RECENZE: Christie Golden, Zrod Hordy - World of WarCraft

Článek od: pagi - 30.09.2010

Vyhnání z Ráje je v tomto příběhu ztvárněno hned několikrát. Velen prchá před Zlem, které se zmocnilo jeho vlastního lidu, ale jakkoliv si svůj úkryt vybral dobře, jen odložil nevyhnutelné. Zlo se zmocnilo celé planety, na níž se skupinkou svých věrných nalezl útočiště, převrátilo naruby hodnotové žebříčky orků, kteří před jeho příchodem byli všechno, jen ne zlí, a využilo je k frontálnímu útoku na uprchlíky.

Příběhy ze světů počítačových her často dost závisí na jejich znalosti, postavy tam mnohdy jsou vrženy i se svojí historií. Tady tomu tak naštěstí není. Příběh je samonosný, vše, co potřebuje čtenář vědět, se dozví v textu, a to je docela plus této knihy, mající víceméně charakter spin-offu světa Warcraftu, či spíše úvodu k němu. Autorka sama je náruživou hráčkou WarCraftu, a z toho i vyplývá její pečlivost a konzistentní přístup. Příběh této knihy víceméně předchází jejímu předchozímu románu WarCraft 2 - Vládce klanů. Kapitoly jsou uváděny krátkými texty, odhalujícími, že jde o vzpomínky na dávné časy, kdy orkové sice pracně, ale víceméně šťastně žili na své původní planetě, a obsahujícími narážky na mnohem novější děje a na postavy, které hráči dobře znají, především samotného vypravěče Thralla. Bohužel právě tyto vstupy mi dost vadily, bez nich bych příběh vnímal mnohem intenzivněji. Také překladatelské poznámky, především zpětné překlady některých názvů orckých kmenů, přerušovaly tok textu.

Zrod Hordy je řemeslně dobře napsaný dobrodružný akční příběh, určitě velmi zajímavý pro hráče WarCraftu, ale i jinak přesně vyhovující definici vlakového čtiva. Autorka často píše příběhy do sdílených vesmírů, zdaleka nejvíc pro Star Trek, ale také pro StarCraft a jednu knihu pro StarWars. Má vypsaný styl a umí zacházet se zápletkou, jakkoliv její rozuzlení v této knize je dané příběhem hry.

Hodnocení: 50 %.

Christie Golden: Zrod Hordy - World of WarCraft (Rise of th Horde)
překlad: Jan Netolička
obálka: Glenn Rane
Fantom Print, 2010
349 stran, 249 Kč, brožované
ISBN 978-80-7398076-4

(ve zkrácené verzi vyšlo v časopise Pevnost 06/2010)

Komentáře

Jelikož je knížka na rozdíl od předchozích u nás vydaných zařazena již do světa onlinové hry World of Wracraft (dříve pouze Warcraft v návaznosti na 3 počítačové strategie), chtěl bych zde vysvětlit stanovisko hráče, které ve světě WoW žije téměř už pět let. Román vyšel zhruba v době, kdy Blizzard uvedl první datadisk "Burning Crusade" a představil v něm nový svět Outland (před katastrofou Draenor) i jeho dočasné obyvatele - Draenei, kteří se stali oběťmi orků a jejichž zbytky se později přiávají k Alianci. Právě proto, že knížka je propojena již s WoW, představují  vstupy z "dnešní doby", - vzpomínky Thralla, příchod Draenei na Azeroth v závěru - kritizované v recenzi, pro hráče naopak sepětí s dnešním světem, hrou i s postavami, které známe přímo ze hry a můžeme s nimi hovořit (Thrall, Velen) a pro mě znamenaly, že kromě návratu do minulosti (výborně npsaného!) autorka spojuje čtenáře-hráče s tím, co se děje dnes. Kniha byla totiž napsána PŘEDEVŠÍM pro hráče, stejně jako všechny další z tohoto cyklu - je mi líto, ale ostatní čtenáři, kteří ji berou třeba jen jako čtivo do vlaku, jsou v tomto ohledu IMHO zcela zanedbatelní, u románů o Star Treku nebo Star Wars se taky předpokládá, že je čtou lidé, kteří tento svět z filmů či seriálů dobře znají, nikoli příležitostíní čtenáři (nebo minimálně). A právě proto dle mého názoru nelze brát vstupy z přítomnosti jako negativní rušivý prvek.

Poznámky pana Netoličky jakožto překladatele se mně osobně vždy velmi líbily - zajímavým způsobem vysvětlují, jak překládat či nepřekládat názvy, a jména, s nimiž se ve hře setkáváme téměř denně. Ovšem to bychom se opět vrátili ke staré diskusi, zda uvádět poznmámky pod čarou či nikoli, kterou jsem s recenzetem vedl už x-krát, a znovu opakovat argumenty obou stran už opravdu nemá smysl.

Přidat komentář