RECENZE: Zdeněk Řehák, Štvanice

Článek od: Štěpán Jura - 02.07.2011

Knížka začíná již na internetu zveřejněnou ukázkou, odehrávající se na místě zločinu, ze kterého hned, bez vysvětlení, přeskočíme do bytu hlavního hrdiny, detektiva Davida Holyho. Začátek příběhu jako by vypadl z epizody detektivníhu seriálu Colombo. Od Colomba se však liší hlavně jednou věcí. Jsme v budoucnosti, a ta podle Zdeňka Řeháka není zrovna růžová. Spíše má barvu betonové šedi nuzných panelových domů, ve kterých žije většina přemnoženého obyvatelstva ekologicky zpustošené Země. Není divu, že se v takové betonové džungli ztrácejí lidé. Jedním z nich je i Jerry Horváth. Nikoho asi nepřekvapí, že tím, koho najmou na jeho nalezení, je právě Holy.

Ze začátku více než pátrání po Horváthovi zaujme svět budoucnosti a futuristické Město, po němž nás David Holy provází. Řehák se ale neobtěžuje nás s něčím seznamovat a pouze postupně předhazuje útržky o fungování novodobé společnosti. Čtenář tak má sám v románu své vlastní detektivní pátrání po střípcích reálií. Avšak ani tak není vše vysvětleno a například dodnes nechápu rozdělení města na jednotlivé čtvrti...

Mimo pár futuristických vychytávek je však Štvanice standardní detektivkou "americké drsné školy". Holy pomalu ale jistě postupuje po stopách a setkává se se svědky. Pátrání je občas proloženo nějakou tou pořádnou nakládačkou (většinou je to však chudák Holy, kdo se sbírá ze země) a lehce protizákonnou činností páchanou pro větší dobro a vyřešení případu. To vše se odehrává za neustálých komentářů hlavního hrdiny (někdy vtipných, někdy bohužel otravných). Malou vadou na kráse "detektivní drsné školy" je sám nedrsný detektiv. Ne že by to byl nějaký svatoušek, co by se štítil špinavé práce, ale žádný tvrďák to taky není a více ran spíše dostane, než rozdá. Kousek drsňáka v něm ale přece jen je. Většina normálních detektivů by se po všech těch otřesech mozku, co dostane, už nezvedla...

Bohužel, ani čtenáře první polovina Štvanice při čtení ze židle nenadzvedne. Vesměs tu máme Holyho, co jde z bodu A do bodu B, tam si s někým promluví, odtud jde do bodu C, kde si prohlídne něčí byt, z bodu C jde do bodu D, kde si zase pokecá s novým svědkem... Až za půlkou knihy nastane nečekaný zvrat a Štvanice dostane pořádný náboj a začne být konečně věrna svému jménu.

Celá linie příběhu je relativně jednoduchá (navíc případná překvapení kazí spoilery na začátku) a zkraje vážně nudná. O její "složitosti" vypovídá i pasáž z konce knihy, kdy Holy podrobně rekapituluje celý případ - na jednu stránku textu... Až když se kniha v půlce rozjede, začne nabírat tempo, které jí vydrží až do konce a přenese se přes triviální zápletku, která se začne i zamotávat.

Štvanice neurazí, to v žádném případě. Je to detektivka drsné školy s nedrsným hrdinou v zajímavých kulisách Města budoucnosti. Přesto ji víckrát asi číst nebudete. Jako oddechová četba na léto do vlaku či auta při cestě na dovolenou je však ideální.

Štvanice
Řehák, Zdeněk    
     
Nakladatel: Triton
Obálka: Dagmar Krásná
Redakce: Adéla Kalousková
Rok vydání: 2011
Počet stran: 288
Rozměr: 135 x 200
Provedení: paperback
Cena: 239 Kč

Komentáře

Přidat komentář