RECENZE: M. Millar a B. Hitch, Ultimates 2/2: Jak ukrást Ameriku

Článek od: Martin Stručovský - 10.03.2011

Tým superhrdinů Ultimates už ve svých předchozích příbězích čelil mnohému: Hulkovi, který se vymkl kontrole, emzákům, toužícím po ovládnutí naší planety a v neposlední řadě zrádci ve vlastních řadách. Jenže to není nic proti tomu, co je čeká teď. Časy se totiž změnily a Amerika svoje superhrdiny nasazuje nejen na území vlastním, ale i cizím. Což se přirozeně nelíbí lidem, kteří mají jiný názor než Američané. K čemuž si přidejte fakt, že Amerika není jediným státem, který má ve svých službách geroje se speciálními schopnostmi. A tak dřív než byste řekli švec, má Kapitán Amerika, Iron Man, Thor a zbytek týmu plné ruce práce, protože celé Spojené Státy jsou v nepřátelském obležení a jejich symbol – Socha svobody - se válí v prachu.

Pokud jsem si u první části druhé série Ultimates – Bohové a mostra stěžoval na menší  nezáživnost, tak zde mohu s klidným srdcem říct, že nic takového nehrozí. Ostatně když se podíváme zpětně na první díl, uvědomíme si, že slouží hlavně jako ticho před bouří a poslední možnost vychutnat si vztahové peripetie a prokreslení postav, jež jsou díky umu scénáristy Millara excelentní, byť ty v jeho vlastních dílech (Mrtvý nebo živý, Kick-Ass) mi přišly lepší.

Jenže teď je tu dvojka a s ní přichází pořádné tornádo. Než se stačíte rozkoukat, Amerika je na lopatě, hrdinové rozdělení a první bitka v plném proudu. A po ní následuje další a pak další. Jak ukrást Ameriku je vlastně složena z hromady potyček a jedné obrovské mega bitvy, která zabere sympatických sedm stránek, které v knize rozložíte jako dětské leporelo. Jenže tady vás nečeká pohled na pohádkové obrázky Josefa Lady, nýbrž atmosférickou kresbu Bryana Hitche, jenž komiksu dodává na epičnosti a přitažlivosti a ze všech dosavadních dílů je nejlepší. Občas budete mít pocit, jako by stačilo mávnout kouzelnou hůlkou a postavy obživnou. Jako by vaše oči sledovaly vysoko rozpočtový snímek z Hollywoodu. A když už jsme narazili na Továrnu na sny, konec se nese v nejlepší tradici romantikých filmů.

Scénář (podpořený dobrým překladem) Marka Millara pak nikterak nezaostává. Kromě odsýpajících dialogů, ironického smyslu pro humor, hromady nápadů (Iron Manovo brnění, ukrývající se na vesmírné stanici), pak obsahuje i jakýsi protest proti Americe, která se plete do záležitostí ostatních států.

Série Ultimates je ve výsledku sérií, která šlape jako hodinky. Její výjimečnost pak spočívá i v tom, že se jedná o znovuoživení komiksového mýtu pro novodobého čtenáře. Pokud tedy chcete poznat legendární americké superhrdiny, pak nezbývá nic jiného, než se pohodlně usadit a vychutnat si tuhle brilantní oddechovku na maximum. 

Ultimates 2/2 Jak ukrást Ameriku /The Ultimates 2: Grand Theft America/
Millar, Mark & Hitch, Bryan
Vydal: BB art, Crew
Překlad: Marek Baranyi, Pavel Švanda
Rok vydání: 2011
Počet stran: 232
Cena: 499 Kč

Přidat komentář