LITERATURA: Laser-books kompletuje Gibsona

Článek od: Jan Pechanec - 26.01.2010

Nakladatelství Laser-books se na sklonku minulého roku zaměřilo na kyberpunk v podobě dvou antologií - kyberpunkových reediovaných Zrcadlovek a "postkyberpunkových" Singularit. Začátek tohoto roku pak v edici Mistrovská díla science fiction vydá další román hlavního představitele subžánru zvaného kyberpunk. William Gibson se do análů fantastiky zapsal románem Neuromancer, považovaným za bibli kyberpunku. V této edici nakladatelství nejprve představilo průřez autorovou povídkovou tvorbou vydáním sbírky Jak vypálit Chrome, aby ve stejné úpravě vydalo román Virtuální světlo. Volně na něj navazuje právě chystaná kniha Idoru, spadající do cyklu Bridge.

Anotace:

Stačí jeden anonymní příspěvek na síti a mezi pubertálními fanynkami kapely Lo/Rez se začne šuškat, že frontman skupiny plánuje svatbu s japonskou hvězdou Rei Toei. Co je ale pro jeho obdivovatelky největší rána: Zpěvákova nastávající není člověk z masa a kostí, ale uměle vytvořená idoru, dílo softwarových návrhářů. Nezbývá než zjistit, kolik je na téhle zvěsti pravdy, a tak fanklub vyšle přímo do Tokia na výzvědy čtrnáctiletou Chiu. Věci se ovšem začnou zamotávat, ještě než nastoupí do letadla... Colin Laney, intuitivní lovec informací, cestuje do Tokia pro změnu za novým zaměstnáním, které by mu umožnilo vyhrabat se z dluhů. Když se od nemluvného hrdlořeza konečně dozví, co má být jeho úkolem, ukáže se, že ještě nikdy nedostal takovou příležitost rozvinout svůj jedinečný talent - jenomže bulvární kanál, od kterého odešel, si dobře střeží svá tajemství a ještě s Laneym neskončil.

William GibsonO autorovi:

William Gibson spatřil světlo světa v Conway v Jižní Karolíně 17. března 1948, přičemž se často zmiňuje, že jeho otec pracoval na stavbě továrny v Oak Ridge, kde byla vyrobena první atomová bomba. Dětství prožil se svou ovdovělou matkou v malém městečku v horách v jihozápadní Virginii, navštěvoval internátní školu v Arizoně a v devatenácti odjel do Kanady, aby se vyhnul povinnosti narukovat do Vietnamu. Tam žil ve Vancouveru až do roku 1972. Je ženatý a má dvě děti.

Do podvědomí čtenářů vstoupil až v roce 1981 povídkou Gernsbackovo kontinuum obsaženou v antologii Burning Chrome (č. Vypálit chrom, nebo Jak vypálit Chrome, Návrat 1998 a 2004, Laser-books 2008). Slávu mu přinesl až roku 1984 první román Neuromancer (č. Neuromancer/Laser 1992, chystá Laser-books), revoluční dílo moderní sci-fi. Kniha získala Huga, Nebulu i cenu Philipa K. Dicka, stala se biblí kyberpunku a snadno vplula do hlavního kulturního proudu, v němž se její témata – kyberprostor, virtuální realita, internet, počítačová kriminalita, umělá inteligence – pomalu stávala nepominutelnou skutečností. Z dalších česky vydaných knih uveďme do série Sprawl kromě Neuromancera spadající Hrabě nula (Count Zero, 1986; č. Návrat 1997) a neblaze známá nepovedeným překladem Zběsilá jízda (Mona Lisa Overdrive, 1988; č. Návrat 1998). Do cyklu Bridge pak náleží Virtuální světlo (Virtual Light, 1993; č. Návrat 1998 a 2004; Laser-books 2009 v novém překladu), Idoru (Idoru, 1996; č. Návrat 1998, Laser-books 2010 v novém překladu) a Všechny párty zejtřka (All Tomorrow's Parties, 1999; č. Návrat 2003, chystá Laser-books). Do žádného cyklu nenáleží román Mašina zázraků (The Difference Engine, 1996, společně s B. Sterlingem; č. Návrat 1999) a výše uvedená sbírka Jak vypálit Chrome.

William Gibson Neuromancer Mistrovská díla SFWilliam Gibson už navěky zůstane spjat s románem Neuromancer, který stanovil hranice jednoho ze subžánru science fiction nazvaného kyberpunk, přesto by ani jeho ostatní práce neměly upadnout v zapomnění.

Idoru vyjde jako čtyřiadvacátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction v brožované a jednotné úpravě edice s obálkou Tomasze Marońskiho. Zajisté potěší nový překlad Pavla Bakiče a příjemná cena 249 Kč.

Dalším důvodem, proč si román nenechat ujít je i fakt, že nakl. Laser-books chystá do budoucna i další Gibsonovy romány, včetně završení série Bridge románem Všechny párty zejtřka (All Tomorrow´s Parties, 1999)...

Zdroje:

Přidat komentář