RECENZE: Victoria E. Schwabová, Setkání stínů

Článek od: Monika Hrňová - 12.10.2018

Londýn Červený, Šedý, Bílý a Černý. Čtyři paralelní světy lišící se přídělem magie i schopnostmi obyvatel a jediný mág, který mezi nimi může přecházet. Spolu s královským dědicem a všehoschopnou pirátkou převrací naruby všechna dogmata platná v dosavadním rozdělení společnosti a zároveň jsou jediní, kteří by mohli překazit Setkání stínů.

Victoria E. Schwabová čtveřici stejných a přece tak odlišných míst představila už v předešlém románu Temnější tvář magie, který si dokázal získat zájem čtenářů nejen originálním nápadem, ale i sympatickými postavami a dějem, kde si dobrodružná zápletka nic nezadá s nejlepšími díly young adult žánru. Kromě těchto románů stojí i za sérií Archiv či ságou Monstra z Verity, jejíž první díl Divoká píseň netradičně polemizuje o podobě dobra a zla.

Hned na začátku potkáme staré známé. Mága Kella, který trochu ubral na ztřeštěnosti a s vážností získanou vlivem zažitých událostí se těžce vyrovnává s poutem, kterým byl provázán se svým poloviční bratrem Rhyem. Rhy, korunní princ a další ze známých tváří, se naopak ztřeštěným nápadům zcela otevřel. A samozřejmě nesmíme zapomenout na zlodějku Delilah Bardovou. Ovšem i na ní poslední střetnutí se zlem zanechalo stopy a Lila je ještě nedůvěřivější než dřív a s cynickým posměškem na rtech brázdí vody na pirátské lodi.

Červený Londýn čeká velká a zásadní událost. Sjíždějí se mágové ze tří království, aby v řadě vzájemných utkání ukázali, čí magické schopnosti mají větší grády. A naši milí hrdinové si takovou událost pochopitelně nenechají ujít. Prestižní Živlové hry v každém ze soutěžících vykřesají jen to nejlepší a zároveň nejhorší a všudypřítomný mumraj a touha zvítězit je působivá. O podvody není nouze a ledaskdo není tím, za koho se vydává. Velkolepost turnaje autorka vylíčila dokonale, magie srší, emoce lítají a vítěz může být jen jeden. A potterofilům pravděpodobně hned naskočí podobnost s legendárním Turnajem tří kouzelnických škol. Zatímco se v červené metropoli slaví a jásá o sto šest, v jiném z Londýnů se nenápadně začínají plížit stíny. Zlo se začíná ospale protahovat a ukazuje, že nebylo zcela poraženo, ale jen tak postrčeno do pozadí. A je pochopitelně na Kellovi a jeho přátelích, aby ho vykázali do patřičných mezí.

Autorka píše s lehkostí, která se jen tak nevidí. Děj ubíhá a celým příběhem se line dokonalá rovnováha mezi akcí, napětím, humorem a romancí. Romantická linka navíc osvěžujícím způsobem probíhá spíš v náznacích, pohledech a činech. Čtenář je tak ušetřen nekonečného vzdychání  a rozjímání, který je ten pravý a vlastně si ta vyznání mezi řádky docela užije. Výborné jsou i postavy. Uvěřitelné, lidské a s vnitřní jiskrou. Kdyby se hrdinové zničehonic zhmotnili, vystoupili z knihy a rozhodli se být vašimi přáteli, berete je všemi deseti. Ovšem opravdu skvělou postavou je kapitán Alucard. Je sebevědomý, lstivý, s jazykem, který si v ostrosti nezadá s jeho dýkou. A když se špičkuje s Lilou, která mu nic nezůstává dlužna, usoudíte, že o autorce se dá napsat ledacos, ale slova jako nuda, unylost či plochost rozhodně nepoužijete.

Setkání stínů je mnohem temnější, dobrodružnější a akčnější než předchozí kniha. Ač ji knihkupci rádi řadí mezi young adult literaturu, bez uzardění boří většinu klišé, kterými tento žánr vyniká. A jistě dokáže zaujmout čtenáře kteréhokoli věku. Nezbývá než doufat, že se dočkáme i třetího dílu.

Setkání stínů
Victoria E. Schwabová

Série: Tvář magie (2.)
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2017
Původní název: A Gathering of Shadows
Rok původního vydání: 2015
Překlad: Lukáš Houdek
Počet stran: 480
Cena: 398 Kč

Přidat komentář