lidstvo dostal na jinou planetu. Přesto k sobě znovu najdou cestu – jak a s čí pomocí, to si už přečtěte sami.

Všichni ptáci na nebi jsou mixem sci-fi, fantasy, postapa a romance. Námět má potenciál, zápletka je originální a jen sotva bych dokázala román přirovnat k jinému, což je jistě plus, neduhem je však pomalý spád. Po první zdlouhavé třetině popisující neradostné dětství hrdinů člověk doufá, že „dospělá“ část příběhu bude napínavější, akčnější. Bohužel k tomu nedojde, přestože se proplétající se osudy obou protagonistů odehrávají na pozadí přírodních katastrof a počátku apokalypsy. Ani ta romance nefunguje, jak by měla. Z hrdinů nedýchají emoce, milostné výjevy připomínají návod k použití lidských těl a jediná dojemná scéna se odehraje až v samém závěru knihy.

Díky popisnějšímu stylu čtenář dobře pozná oba hlavní hrdiny, mnohem lépe by ho ale asi vtáhlo do děje vyprávění v první osobě střídavě z pohledu Patricie a Laurence. Takhle si od nich pořád udržuje odstup a jejich překonávání překážek na cestě k sobě navzájem sleduje spíš lhostejně, než že by jim držel palce. Ostatní postavy z okruhu přátel obou hrdinů docela splývají, přestože jich není moc, a občas jsem musela listovat zpátky, abych si připomněla, o koho jde, když se zmínilo nějaké jméno. Mimochodem, podivínského zabijáka si autorka mohla úplně odpustit – doteď nevím, jestli mělo jít o vtipnou vsuvku nebo co vlastně, ale legrační mi to nepřišlo.

Kniha o souboji magie a vědy zní na první pohled velice lákavě, Charlie Jane Andersové se však nepodařilo dát neotřelému příběhu jiskru, která by se přenesla na čtenáře. A to přesto, že při psaní vycházela i z vlastních zkušeností, co se týká zažívání šikany ve škole, jak sama přiznala. Román sice v sobě nese poselství a varování, ať už se to týká chování člověka k přírodě, vztahů mezi rodiči a dětmi nebo až fanatické víry ve vlastní neomylnost, to ovšem nestačí na to, abych považovala knihu za dokonalou či objevnou nebo hýřila superlativy. Své asi udělalo i vysoké očekávání. Všichni ptáci na nebi pro mě zůstali průměrným románem na pomezí žánrů.

 

Andersová, Charlie Jane: Všichni ptáci na nebi
Původní název: All the Birds in the Sky
Vydal: Host, 2017 
Překlad: Milan Pohl
Vazba: vázaná
Počet stran: 423
Cena:  349 Kč

Přidat komentář