FILM: Flash (2023)

Článek od: Daniel Palička - 11.07.2023

Flash patří k nejslavnějším hrdinům DC univerza. Je hrdým členem Ligy spravedlnosti, forenzním analytikem a neohroženým strážcem Central City. Nejrychlejší běžec na planetě získal mezi ostatními hrdiny své právoplatné místo. Stal se vzorem pro mladé speedstery, obětoval svůj život během Krize na nekonečnu a kompletně zrestartoval celý DCčkovský vesmír. Není tedy divu, že se již delší dobu chystala plnohodnotná sólovka, která měla být součástí filmového světa DC Comics. S projektem, jehož premiéra byla původně stanovena na rok 2018, však byly problémy. Vystřídalo se na něm mnoho tvůrců, včetně slavného komiksového velikána Granta Morrisona. Volba nakonec padla na režiséra Andyho Muschiettiho a scenáristku Christinu Hodson. Štěstí ovšem nehrálo do karet a film se potýkal s dalšími potížemi – odsuny premiér kvůli pandemii koronaviru, neustálými změnami v plánování studia Warner Bros. a medializovanými kauzami Ezry Millera, představitele ústředního protagonisty. Počínaje 15. červnem však rudý běžec konečně vtrhl na stříbrná plátna. Jak se nejnovější superhrdinský biják povedl?

Přiznám se na rovinu. Před usednutím do kinosálu jsem vůbec nevěděl, co mám od Flashe čekat. Trailery slibovaly epickou akční podívanou, podpořenou jasnou režisérskou vizí, což na papíře znělo nádherně. Po zkušenostech s několika superhrdinskými akčňáky z posledních několika let jsem však neměl kdovíjak velká očekávání. Jistě, navrátivší Michael Keaton jako Batman byl velké lákadlo a inspirace kultovním Flashpointem taky nezněla špatně. Nicméně raději jsem zůstal obezřetný. Nenechal jsem se strhnout vlnou prvních nadšených reakcí, které z Flashe dělaly nejlepší superhrdinský film od dob Nolanova Temného rytíře. A také jsem zbystřil ve chvíli, když jsem u scénáře spatřil jméno slečny Hodsonové, která dle mého názoru nemá na kontě kdovíjak úžasné projekty. Přátelé, bál jsem se oprávněně!

Ale pěkně popořadě. Jak už jsem lehce naznačil, Flash je inspirován slavnou komiksovou minisérií Flashpoint. V ní se Flash vrátí zpátky do minulosti, aby zachránil svou matku před vraždou. Barry si ovšem neuvědomí, že i sebemenší změna v minulosti může vést k fatálním následkům. Kvůli tomu vznikla nová alternativní realita. Svět tzv. Flashpointu se v mnoha ohledech lišil od klasického vesmíru (Batmanem nebyl Bruce Wayne, ale jeho otec Thomas Wayne, Aquaman a Wonder Woman byli ve válce apod.) a šlo o krutou vizi superhrdinského světa. Barry se tak musel vypořádat s následky svých činů, což následně vedlo ke kompletnímu restartu DCčkovského vesmíru.

Pokud očekáváte, že film bude co nejvěrněji adaptovat komiksovou předlohu, potažmo výborné animované zpracování Justice League: The Flashpoint Paradox (v češtině dostupné jako Liga spravedlivých: Záchrana světa), tak jste šeredně na omylu. Nic takového se ve filmu totiž nekoná. Flash si bere pouze několik dílčích aspektů (alternativní Batman, nový svět apod.), jež následně využívá zcela po svém. Dějová kostra je vesměs stejná, ale provedení se výrazně liší. Autoři se rozhodli udělat daleko přízemnější verzi původního Flashpointu, což v jádru vůbec nevadí. Ostatně taková Občanská válka od Marvelu je pravým důkazem, že je možné vzít event obřích rozměrů a udělat z něj poloviční filmovou verzi, která ovšem šlape jako hodinky a původnímu komiksu rozhodně ostudu nedělá. V případě Flashe mohou některé změny lehce zamrzet (někteří fanoušci původního Flashpointu si určitě budou říkat, že se děj někdy drží zbytečně při zemi), ale rozhodně nejde o nic zásadního, co by kazilo celkový zážitek ze sledování. Je tady ale velké ALE.  

Zcela nezávisle na původní předloze mohu konstatovat, že Flash je podivný kočkopes, který bohužel nedrží pohromadě a pořádně neví, čím chce být. Snímek se rozhodl jít vlastní cestou. Nečekejte osudový film s kamennou tváří, ani přátelské, dějově odlehčené dobrodružství, u kterého si odpočinete. Flash je totálně neřízená střela. Jde o sled absurdních scén, kdy se postavy ocitají v tak šílených situacích, až si říkáte: „Co to sakra sleduji?“ Jistě, vážné momenty ani svižná akce nechybí a na konci se dočkáte několika funkčních emocionálních momentů, ale humorná složka tvoří valnou část tohoto veledíla.

