RECENZE: Robert E. Howard, Zpátky do temnoty

Článek od: elho_cid - 04.08.2011

Typická sbírka povídek R. E. Howarda většinou sází na notoricky známá jména jeho hrdinů. Když ne přímo Conan, tak Kull, Solomon Kane, Bran Mak Morn nebo jiní atletičtí rekové jsou totiž zárukou čtenářského zájmu. Zpátky do temnoty je až na jednu výjimku všechny ignoruje a snaží se kultovního meziválečného autora fantastiky představit z trochu jiné stránky. Howard byl totiž obdivovatelem a později korespondenčním přítelem H. P. Lovecrafta a sdílel s ním vášeň pro ohavné nestvůry z předlidských časů a krutých cizích světů. Jeho vliv na vývoj mýtu Cthulhu je nesporný a jeho role při formování hororového žánru zásadní.

Při čtení musíme akceptovat pro tehdejší pulpové magazíny povinnou dávku patosu a toho, co je dnes považováno za ubohé klišé – hrdina překonává překážky plavným skokem šelmy, jeho svaly jsou vždy ocelové, v očích cizince tmavé pleti se blýská zloba a zbraně třímané v mocných údech árijských dobyvatelů září jako slunce.

Může být těžké se naladit na text překypující obraty známými z parodií a bát se u něj jako u hororu, ale mě se povedlo se do 80 let starého Howardova světa při lampičce ponořit a zažít si příjemné mrazení. Samozřejmě musí čtenář také překousnout výskyt volovin jako třeba bijce, který použije meč na vypáčení kamenné dlaždice. Ale je třeba chápat, že v tehdejším Texasu mladý Howard mnoho mečů na vlastní oči vidět nemohl.

Nyní k jednotlivým povídkám:

  • Mohyla na ostrohu – poněkud méně výrazná povídka na úvod, dává smysl začít něčím lehčím, byť pro Howarda netypickým.
  • Červi země – Howardovská fantasy, tak jak ji známe a očekáváme. Bran Mak Morn v touze po pomstě proti římským legiím povolá strašné síly zla z hlubokých temnot.
  • Arabuův Dům – zde autor pracuje s Babylónskou mytologií a tématikou, opět klasická fantasy se silnými hororovými prvky.
  • Údolí Červa – povídka nás zavede do Afriky ranné doby železné, dá-li se ještě mluvit o našem reálném světě. Inspirace Lovecraftem sílí a podivná pulpová archaičnost textu tady subjektivně vrcholí. Obě červí povídky jsou dost přímočaré a jednoduché, tahle ale nemá tak výrazného hrdinu jako Červi země.
  • Holubi z Pekla – duchařská historka, která má blíže ke Kingovi než k Lovecraftovi. Asi nejpodobnější hororové literatuře dneška. Podle mě z celé sbírky nejlepší povídka vznikla inspirována černošskou legendou o duších vracejících se z pekla v podobě holubů. A nezůstane jen u holubů, dojde i na zombíky.
  • Aššurbanipalův plamen – dobrodružný příběh, který mi trochu připomněl Lybijskou suitu od Leonarda Medka. Dobrodruhem je tentokrát Američan, který hledá v pouštích středního východu podivný drahokam střežený lovecraftovskými stvůrami ve ztraceném asyrském městě.

Málem bych zapomněl, že soubor povídek rámují dvě Howardovy básně, pro mě osobně nečekané překvapení.

Celkově se moje obavy, že knížka bude zajímavá jen pro skalní autorovy fanoušky a zájemce o literární historii, nenaplnily. Je rozhodně vhodná i pro normálního čtenáře, zvlášť pokud zná souvislosti a přečte si erudovaný doslov.

Zpátky do temnoty
Howard, Robert Ervin

Nakladatel: Albatros Media - Plus
Překlad: Pavel Medek
Obálka: Tomáš Kučerovský
Redakce: Ondřej Müller, Alexandra Horová, Lubomír Kuba
Rok vydání: 2011
Počet stran: 208
Rozměr: 120 x 200
Provedení­: hardback
Cena: 249 Kč

Komentáře

Jestli ono to nebude tím, že právě "Aššurbanipalův plamen" byl k celému "Dobrodruhovi" (a tedy i "Libyjské suitě") přímou inspirací... Tenhle konkrétní albatrosovský sborník ale beru za zklamání - buď v něm měly být pouze povídky, které už vyšly (abych si ho nemusel všímat), anebo v něm těch dosud nepřeložených mělo být mnohem víc. Jedna nová na pět dávno známých je akorát pro zlost.

Přidat komentář