RECENZE: Hry s příběhem: Ocel a krev

Článek od: Štěpán Jura - 20.03.2013

"Válka. Válka se nikdy nemění." Tuhle úvodní hlášku z RPG Fallout není třeba fanouškům her na hrdiny představovat. Válka se nemění, ale její aktéři a bojiště ano. O tom se můžeme přesvědčit už v druhém dílu sborníku povídek z českých světů her na hrdiny, Hry s příběhem. Jak jsem již naznačil úvodní větou, tentokrát zaměřeném (po zlodějích z minulého dílu) na všemožné válečníky, barbary, vojáky, námořníky, kouzelníky, žoldáky a podobná povolání spojená s válkou.

Prvním herním světem, kam se podíváme, je fantasy Taria, kde na nás čekají dvě povídky, Úděl spojenců (Josef "Armon" Straka) a Barbarská přísaha (Josef "Hike" Gregor). Obě dvě jsou skvělým otvíračem sborníku! Jsou hrozně čtivé, mají zvraty, pointu a zhltnete je, ani nevíte jak. Obě povídky tak mají pouze jednu nevýhodu. Končí a přitom by si zasloužila každá klidně vlastní knížku. V obou na ni potenciál je.

Největší prostor ve sborníku má bezesporu náš nejoblíbenější domácí herní fantasy systém, Asterion. Mnoho jeho fanoušků bude jistě potěšeno, že se tu setká s některými starými známými a to v povídkách Plavenský div (Hanina Veselá) a Dračí poklad (Zbyněk Kučera Holub). Zatímco Plavenský div se velmi povedl (a hlavní hrdinka to dotáhla do samostatného románu), tak jsem osobně byl zklamán z Dračího pokladu, kde potkáme starou známou partičku hrobníků z albirejského hřbitova. Ne, že by byla povídka špatná, ale jeden by čekal víc, protože Holub na to víc má, když chce. Dále se v Asterionu podíváme mezi achretypní jednotku průzkumníků v Takže taková je válka (Jan Č. Galeta), První muž (Jakub Štádler) nám ukáže atmosferickou chvilku ze života duelistů a nakonec zažijeme zvratový barbarský Běs (Radovan Kolbaba). 

Příběhy impéria jsou svým zasazením do dob viktoriánské Anglie (a tedy na rozdíl od fantasy pseudo-středověku s již moderními armádami) přímo stvořeny pro nějaký hezký příběh s vojáky. Hned první Podzim 1854, mlha (Jonáš a Kryštof Ferenec) vám vezme dech a subjektivně ji prohlásím za nejlepší příběh sborníku. Má dobře zpracovaný nápad, atmosféru i zápletku. I když má v sobě povídka spoustu klišé, jsou pěkně podané. Klišé zápletku má i Sedm tisíc (Jakub "boubaque" Maruš) - vypráví o skupince vojáků, kteří přežili masakr svých druhů a snaží se územím nikoho dostat ke svým. O tom jsme již četli mnohokrát, ale teď je to ozvláštěno jednou věcí. Ve skupince je troll a autor s ním v povídce dobře pracuje.

Dvě povídky Ondřeje Netíka z Imaginária spolu kromě osoby autora nic nespojuje. První Modroočko je dobře řemeslně zpracované dílko ze součastnosti, jež vyniká hlavně svými propracovanými charaktery a závěrem. Poslední z dávných vládců má pak výhodu hlavně v jeho zpracování a období, do něhož je zasazen - přeci jen, moc fantasy povídek se v devatenáctém století na našem území neodehrává.

Zrození paladina (Jan "Kerwil" Daněk) Ze světa Dornu je napsáno jako typické dobrodružství z her na hrdiny. Hlavní hrdina dostane úkol a vydá se jej splnit. Bohužel povídku zabíjí lehce předvídatelný děj a naprosto klišoidní konec.

Překvapením je povídka Tisíc z Vysočiny (Milan Brabec) ze světa Hájemství Sedmi zasazeným na pomezí středověku a novověku. Příběh oplývá propracovaným světem, postavami i závěrem, ale má stejný "problém" jako první povídky z Tarie. Děj končí a přitom by si zasloužil pokračovat dál.

Do sborníku se dostaly i dvě povídky z internetového DrD serveru Immortal Fighters. To ve mě vyvolalo spoustu vzpomínek, protože na IF jsem také někdy dávno před sedmi lety působil... Když jsem zamáčkl slzičku nostalgie a dal se do čtení, čekalo na mne zklamání. Povídka Deník psaný ostřím nože (Vojtěch "Wolffram" Halama) je psaná svižným, úsporným jazykem, který má asi svojí strohostí simulovat deníkový zápis. Místo toho je prostě divný a samotná zápletka také postrádá kouzlo. Proti tomu vynikne povídka Peníze na voze (Jan Hamrlík) o skupince vojáků putujících s vozem zlata na žold. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdyby nepatřili k prohrávající straně...

Na konci sborníku se podíváme do zahraničí, a to hned dvakrát v jedné povídce. Jednak protože svět Unknown Armies není českého původu a za druhé nás Cínový vojáček (Lucie a Petra Lukačovičovy) vezme do současné Jižní Ameriky. Oproti ostatním povídkám nabízí komornější, za to však procítěnější atmosféru s hezkou pointou.

Ocela a krev nabízí to, co po ní chceme. Čtivou zábavu na několik večerů, kdy se můžeme ponořit do svých oblíbených světů či poznat nové. Ve sborníku je sice pár slabých kousků, ale většina povídek je na velmi dobré úrovni a najde se tu i několik opravdu výborných dílek. Povídky jsou doplněny i o více či méně povedené ilustrace a knížka se může pyšnit (jako vždy skvělou) obálkou od Romana Kýbuse. Nezbývá, než se těšit na třetí pokračování Her s příběhem zaměřené po zlodějích a vojácích tentokrát na hraničáře.

Seznam povídek:

Taria
 •  Josef Straka: Úděl spojenců
 •  Josef Gregor: Barbarská přísaha
Asterion
 •  Hanina Veselá: Plavenský div
 •  Jan Č. Galeta: Takže taková je válka
 •  Jakub Štádler: První muž
 •  Radovan Kolbaba: Běs
 •  Zbyněk K. Holub: Dračí poklad
Příběhy Impéria
 •  Jonáš Ferenc, Kryštof Ferenc: Podzim 1854, mlha
 •  Jakub Maruš: Sedm tisíc
Imaginárium
 •  Ondřej Netík: Modroočko
 •  Ondřej Netík: Poslední z dávných vládců
Ze světa Dornu
 •  Jan Daněk: Zrození paladina
Hájemství Sedmi
 •  Milan Brabec: Tisíc z Vysočiny
Immortal Fighters
 •  Vojtěch Halama: Deník psaný ostřím nože
 •  Jan Hamrlík: Peníze na voze
Unknown Armies
 •  Lucie Lukačovičová, Petra Lukačovičová: Cínový vojáček

Hry s příběhem: Ocel a krev
Kolektiv autorů

Nakladatel: Mytago
Obálka: Roman Kýbus
Redakce: Kateřina Churá, Lenka Matějová
Rok vydání: 2012
Počet stran: 544
Rozměr: 110 x 160
Provedení: paperback
Cena: 379 kč

Přidat komentář