Pominu-li fakt, že humor je někdy dobrý, někdy zvláštní a jindy totálně špatný, nemohu se zbavit dojmu, že Flashova sólovka opravdu neví, čím chce být. Chce být dalším DC filmem v řadě, nebo osudovým vyprávěním? Má jít o emotivní příběh, nebo o odlehčenou dobrodružnou jízdu? Chce být samostatným Flashovým příběhem, který si na nic nehraje, nebo filmem, který v DCEU nastolí nová pravidla hry? Snímek pořádně neví a koketuje na pomezí obojího. Kvůli tomu je divákům naservírován nekonzistentní mix, v němž jsou vážné momenty podkopávány přímo stupidními scénami.  

Ale to není jediný problém. Snímku rovněž podkopává nohy prapodivně splácaný a místy až zkratkovitý scénář, který se zejména ve třetím dějství bortí jako domeček z karet. Ano, našlo by se několik pěkných momentů (interakce Barryho s Keatonovým Batmanem, některé dialogy mezi dvěma různými Flashi apod.), ale v mých očích jich je šeredně málo. Některé na první pohled zajímavé postavy nejsou dostatečně využity. Supergirl se bohužel moc velkého vývoje nedočkala, Zod jako jednodimenzionální záporák nemá čím ohromit a Keatonův Batman, byť jeho přítomnost a herecké charisma na plátně diváky rozhodně potěší, mě paradoxně neoslnil tak, jak bych čekal. Brnkání na nostalgii také nefungovalo. A o přímo ohyzdných speciálních efektech se raději ani nerozepisuji. 

Nebudu ovšem Flashe jen hanit. Rád bych uvedl několik kladných stránek. Ať už si o Ezrovi Millerovi myslíte, co chcete, jeho herectví bylo překvapivě solidní. Ano, v některých scénách mi svým přehráváním lezl na nervy, ale nutno dodat, že se Miller snažil a odvedl dobrou práci. Podobně bych se mohl vyjádřit k Michaelovi Keatonovi, který se pokoušel z prachmizerného scénáře vytěžit maximum, půvabné Sashe Calle nebo hostujícímu Benu Affleckovi, který svého Batmana ze snyderovského univerza ztvárnil se ctí. Akční sekvence jsou ucházející. Neurazí, ale ani nenadchnou. A pokud je řeč o všudypřítomném fanservisu v podobě cameí z různých alternativních světů, ten určitě dost lidem udělá radost. Mně osobně některé známé obličeje vykouzlily úsměv na tváři, jiné mě nechaly chladným kvůli své až okaté prvoplánovosti.

Na závěr bych se ještě rád vyjádřil k režii. Ostřílený Andy Muschietti doposud mohl svůj talent zužitkovat jen v hororech jako Matka nebo To. Flash je tedy první superhrdinský film, který kdy natočil. Jeho jedinečná práce s kamerou se na akci přímo projevuje, ať už zpomalovačkami, dravou kamerou při zběsilých honičkách nebo plynulostí kontaktních soubojů. Někdy se dokonce vyrojí působivý nápad zahrnující vizuál (žlutá obrazovka, rekapitulace minulých událostí při Flashově běhu apod.). Muschietti zkrátka vytěžil svůj talent na maximum a myslím si, že pokud bude v budoucnu režírovat nového Batmana s podtitulem The Brave and the Bold, budu jen nadšený. Takhle šikovné tvůrce s jedinečnou vizí totiž musíme v superhrdinském žánru podporovat. 

Přiznám se, že Flash byl jeden z nejdivnějších filmových zážitků letošního roku. Na jednu stranu za něj buďme rádi. Kdyby vše dopadlo jinak, možná bychom se Flashe nikdy nedočkali. Na druhou stranu si říkám, že nám byl na zlatém podnose naservírován skutečný unikát, který bude rozdělovat fanouškovskou základnu. Upřímně takhle schizofrenní superhrdinský biják jsem už dlouho neviděl a troufám si tvrdit, že podobný zážitek se na velkém plátně jen tak opakovat nebude. Přestože má film celou řadu kladů, jsou bohužel podkopány různými negativy, které z něj dělají nekontrolovatelnou komediální jízdu pohybující se na hraně snesitelnosti. Podle mého názoru jde o dílo někde mezi průměrem a podprůměrem. Na Flashovu sólovku si ale určitě zajděte a udělejte si vlastní názor. Možná budete šťastlivci a zvrácená jízda po mnohovesmíru se vám přece jenom zalíbí.

Můj šálek kávy to však nebyl.


Flash

USA The Flash

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2023, 144 min
Režie: Andy Muschietti
Předloha: Gardner Fox (komiks), Harry Lampert (komiks)
Scénář: Christina Hodson
Kamera: Henry Braham
Hudba: Benjamin Wallfisch
Hrají: Ezra Miller, Michael Keaton, Sasha Calle, Ben Affleck, Michael Shannon, Kiersey Clemons, Maribel Verdú, Ron Livingston, Jeremy Irons

Přidat komentář