KOMIKS: Batman – Detective Comics: Krev hrdinů

Článek od: Marek Mika - 01.02.2021

Bruce Wayne je úplně mimo a dlabe na své světospásné aktivity!
(Konec clickbaitu.)

Jako každé lákadlo, i toto se zakládá na pravdě. Autorská trojice Manapul – Buccelato – Tomasi se osmým kouskem "detektivní" odnože nabourává do kánonové linie Scotta Snydera a zasazují jej do doby korelující s Batman: Supertíha. Bruce Wayne trpí amnézií (Nebo z ní profituje? Záleží na úhlu pohledu.) poté, co grandiózní bitva poslala Batmana společně se svou nemesis Jokerem do záhrobí. Respektive si to myslí celý svět, zatímco blízcí pana Waynea nepovažují za vhodné mu jeho ochranitelskou kariéru připomínat. Domnívají se, že osud mu dal konečně šanci vymanit se z traumatu způsobeného smrtí rodičů.
Všudypřítomný postrach padouchů krčící se ve stínech však městu chybí, a tak se policie rozhodne vyplnit vzniklou skulinu vlastním speciálním oddílem. Ostatně, to Batman vždy byl, taková soukromá one–man army. Jenže stejně jako v kánonu, právě zde začíná hlavní myšlenka pokulhávat víc než Meresjev v dobách největší slávy. Stín, jenž vidí, sám však není viděn – to je docela rozdíl v porovnání s celou kavalerií podpůrného týmu vlající za ocelovým monstrem. To jen pro připomenutí – tenhle Batman nenosí hračky na opasku, spíše hračky nosí Batmana. Přiznejme si, že modrý Iron–Man na steroidech myšlenku netopýra zdatně vyvrací.
Samozřejmě je možné namítnout, že o to přeci jde. Výrazným kontrastem připomenout, čím Batman byl, groteskně zvýraznit rozpor v povaze těchto dvou směrů. Definitivně vytesat, že originál je pouze jeden a za žádných okolností nelze nahradit.
Paradoxně se tak nejlepšími pasážemi stávají ty, v nichž Batman nevystupuje. Je ve vlastní knize tak trochu na obtíž a prim hrají nejen vedlejší, ale vyloženě okrajové postavy, s nimiž se čtenář seznámí. Příběhy tentokrát slouží snad jen jako plátno. Základ, na jehož popředí se odehrává samostatný děj plně závisející na chemii mezi charaktery. Padouši nebo to, co dělají, je totiž nuda a plytkost k uzoufání. Nacházejí se zde tři aspekty, jež mají potenciál být něčím víc, zaujmout. Bohužel, minimálně dva z nich zůstaly nevyužity a slibný začátek pohřbily pouhým lehkým otřením se o povrch.
Třetí bych prozatím nezavrhoval. Dává naději, že v budoucnu se potenciálně dočkáme rozsáhlejší linky propojující veřejné špičky Gothamu s pradávnými, vždy přítomnými hráči zpoza opony.
Nemohu se zbavit dojmu, že Krev hrdinů má přílišnou pachuť předehry. Přes tuto skutečnost dává žalostně málo prostoru vysvětlení, jak vůbec nastala situace, jež si žádala výměnu vedoucího protagonisty. Wayne neví, kým byl, tečka. Automaticky se očekává, že je čtenář obeznámen s pokročilou kapitolou kánonu. Což je u paralelního vesmíru poměrně ojedinělý a nepraktický jev. Pokud někoho soví linka nechytla, zato si však liboval v barevnější a přehlednější Detective Comics, bude zcela ztracen. Buď bude muset přijmout načrtnutou scénu tak, jak je a vyrovnat se s poněkud odcizeným vztahem ke knize, nebo začne pátrat a z internetu vyčte hrubé obrysy. Že by si ale takový jedinec řekl "Stop, sem se vrátím až přelouskám 2/3 kánonu", považuji za nepravděpodobné. Osmý detektiv tak klade více otázek, než je zdrávo a svými "kvalitami" na ně bohužel nedá zapomenout.
Původně jsem si následující chtěl nechat až do další recenze, Gordon ve válce. Mám však dojem, že bych za sebou nechal příliš otevřený konec. Na tomto místě bych tedy rád uvedl, že pozice Krve hrdinů jakožto plnohodnotného Detective Comics je po dočtení 9. dílu ještě nejistější. Gordon ve válce na ni totiž nijak nenavazuje. Nerozvíjí jediný z potenciálně zajímavých témat. Objefví se někdy v budoucnu? Možná, ale spíše ne v knižní verzi. A i kdyby nakrásně ano, bude už jednoduše pozdě. Naléhavost okamžiku vyprchá, ostatně již mezi těmito dvěma sebranými spisy byla mezera přes půl roku.
Osmý díl bohužel vyznívá naprázdno. Salvou jako ze samopalu vytvořil v dosud víceméně celistvé sérii mnoho děr, jejichž roztřepené konce nechává volně trčet.

Batman – Detective Comics: Krev hrdinů
Francis Manapul, Brian Buccellato, Peter J. Tomasi
Nakladatel: BB Art
Překlad: Petr Zenkl
Redakce: Pavel Kořínek
Rok vydání: 2020
Počet stran: 192
Provedení: paperback
Cena: 499 Kč

Přidat komentář