RECENZE: Ursula Poznanski, Erebos

Článek od: Monika Slíva - 17.12.2011

ErebosNickovi dlouho trvalo, než se konečně dostal ke kýženému DVD, které záhadně kolovalo po škole, předávalo se tajně a bez velkých řečí. Kdo ho již měl, ten nic neřekl, a kdo ho chtěl, ten nic nevěděl. V každém případě se po převzetí stříbrné kulaté placky v hranatém obalu začaly s těmi, kteří přijali kopii, dít podivné věci. Přestali pravidelně chodit do školy, byli nevrlí na svoje okolí a s dalšími, kteří byli „in“, si tajuplně posunkovali. Nickův kamarád Colin s ním najednou přestal mluvit, nechtěl říct proč a záhadně se vymlouval. Nic z toho ale Nicka nevarovalo, naopak se nemohl dočkat, až někdo z jeho spolužáků za ním přijde. Nakonec se dočkal a pádil domů, aby si TO nainstaloval do počítače.

Obrazovka neukazovala nic než neúprosnou temnotu. Ještě než stihl rezignovaně počítač restartovat, přece jen se něco stalo. Z temnoty se vynořila rudá písmena, slova, která pulzovala, jako kdyby zásobovala krví a životem skryté srdce.“

Vstup. Nebo se vrať. Toto je Erebos.(str. 25)

Vstoupil a nestačil se divit…

Zpočátku banálně a skoro nudně se tvářící příběh o dětech školou povinných se velice záhy přerodí v nervy napínající dobrodružství, které vám takřka nedovolí se od knihy odtrhnout. Nápad s umělou inteligencí, jednající na vlastní pěst, se jako téma objevil už mnohokrát nejen v knihách, ale i ve filmech. Jedním z nejslavnějších tvůrců UI je jistě Isaac Asimov a jeho Tři zákony robotiky, které bohatě využil například v povídkové sbírce Já, robot. Za filmovou říši (kdy film není natočen na základě zpracování knižní předlohy) jmenujme například Tron z roku 1982 a jeho pokračování Tron Legacy z roku 2010. Tady se ke slovu dostává virtuální realita, v níž žijí svým elektronickým životem mnohé postavy včetně samotného tvůrce hry, uvězněného uvnitř.

Ursula Poznanski velmi nápaditě spojila v příběhu skutečný život se světem počítačových her, jenž je pro mnoho dnešních teenagerů realitou všedního dne. Jakkoli by moralizovala nebo mentorovala, přesto se jí velmi šikovně podařilo ukázat, jak nebezpečné může být míchání těchto dvou realit dohromady a co se může stát, když se věci vymknou z ruky. Přesněji, co se může stát, když se z vládce, tedy uživatele, stane ovládaný nástroj hry samotné. I člověk neznalý fenoménu počítačových her a jaksi nechápající, co na tom všichni vidí, se nechá snadno strhnout. Takovou hru by si chtěl vyzkoušet určitě každý. Ovšem pouze v případě, že nebude tím, koho má hra zrovna na mušce a pokouší se ho ze svého virtuálního světa v tom jeho reálném zabít.

Erebos je pěknou ukázkou toho, co již dávno neplatí, ač si to někteří stále myslí. Totiž že sci-fi je nutně a vždy braková literatura a jako žánr je za brak automaticky považována. Příběh o závislosti a o tom, jak snadné je do ní spadnout, o kolektivní vině, o fanatismu a zaslepenosti, ale i o vůli jednotlivce a o přijetí zodpovědnosti za vlastní činy, to všechno je Erebos. A všechna tato témata daleko přesahují hranici pouhé zábavy a oddychu při čtení a určitě vás alespoň na chvilku přinutí se zamyslet minimálně nad některými z nich.

V podstatě není knize co vytknout, až na jediný fakt nesouvisející s příběhem samotným, který mě celou dobu při čtení trochu rozčiloval. Nikde v textu prakticky nenajdete zmínky o přesném věku hlavních hrdinů, ale tipuji, že by jim mohlo být tak kolem patnácti, pro děj samotný to však není až tak podstatné. Potom vás nesmí zmást výroky o tom, že jsou děti v šesté třídě, a automaticky si to spojit se systémem českého školství, protože by jim bylo pouhých jedenáct dvanáct, a to mi přijde na to, co všechno provádějí, přece jen trochu málo. Ursula Poznanski pochází z Rakouska, kniha vyšla v Německu a odehrává se v Londýně a každá země má jiný způsob klasifikace ročníků ve školách, což překladatel nemůže nijak ovlivnit a zasahovat jakkoli do textu. Možná by byla vhodná nějaká poznámka překladatele pod čarou, ale i bez ní je to určitě stravitelné.

P. S.: Tak nezapomeňte: „Toto je Erebos. Hra, která zabíjí.“

Ursula Poznanski: Erebos – Hra, která zabíjí
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Karolína Kousalová
Rok vydání: 2011
Vazba: brožovaná
Počet stran:319
Cena: 299,-Kč

Pro děti od 13 let

Komentáře

Už jsem si zvykla takřka slepě důvěřovat knížkám, které mi Monika - Slíva doporučí. A znovu se nad tím musím pozastavit - Erebos bych podle obalu i anotace nejspíš sama od sebe vůbec neotevřela, takže bych teď možná nevypadala jako hrdinové knížky - rudé oteklé oči, příšerná únava... No ano, dočetla jsem ve 4 ráno, ale stálo to za to. Jak já bych tu kulatou placku chtěla dostat! Probíhat nočním lesem, vybírat si postavu, rasu, jméno, zbraně, bojovat o čest a slávu... Jak svůdné a snadné je utéct z každodenní reality a stát se "skutečným" hrdinou... Jak banální se potom musí zdát ty každodenní starosti a problémy... Myslím si, že věk hrdinů není uváděn zcela záměrně. Protože je úplně jedno, jestli je jim patnáct, nebo pětatřicet, závislost věkem neslábne, jen silná vůle ji snad s přibývajícími léty dokáže nasměrovat nějakým smysluplným směrem.. Takže díky, Slívo!

Moniko. Tento rok se zdá se v závěru na knihy velmi povedl. Jsem mile překvapen, že kvůli knihám netrpí nespavostí pouze naše redakce. Doufám, že i v příštím roce vám zajistíme dostatek probdělých ... Snad ne nocí ;-)

tak to mě samozřejmě ohromně těší a už si na tebe chystám další adepty... a doufám, že budou stejně úspěšní jako knihy doposud:-)))

Já sama jsem se takhle stejně nemohla odtrhnout a těšila jsem se domů z práce, až si k tomu budu zase moct zalézt, jak mě to chytlo...

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

Tuhle knížku jsem dostala před pár dny k narozeninám a musím říct, že mě už dlouho takhle nic nenadchlo :)nápad výbornej a asi od 30. stránky jsem se od toho nemohla odtrhnout. Ale úplnš chápu, že ti vadí to, že nevíš věk hrdinů, to v knížkách taky nesnášim :)

Přidat komentář