Kultovní manga série One-Punch Man přichází

Článek od: Redakce - 09.11.2021

Být superhrdinou nikdy nebyla taková legrace!

Saitama je superhrdina. Má k boji se zločinem velmi silný důvod – děsně se nudí. Jenže má jeden dost závažný problém. Vlastně dva dost závažné problémy. Díky neskutečně náročnému tréninku mu vypadaly všechny vlasy. A pak je tak silný, že každého protivníka, i obří monstra, která útočí na města, porazí jen jedním jediným úderem. Což je příšerná nuda, a kromě toho mu to nikdo nevěří. 
Nehledě na to, že protivníci mají ve zvyku se objevovat právě ve chvílích, kdy je sleva v supermarketu nebo kdy vynáší odpadky.
„Komiks One-Punch Man má zajímavou minulost,“ říká Jiří Pavlovský z Nakladatelství CREW. „Začínal totiž čistě jako internetový projekt, který si kreslil sám scenárista, vystupující pod pseudonymem ONE. Kresba sice měla daleko do dokonalosti, ale hrdina s frigovsky nehybným obličejem a bláznivé situace si získali obrovskou čtenářskou základnu. Mezi fanoušky této webové série byl i kreslíř Jusuke Murata. Když ho postihla těžká nemoc a nevěděl, jestli přežije, rozhodl se umřít při něčem, co by ho bavilo – při překreslování One-Punch Mana do reprezentativní podoby. A nakonec nejenže Murata nemoc porazil, ale pomohl stvořit globální hit.“
Série si získala obří úspěch už na internetu, ale v tištěné podobě její sláva jen rostla. V roce 2017 získala cenu Sugoi Japan Award, v Americe obsadila hned první dvě místa na žebříčku bestsellerů New York Times a byla nominovaná na Eisner i Harvey Awards. Manga o až příliš silném hrdinovi rychle pronikla do celého světa a byla podle ní natočena i anime série.
„Série začíná jako groteska,“ pokračuje Jiří Pavlovský, „ale postupně se kolem hrdiny, dost často k jeho velké nelibosti, nabaluje skupina přátel vlastními osudy a do příběhu začínají pronikat i větší a vážnější témata. Od vztahových, přes kastovní pnutí mezi silnými a druholigovými superhrdiny, až po motivy společenské a ekologické. Koneckonců, je spousta problémů, se kterými si člověk ranou pěstí neporadí. Otázky, jako co vlastně znamená být hrdinou, se tady míchají se šílenou komedií plnou bizarních postav.“

Komiks v češtině vyšel 12. října 2021. V prosinci se můžete těšit na druhý díl. Dál se bude One-Punch Man objevovat tempem čtyři knihy ročně.

Chcete se podívat na listovací ukázku nebo rovnou objednat? Pak váš další krok směřuje SEM.

Komentáře

Jiří Pavlovský říká, že série začíná jako groteska. Já dodávám, že One Punch Man je jedním z mála příběhů, které postavily celý koncept storytellingu na hlavu. To, že k tomu zvládne ještě bavit, je učiněný zázrak.

Co ze Saitamova eposu dělá jedno z nejgeniálnějších děl, je už jeho nadpřirozeně jednoduchý koncept: Tenhle borec je prostě nejsilnější. Neporazitelný. Tečka.

Každá epizoda (složená někdy z více sešitů) vypadá následovně: Objeví se příšera. Někdo s ní bojuje. Je v koncích. Všechno se zdá ztraceno. Pak přijde nejsilnější borec na světě a jedním úderem ji porazí. Druhá tečka.

A největší trik, který autor One Punch Mana lidstvu předvedl, je to, že vás to nikdy nepřestane bavit. Je to repetitivní, klišoidní, infantilní, stupidní a šílené. Je to plné absurdního humoru, hluboké nietzscheovské filozofie i tragikomického smutku. Je to ta nejnádhernější věc, která vás ve vašem životě potká.

Přidat komentář