UKÁZKA: Dalibor Vácha, Jizvák Jim

Článek od: Redakce - 10.04.2018

Z povídky Poslední sázka
Věděl jsem, že to přijde. A takovéhle vědění nepotřebuje žádné nadpřirozené schopnosti. Není třeba odhadovat, že se Frank o něco s někým vsadí zhruba do dvou minut poté, co do sebe obrátí druhou sklenici pálenky. Vsadil se. A bylo mi jedno, o co a s kým. Je to pořád stejný obrázek. Sázet se ne kvůli vítězství a zisku, ale čistě kvůli sázkám.
Vietnam na jaře je lepší než Vietnam v létě, ale ne o moc. Obrátil jsem se zády do řvoucího klubu a chytil se špinavé sklenice s hnusnou kořalkou. Frank? Frantík Voves, kluk odněkud z Moravy, co utekl před náckama do Francie a jako spousta chlapů vstoupil do Cizinecké legie. Jenže jako oni po začátku války neodešel do československých oddílů. Zůstal v legii. A dosáhl hodnosti seržanta, byl degradován, znovu získal seržanta, zase ho ztratil a teď je desátník a je schopen se vsadit s kýmkoliv o cokoliv.
Čekáme.
Koukám do vyprazdňujícího se džbánu pálenky před sebou. Něco v ní plave. Živé to nebude, tenhle lektvar by nic nepřežilo. Tupě zírat do kalné tekutiny a...
„Tak máme vyděláno,“ sedne si na vedlejší židli Frank.
Hází na stůl hromádku zmuchlaných bankovek, vždycky se najde pitomec, který mu skočí na špek. „Objednám něco lepšího.“
„Objednej tohohle dvě karafy,“ slyším se vrčet. Vždycky se s námi dělí a nikdy si vyhrané prachy (nebo děvky nebo cokoliv jiného) nenechá pro sebe. Směje se a vypráví, že takové krkounství přináší smůlu a on si smůlu nemůže dovolit.
Frank se zarazí: „Posereme se.“
„Tak ať...“
„Hele, nechceš se...“
„Ani omylem.“
„Dobrá, dobrá, jdu objednat chlast.“ Jeho moravský dialekt smíchaný s odposlouchaným legionářským akcentem zní mým uším podivně. Já jsem na rozdíl od Franka byl před necelým rokem v Praze, netrajdám po všech válkách už patnáctým rokem jako on, v devětatřicátém, když on zdrhal přes Jugoslávii do Francie, já byl v obecné škole.

Sedíme v aeroplánu, chce se mi zvracet, jako vždycky, žádná změna. Máme padáky, sedí se s nimi dost nepohodlně, budeme skákat. Nenechají nás přistát a vystoupit z letadla jako lidi. Chlapi jsou rádi, že budou mít bojový seskok, postavit do dvířek, pod nohama temnotu a hloubku, za zády partu nadržených šílenců. Odrazit se a...
... skočit.
Otevřel jsem oči, i když jsem si nepamatoval, že jsem je zavíral. Letadlo vypadalo stejně. Něco se ale kurva pořádně změnilo. Pokusil jsem se vykřiknout varování, ale zaslechl jsem jenom jakési prasečí zakvičení. Já? Temné linky jsou temnější, rozhraní mezi šerem a úplnou nicotou ostřejší – tak se hlásí pouze jedna věc. Tlak vzadu v lebce přikvačil jako starý známý. Změní se vám kvalita vidění, vnímání okolí a hlavně času, ten se promění v téměř hmatatelnou entitu, ne pouze efemérní hru vteřin, minut a hodin.
Jednu věc jsem ještě neřekl. Jsem Štít a to, co se mi dělo, to byla reakce na blížící se magii, na něco hnusného, co nás mělo vymazat z oblohy. Viet -minh má zbraně z Číny a z Ruska nebo bůhví odkud, ale mají také šamany, verbež sehnanou z hor, co dokáže udělat topinku z letadla kilometr nad prokletou shnilou džunglí.
 

Sbírka povídek JIZVÁK JIM A DALŠÍ NOČNÍ MŮRY čtenáře zavádí do světů, které by mohly být naší realitou… až na to, že je tu něco jinak. Magie funguje a ukazuje hrdinům tu méně přívětivou tvář.  DALIBOR VÁCHA namíchal unikátní mix originálních námětů a tísnivé atmosféry a zaplňuje prázdné místo na českém fantastickém trhu. Lehce znepokojující, ale fascinující čtení!

„Sbírka povídek Jizvák Jim je něco, co mi na českém trhu relativně dost chybělo. Skrývá v sobě osm naprosto rozdílných a zároveň podobných povídek ze světů plných magie, děsu a hrůz, které se prolínají s naší vlastní realitou. Představte si náš vlastní svět a přidejte k němu magii a jiná zvěrstva, o kterých byste si neměli raději ani nechat zdát. Najdete tu prakticky vše. Emzáky, zombie, ale i výtvory z nočních můr vytvořené zvrácenou lidskou myslí bažící po moci. Že je to něco, co vás láka? Pak tedy jste na správném místě!“ - z recenze na Fantasymag.cz (https://www.fantasymag.cz/jizvak-jim-a-osm-povidek-ze-svetu-plnych-magie-desu-a-hruz-ktere-se-prolinaji-s-nasi-vlastni-realitou/)

Anotace:
Vítejte ve světech, kde je něco jinak. Kde je něco hodně, brutálně jinak. Vítejte ve světech, které jsou noční můrou…
První světová válka probíhala docela jinak, než nám dodnes tvrdí. Státní bezpečnost využívala služeb démonů i kouzelníků a určitě ne k něčemu dobrému. Nebylo jednoduché být dítětem v těžko pochopitelném našedlém světě… Každý z příběhů s sebou nese novou realitu, která je sice odlišná od té naší, ale zase ne tolik, jak bychom chtěli.
Dalibor Vácha si vždy přál psát horory, fantasy a science fiction, ale na poměrně dlouho si odskočil k válečným románům. Teď se vrátil tam, kde vyrostl, do podivných světů, které jemu ani vám nedají dlouho spát. Sláva c. a k. mocnářství a všem jeho nečistým magickým silám!

Kniha Jizvák Jim a další noční můry je k dostání na pultech knihkupectví od dubna 2018. Čtenáři si ji ale mohou pořídit i na knižních e-shopech, s 25% slevou přímo na stránkách Nakladatelství Epocha: http://www.epocha.cz/detailknihy.php?id=880, kde naleznete další informace. E-knihu si můžete zakoupit za 159 Kč na https://www.palmknihy.cz/fantasy-sci-fi/jizvak-jim-a-dalsi-nocni-mury-177944.
 

Info o knize
Jizvák Jim a další noční můry / Autor: Dalibor Vácha / Obálka: Žaneta Kortusová, grafická úprava Lukáš Tuma / Formát: vázaná, 115x180 mm / Vydání: první / Počet stran: 320 / Cena: 285 Kč (na www.epocha.cz 214 Kč); e-kniha: 159 Kč / Nakladatel: Nakladatelství Epocha (www.epocha.cz) / ISBN: 978-80-7557-106-9 

Přidat komentář