TG: Papírová letadla

Článek od: Petr Simcik - 12.10.2013

Příběh tohoto projektu je poměrně nezajímavý. Jednoho jarního dopoledne jsme po dětské zubařské prohlídce neměli s dcerou co dělat. Bydlíme v Praze na Střížkově a v okolí není kromě nákupních center ale vůbec nic. A pak jsem si vzpomněl, jako vždycky, když potřebuju vymyslet zábavu pro dceru, na své dětství. Tady se přece někde nacházelo vojenské muzeum, koneckonců blízké Kbely mají letiště.

...abych to zkrátil. Jako každé dítě, i Esterka byla unesena z letadel, zvláště z expozice první a druhé světové války a protože v tamním suvenýrovém krámku se nenachází moc použitelných hračkových strojů, rozhodli jsme se, že si postavíme vlastní. Volba padla na papír.

Cíl projektu

  • postavit papírová letadla v přiměřeném poměru - realističnost, výdrž, jednoduchost konstrukce, zábavnost.

Co je potřeba

  • Časová náročnost je velmi individuální. Od hodiny, téměř neomezeně.
  • Náklady - tisk + materiál, který nemáte doma.
  • Materiál - Čtvrtky, nůžky, tiskárna, pastelky, lepidlo na papír (herkules). Volitelné: mikrovrtačka / šídlo, niť.

Chutě do toho

KROK 1: Ti z vás, kteří se necítí na návrh vlastního stroje, můžou kroky 1 a 2 přeskočit. My ostatní ale směle zapneme počítač (to už máte asi hotovo vzhledem k tomu, že čtete tento článek) vybereme si na fotkách na Googlu letadlo a stáhněte si do dokumentů nějaké ty podklady. Ideální je stav, kdy za vás část práce odvede někdo jiný. Fotky jsou sice prima materiál co se týče barev, ale stavět podle nich letadlo je zbytečně složité. To co hledáte jsou siluety, plány, pohledy ze strany, zvrchu a podobné okrajové zhůvěřilosti. Pokud se jich budete alespoň rámcově držet, získáte i podobné aerodynamické vlastnosti jako má skutečný stroj, což potěší.

Ideální podklady

KROK 2: Nyní je čas spustit grafický program. Ideální je vektorový, např. Illustrátor, Corel Draw a já používám zadarmový Inkscape (Hlavně kvůli jednoduchosti ovládání.).
Načtěte zdroje, pozvětšujte a pozmenšujte je tak, aby obrázky byly ve výsledku stejně velké a pusťte se do toho. Pokud už jste někdy lepili papírové modely, zhruba budete vědět jak na to. A i pokud ne... inu, jde o to abyste dosáhli takového zjednodušení, že slepit to, bude jen o trochu těžší než lepit například krapičku od lentilek.

Pro inspiraci se určitě podívejte na moje zdrojové soubory na konci článku.

Pozor na:

  • To aby každá část měla i druhou stranu - křídlo má vrch i spodek a to samé platí o všem kromě trupu.
  • Plochy k lepení, každá část by měla mít dost ploch k lepení. Samozřejmě to jde i bez nich, ale potom musíte být ultrapřesní při tvorbě.
  • V jednoduchosti je síla. Kliky, lišty, výfuky. Pokud letadlo něco nutně nepotřebuje, jen to kreslete, nestavíte hyperrealistický model.
  • Ideální letadlo se vejde na jednu stranu A4. Můžete si z toho udělat i frajerský cíl, či si nechtat poradit od dětí. Jak já jen narvu na A4 tu F16, když má dvojnásobek dílů a přesto ji chci stejně velikou jako předchozí výtvor...
  • Jednoduché letadlo nepotřebuje návod a hůř se rozbíjí.

tisk a barvení

KROK 3: Tiskněte na čtvrtky, ideální je minimálně 150mg papír. Teď už se ke slovu dostávají i malí geekové a to podle věku. I ti nejmenší geekové si mohou letadlo vybarvit(za předpokladu, že jste nebarvili v počítači). Růžové letadlo sice není to pravé ořechové, ale na chvíli určitě umlčí i dotazy negeekovské mámy, s čím že si to to dítě zase hraje (v našem případě). Ti větší zase mohou stříhat. To je další důvod proč mít letadlo co nejjednodušší. A ti největší a hlavně nejtrpělivější zase dostanou na starost lepení. Většinou to ale stejně zůstane na tátovi geekovi, který se tak vrátí do mládí s časopisem ABC.

KROK 4: Lepení. Před lepením samozřejmě proveďte všechny ty věci, které se provádějí. Nůžkami objeďte místa ohybu všech dílů. Co můžete to naohýbejte a můžete se pustit do díla. Letadla která jsou ke stažení níže trvá slepit maximálně hodinu s tím, že jakmile jeden díl schne, pracujete na jiném.

Ukázka výpletu

KROK 5: Pro fajnšmekry je tu ještě vyplétání vzpěr křídel. Tedy za předpokladu, že máte dvojplošník, jako my. Ideální je předvrtat si do čtvrtky miniaturní díry v místech kde budete nit provlékat (a ještě lepší je, udělat to jen na vnitřních stranách z dvojice křídel a slepit křídla dohromady až po vypletení). K tomu použijte mikrovrtačku, v horším případě šídlo. Vzít nit, jehlu a zahrát si na švadlenku. Jako vzor použijte nějaké reálné foto. Není to vůbec těžké.

Nějaká letadla ke stažení pro začátek

K čemu to všechno je? Kromě klasické hračky můžete letadla použít ve hře z projektu Letecká bitva na vašem stole či vyrobit kolotoč nad postýlku. Fantasii se meze nekladou.

PS: Kbelské Letecké muzeum každopádně také stojí za návštěvu.

PPS: Těším se, že se pochlubíte svými výtvory!

Přidat komentář