RECENZE: Sara Raaschová, Sníh nebo popel

Článek od: Monika Hrňová - 16.04.2018

Zasněžené pláně, vířící sněhové vločky, chladná krása ledových zdí hlavního města a laskavá královna, která díky magickému zdroji spravedlivě vládne. Takhle žije Zimní království ve vzpomínkách těch, kteří před šestnácti lety přežili jeho pád. Většina však živoří v nelidských podmínkách v pracovních táborech Jarního království, jehož krutý vládce Angra Zimu zlikvidoval. Ovšem v utajení přežívá hrstka uprchlíků, kteří se drží sebemenší naděje na znovuvzkříšení kdysi hrdé země. Jednou z nich je Meira, která si sice neblahé události téměř nepamatuje, ale i tak je ochotná pro záchranu království udělat cokoli.

Sníh nebo popel je debutovým románem americké autorky Saary Raaschové a zároveň prvním dílem trilogie. Jako většina románů žánru young adult je to vlastně trochu komplikovanější pohádka. Utlačované království, krutý usurpátor, dívka, která nic neznamená, ale dokáže velké věci a královský dědic, do kterého se zamiluje. A aby bylo učiněno milostnému trojúhelníku zadost, tak se na scéně objeví princové rovnou dva. Vyprávění je lineární a přímočaře sleduje boj dobra se zlem. Děj ubíhá svižně, místy ovšem chvátá až příliš. Meira se dostane do zajetí a o pár stránek dál už vesele plesá na druhém konci světa. Autorka se s detaily příliš nemazlí a řada věcí je pojata dost zkratkovitě. V knize proběhnou dvě velké bitvy a čtenáři zvyklí na epická tažení mohou být mírně překvapeni, že tady je autorka se vším hotova raz dva. Ale zároveň se tím vyvaruje jakýchkoli hluchých míst a kniha se čte skoro sama.

Kromě zběsilého tempa trpí román místy i naprostou nelogičností. Například způsob, kterým Meira unikne ze zajetí, je pro čtenáře s více než jednou mozkovou buňkou velmi úsměvný. A podobných nedomyšlených scén by se našlo více, zvláště pokud se jedná o akci. Pokud jste přečetli alespoň jednu knihu, ve které se vyskytoval souboj na ostří nože (či jakékoli jiné zbraně), bude vám autorčin popis bojových scén připadat lehce naivní.

Postavy jsou zdařilé, i když na nějakou hlubší psychologii není prostor. Hlavní záporák Angra je jaksepatří krutý a děsivý. Meira jako hlavní hrdinka uvěřitelná a svéhlavá, i když  motiv sirotka, který tápe po svém původu a je předurčen k velkým činům, už je poněkud ohraný. A princové jsou  okouzlující tak akorát, aby mladší čtenářky mohly obdivně áchat a cyničtější čtenáři neskřípali zuby.

Co se autorce povedlo, je vytvoření přímočarého světa, který si na nic nehraje. Máme čtyři království Ročních období (velmi překvapivě nazvaná Jaro, Léto, Podzim, Zima), čtyři Střídavá království (kde se roční období překvapivě střídají), k tomu nějakou tu řeku, planinu a hotovo. Žádný zákeřný místopis, který by nutil každou chvíli otáčet dopředu, hledat v mapě a dumat, kde že se to hrdinové nacházejí. K tomu autorka přidala pár magických artefaktů a zbytek dotvořila obvyklými hnacími zdroji jako je láska, zrada, pomsta a snaha zachránit svět zpod nadvlády tyrana.

Sara Raschová se drží klasických fungujících schémat současného žánru young adult. Mladá hrdinka, která dobude svět, milostné pletky s více než jednou osobou opačného pohlaví a magický svět. Nepřináší nic závratně inovativního ani neočekávaného. Pokud jste milovníci rozsáhlých a komplikovaných epických děl typu Píseň ledu a ohně, tohle vás asi příliš neosloví. Pokud ovšem mezi vaše oblíbené autorky patří třeba Leigh Bardugo či Sarah J. Maasová., pravděpodobně vás Sníh nebo popel bude bavit.

Sníh nebo popel
Sara Raaschová

Nakladatelství: CooBoo
Původní název: Snow like Ashes
Rok původního vydání: 2014
Rok českého vydání: 2017
Překlad: Zdeněk Uherčík
Počet stran: 296
Cena: 299 Kč


 

Přidat komentář