RECENZE: Jana Šouflová, Svitky z londýnského mostu

Článek od: Renata Staurovská - 26.03.2015

Jméno Jany Maffet Šouflové bývá spojováno převážně s ilustracemi fantasy příběhů a výjevů. Loňského roku však spatřila světlo světa její kniha, nazvaná Svitky z londýnského mostu, ve které dokázala, že není jen talentovanou ilustrátorkou a malířkou, ale také velmi nadanou spisovatelkou. Tato detektivní kniha s fantasy prvky, odehrávající se ve středověkém Londýně, je oděná do příjemně humorného stylu a nechybí v ní samozřejmě ani ilustrace od samotné autorky. Kromě nich najdeme ve Svitcích z londýnského mostu i seznam hlavních postav včetně portrétů, mapy a reference na místa v knize zobrazená, což značně zlepší orientaci v prostoru i ději (a více autorů by se mělo naučit toho do svých knih začlenit).

Na začátku Svitků z londýnského mostu je nám v krátkosti představen hlavní hrdina celé knihy, bývalý námořník Thomas Collingham. Z jeho úst se čtenář dozví, jak se stal konstáblem londýnského mostu, co všechno tato privilegovaná pozice obnáší a také se seznámí s přízraky, které se na mostě objevují. Následují samotné čtyři svitky. První nese název Případ desatera smrtí a Thomas se v něm spolu se svým pomocníkem a přítelem, lékařem Lionetem, snaží přijít na kloub záhadné vraždě neznámého muže, který byl mimo jiné sťat, probodnut, upálen a oběšen, takže nikdo není schopen určit, jaká byla vlastně příčina jeho smrti. Tento svitek je z celé knihy asi nejhumornější, čtenář postupně spolu s Thomasem odhaluje celý příběh zemřelého a některé jeho části opravdu stojí za to; tato povídka se mi líbila ze všech asi nejvíc. Druhý ze svitků je nazván Případ kočky, která konala zázraky a začíná smrtí muže, který při slavnosti hraje Ježíše Krista a kterého nešťastnou náhodou zabije splašená koza. Nedlouho na to umírá i kostelní kočka paní Eufemie, a světe div se - mrtvý muž se probouzí a rozhlašuje, že kočka vykonala zázrak a sama se za něj obětovala. I tato povídka je humorná (jak je asi patrné z jejího začátku), ovšem její "náboženský" aspekt ji staví do poněkud jiného, vážnějšího světla oproti povídce předchozí.

Ve třetím svitku, nazvaném Případ ohnivého salamandra slyší Thomas pod vodou zvuk zvonu, což je neblahé znamení, odkazující na legendu o potopené lodi. Když se k němu přidá mýtus o diamantu nazvaném Srdce Temže a lidem se začnou zdát sny o ohnivém salamandrovi ničícím Londýn, musí se hlavní hrdina obrátit i na své přátele z říše nadpřirozena, aby mu pomohli hrozbu zažehnat. Tato povídka je značně akčnější než předchozí dvě, vyskytuje se v ní také asi nejvíce nadpřirozených jevů a je místy až strašidelná. Poslední svitek nese název Případ pěti tančících nebožtíků a na jeho začátku je nalezeno pět mrtvých těl, navlečených v karnevalových kostýmech, kteří se utancovali a usmáli k smrti – nebo tak se to alespoň zdá na první pohled. Ze všech svitků obsahuje tento asi největší množství akce a napětí. Závěrečná kapitola Banket tříkrálový představuje příjemné, humorné zakončení celé knihy v hodovní síni.

Knižní prvotina Jany Maffet Šouflové je zkrátka velice čtivá a zdařilá. Všechny povídky jsou humorné, ale v žádném případě nejsou stereotypní- kniha eskaluje. Začíná sice jako humorná detektivka, ale postupem času se povídky stávají vážnější, temnější a akčnější. Každý si zde tedy přijde na své a kniha se čte díky své eskalaci jedním dechem. Detektivní příběhy jsou napínavé, nadpřirozené prvky v nich místy až mrazivé a humor nenásilný a přirozený -Svitky z londýnského mostu představují příjemné, odpočinkové čtivo, které Vám vykouzlí úsměv na rtu a od kterého se jen tak neodtrhnete. 

 

 

Svitky z londýnského mostu

Šouflová, Jana Maffet

Nakladatelství: Straky na vrbě

Obálka: Jana Maffet Šouflová

Rok vydání: 2014

Počet stran: 362

Rozměr: 14,5 x 22

Provedení: pevná vazba s přebalem

Cena: 330 Kč

Přidat komentář