KOMIKS: Kore Jamazaki, Čarodějova nevěsta 1

Článek od: Ivet Křenková - 19.04.2018

V patnácti ztratit vůli k životu, nechat se odkoupit mocným čarodějem, který rozhodně nevypadá jako člověk, stát se čirou náhodou jeho učednicí a navíc nevěstou? Čise Hatori i v tak útlém věku hravě zvládá všechno! 

Na podivné aukci se totiž nerozhodne prodat postříbřený rodinný majetek, nýbrž samu sebe. Zvláštní na tom je, že ji do toho nikdo nenutí – rozhodne se tak sama, protože jí připadá, že nemá proč žít a je bezcenná. Matka jí zemřela, nemá žádný stálý domov, nikomu na ní nezáleží a už je jí jedno, co s ní bude.

I přesto ji poněkud výstřední čaroděj Elias Ainsworth koupí za pět milionů, rozhodne se ji naučit, jak zacházet s kouzly a jen tak mimo řečí z ní učiní svou nevěstu. Jak je možné, že má zrovna Čise takovou cenu? Jednoduše není obyčejnou (a už vůbec ne bezcennou) dívkou, jak se sama domnívá, ale prakticky odmalička má co dočinění se světem kouzel. Má dar vidět magické bytosti a jak později zjistí, i dost velký talent na samotné čáry a kouzla. Čise si na Eliasově venkovském sídle v Anglii moc klidu neužije a rozhodně nemá čas se věnovat plánování veselky, protože se hned pustí do cestování se svým novým „majitelem“ a poznává tak svět, který se kolem ní pomalu odkrývá.

V nakladatelství Crew se po vydávání léty prověřených sérií rozhodli pro něco opravdu čerstvého. Čarodějova nevěsta v Japonsku začala vycházet teprve před čtyřmi lety a světlo světa spatřilo zatím osm svazků. Ač se zdá, že by vydání této série mohlo být šlápnutím do neznáma, není to tak úplně pravda. Dílo autorky Kore Jamazaki se za krátkou dobu stalo velmi oblíbeným a dokonce už vzniklo anime o 24 dílech.

Novodobá Kráska a zvíře, jak je této dívčí fantasy manze přezdíváno, čtenáře hned na několika prvních stránkách nekompromisně vhodí do světa, který na první pohled funguje na úplně jiných principech. Čise netuší, co se to kolem ní děje, všechny hlavní i vedlejší postavy si hrají na tajemné a tu a tam nenápadně odkryjí nějaký ten detail nebo tajemství, každopádně není žádná šance si tyto útržky dát dohromady, natož z nich složit kus skládačky.

K většímu rozvinutí postav zatím nedochází, i když Elias se ihned od počátku jeví jako zajímavý a tajemný… a ne jen kvůli tomu, že má místo lidské tváře lebku a nosí majestátní kostýmy. Také jeho kresba je velmi propracovaná, narozdíl od prostředí, ve kterém se Čarodějova nevěsta odehrává. Od poměrně ponurého začátku autorka brzy sklouzává k humoru typickému pro mangu, navíc jej zvýrazňuje roztomilou karikaturistickou kresbou.

Žádná závratná akce se také nekoná, žádost o ruku se místo romantického dvoření rozpitvaného do několika částí odehraje v jedné skice. Všechna tato úskalí ale mají svůj důvod. Kore Jamazaki očividně nechce ztrácet čas a pozornost věnuje části mangy, která jí jde nejvíce, a tou je celkové pojetí světa. Využívá sice ohraná témata, kterými jsou třeba draci nebo mluvící kočky, ale dokáže je okořenit něčím novým. Hlavně scény na Islandu s draky jsou silné a vypráví příběh těchto stvoření docela originální cestou.

Čtenář tak dostane poměrně klasické otevření série, které jej zatím příliš nepřekvapí, ale právě díky pojetí fantasy světa jej ani nebude nudit. Na rozjezd to stačí, ale bude záležet na tom, co autorka dokáže nabídnout v dalších dílech. Teď už se snad hodí poznamentat jen to, že pokud nebude fungovat vůbec nic, mluvící kočky to vždycky zachrání, ať už to zní jakkoliv prvoplánově. 

Čarodějova nevěsta 1

Scénář a kresba: Kore Jamazaki
Nakladatelství: Crew
Překlad: Anna Křivánková
Vazba: brožovaná
Rok vydání: 2018
Počet stran: 184
Cena: 199 Kč
 

Přidat komentář