RECENZE: Neal Asher, Hranice Řádu

Článek od: Anonym - 17.05.2007

Po více než ročním čekání se opět na pulty obchodů dostal další kousek od anglického spisovatele Neala Ashera.

Kniha navazuje na první Asherův román vydaný u nás - V Pavučině. V hlavní roli opět najdeme agenta Zemské bezpečnostní centrály Iana Cormaka. Tentokrát dostal za úkol přivézt zpět do Řádu biofyzika Skellora, který ve svých experimentech zašel příliš daleko. Pomoci mu mají drakoman Jizvák a mrtvý voják Gant, nyní obývající tělo Golema. Mise se ovšem tak úplně nezdaří a Cormak je narychlo odvolán kvůli gigantickému mimozemskému biokonstruktu Drakovi, který by mohl být zapletený do zničení styčnické stanice Miranda.

V pořadí Asherova třetí kniha ukazuje, že autor si je již jistý a vše vede pevnou rukou, která nedovolí čtenáři, aby se ztratil. Naplno se projevuje Asherův osobitý styl – jedinečné dávkování akce, násilí a příběhu. To vše rozvíjí děj, který je jako horská dráha, nejdříve nahoru, a pak prudký sešup plný adrenalinové jízdy, i když akce začíná už na začátku, adrenalin se vplavuje do krve, a jak kniha graduje čtenář ji není schopen odložit. Pasáže jakou je útěk Johna Stantona a Thorna z obrovské lodi za nezbytných ohňostrojů, výbuchů a projektilů, patří mezi ukázku Asherova smyslu pečlivě dávkovat napětí a dění do děje tak, aby zmíněných veličin nebylo ani moc ani málo. Čas od času některý z hrdinů prohodí větu, která vede k ulehčujícímu smíchu,  za příklad můžeme uvést větu Johna Stantona o použítí PTD (protiterénní dezintegrátor) jako čípku pro boha, kterého vyznává teokracie na Masadě.

Hranice Řádu se skládají ze čtyř paralelních dějových linií, z nichž se první zaměřuje na agenta Cormaka a jeho hon na Skellora. Druhá nám ukazuje dělníky Fethana a Elden, na teokratickou diktaturou ovládané planetě Masada, kteří se vzbouří a vydají se hledat bájné podzemní hnutí odporu. Třetí občas vnese do děje i pohled ze strany biofyzika Skellora. A konečně čtvrtá sleduje osudy agenta Thorna, dříve vojáka Thorna, a žoldáka Johna Stantona, který má na Masadě nevyřízené účty.

Mezi tyto hlavní linie občas vstoupí i nějáká ta vedlejší, která příjemně dokresluje, už tak barvitý děj.

Obří bitevní lodě, kapitáni propojení s umělými inteligencemi, váleční roboti s UI, mimozemské technologie, strašliví netvoři, ale i podzemní hnutí odporu, to jsou věci, které můžeme v Hranicích Řádu nalézt. Fantazie a schopnost vše poskládat do zábavného a smysl dávajícího celku, to jsou Asherovy hlavní devizy.

Za velký klad lze považovat také to, že knihu do češtiny převáděl Petr Kotrle, jehož překlad by zasloužil potlesk. Samotný autor románu působí vyzrálejším dojmem oproti předchozí knize V Pavučině. U Ashera platí, že jeho knihy gradují, díl od dílu jsou více a více čitelnější. Hranicím Řádu bych dal čtyři hvězdičky z pěti, určitě jsou knihou, kterou stojí za to si přečíst.

Hranice Řádu
/The Line of Polity/
Asher, Neal 

Nakladatel: Polaris
Překladatel: Petr Kotrle
Obálka: Steve Rawlings
Redakce: -
Rok vydání: 2007
Počet stran: 416
Rozměr: 130 x 200
Provedení: paperback

Druhá kniha série Vesmír Řádu.

Zájemci si mohou vychutnat Asherovi povídky - Hlídací krab a Moře smrti (obě v jediném českém překladu na Sardenu).

Přidat komentář