KOMIKS: 1245 superhrdinů

Článek od: Vhrsti - 08.06.2010

29. květen nebyl dobrým dnem pro padouchy. Zatímco u nás se dělo něco tak zoufale fádního, jako jsou volby, na Federation Square v australském Melbourne se sešlo 1245 superhrdinů. Přesně tolik lidí obléklo nejrůznější komiksové kostýmy, aby pokořili sotva týden starý rekord z ragbyového stadionu Twickenham v Londýně (1091 účastníků). Další nové a nové zápisy tohoto druhu do Guinessovy knihy rekordů lze úspěšně předpokládat. Podobnou taškařici bych nejspíše očekával na mamutím Comic-Conu v San Diegu…

Odvážný reportér Tintin stále přitahuje pozornost. Připomeňme třeba Stevena Spielberga, který pořád usiluje o natočení několika velkorysých celovečerních filmů. Na nedávné dražbě v Paříži se originální dvoustrana z osmého dílu Žezlo krále Ottokara z roku 1939 přiblížila v přepočtu k šesti a půl milionu korun, bronzová socha Tintina od Nata Neujeana se prodala za půlku. Celkově se vydražilo na 230 předmětů spojených s jednou z nejpopulárnějších postav světového komiksu, kterou tehdy jedenadvacetiletý Hergé poprvé představil v belgickém listu Le Vingtième Siècle na začátku roku 1929.

Letošní Reuben Award, které uděluje americká National Cartoonists Society, našla svého majitele v osobě surrealisty, ilustrátora a kreslíře Dana Pirara, který už od roku 1986 kreslí seriál originálních kreslených vtipů Bizarro. Reuben Award se kromě hlavní ceny věnuje i mnoha dalším kreslířským oborům, jako je animace, komerční kresba nebo kreslená přáníčka. Komiksovou kategorii letos vyhrál Paul Pope za Strange Adventures a nejlepším grafickým románem se stal Asterios Polyp Davida Mazzucchelliho (už se šušká o fimovém zpracování – hlavní roli řeckého imigranta by měl prý dostat Robin Williams).

Překvapivě temný komiks Blast fenomenálního jedenačtyřicetiletého kreslíře Manu Larceneta ocenili francouzští knihovníci cenou Prix de Librairies BD. Kniha se letos ocitla v oficiálním výběru festivalu v Angoulême. U nás známe Manu Larceneta z alba brilantních komiksových stripů Zpátky na zem aneb Opravdový život, nakreslil i 5 alb série Donjon Parade.

V českých novinkách se objevili Parchanti. Moderní akční série velmi volně navazuje na originální Loosers od DC Comics o nepohodlných vojácích za 2. světové války. Scénárista Andy Diggle a kreslíř Jock (Mark Simpson) přenesli příběh o elitních vojácích, kteří přežili vlastní smrt a přicházejí se pomstít, do současné všudypřítomné války proti terorismu. Na album Parchanti: Vsaďte si by měl ještě letos navázat druhý díl Parchanti: Zdvojnásobení sázek. Koncem dubna uvedl ve Spojených státech režisér Sylvain White premiéru filmu Loosers.

Publikace Otto Nonchalangelo nabízí českým čtenářům k nahlédnutí tvorbu nezávislého dánského kreslíře Anderse Brønseruda. Sbírka podivuhodných bezeslovných stripů představuje palindromního (anti)hrdinu Otta, u něhož se můžeme jen dohadovat, zda je lidskou bytostí či nikoliv. Jeho poetické čtyřpanelové příhody začal osmatřicetiletý autor kreslit v roce 2003. Překvapivá, originální knížka, jejíž humor a estetika rozhodně není pro každého.

Další literární klasikou, která se nevyhnula komiksové adaptaci, je Verneovka z roku 1864 Cesta do středu Země. Profesor Lidenbrock, Axel a Hans Bjelke se tak znovu vydávají jícnem islandské sopky Sneffels za dobrodružstvím. Dětem, které nechtějí ztrácet čas, zpřístupní klasickou látku i Řecké báje a legendy. Čtenáři se dozví, jak si Perseus poradil s Medúzou, Herakles se svými dvanácti úkoly, Odysseus s Kyklopy a Theseus v labyrintu s Minotaurem.

Druhých dílů se dočkali čtenáři manga seriálů Kannonina ruka a Elegie pro ovečku. Prvně jmenovaná devítidílná série rozvíjí příběh vzácného artefaktu, o který všichni bojují ve snaze ovládnout svět. Elegie pro ovečku má celkem sedm dílů a popisuje příběh sourozenců Chizuny a Kazuny, kteří se v důsledku vzácné nemoci pomalu mění v úpíry.

Třetím dílem pokračuje další manga Každá jsme jiná, která cílí na mladší čtenářky. Zatímco Juka na sobě tvrdě pracuje a poctivě se připravuje na další zápas, její kamarádka Maju naopak zbytečně utrácí půjčené peníze, rozbíjí dávná přátelství a propadá alkoholu.

Graham Annable si začal čmarykat v útlém věku a už nikdy nepřestal, píše se o kanadském animátorovi, ilustrátorovi a komiksovém tvůrci žijícím v americkém Portlandu na jeho stránkách. Pozoruhodný tvůrce už má na kontě spolupráci s Georgem Lucasem, časopisem Nickelodeon i se studiem Walta Disneyho, přesto považuji za nejzajímavější jeho autorské animované kraťasy. Annable oslavil 1. června čtyřicáté narozeniny. Třicetiny si užila brooklynská, momentálně těhotná kreslířka Mikhaela Reid.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Přidat komentář