RECENZE: Ellis Peters, Zázrak svaté Winifredy

Článek od: Eylonwai - 25.07.2019

Léto a detektivky, to k sobě prostě patří. Nejspíš to nemá žádné smysluplné opodstatnění, ale je to tak. A zdá se mi, že o detektivkách klasické britské školy to platí dvojnásob. Takže vážení, seznamte se s bratrem Cadfaelem…

Jméno Ellis Peters u nás možná zůstává trochu ve stínu Agathy Christie nebo Dicka Francise, ale může se jim směle postavit po bok. Dvacetidílná série s bratrem Cadfaelem v hlavní roli jí po právu vynesla ovace čtenářů a proslavila ji mimo jiné jako autorku historických detektivek. Ovšem ne výhradně – Edith Pargeter (1913–1995), která se za pseudonymem Ellis Peters skrývá, je uznávaná i pro svou trilogii Nebeský strom nebo pro sérii s inspektorem Felsem. A pro české čtenáře je zajímavá obzvlášť – jakožto studovaná bohemistka uměla perfektně česky a do angličtiny překládala třeba Hrabala, Máchu nebo Nerudu.

Čím se však většina jejích knih vyznačuje obzvlášť, je vše, co se nějakým způsobem týká Walesu – velština, velšská kultura, historie, povaha Velšanů… Ellis Peters sama měla velšské kořeny, tudíž moc dobře věděla, o čem píše. Máte-li tedy pro tento kraj keltského dědictví slabost a holdujete detektivkám, bratr Cadfael je přirozená volba.

Zázrak svaté Winifredy je úvodním svazkem série, ale naskočit můžete prakticky kdykoli, příběhy na sebe navazují volně a přinejhorším vám jen uteče nějaká drobná narážka. Cadfaelovy příhody vyšly česky už dřív, nicméně Mystery Press se do nich pustil znovu, tentokrát s krásnou obálkou od Lubomíra Kupčíka.

A začínáme, jak jinak – ve Walesu. Tam jsou totiž pohřbeny kosti svaté Winifredy, světice, kterou si převor Robert vyhlédne jako ideální patronku pro svůj benediktinský klášter v anglickém Shrewsbury, kterému zatím vlastní svaté ostatky chybí. Bratr Cadfael, který po bohatém životě stráveném křížovými výpravami a námořním dobrodružstvím touží hlavně po klidu bylinkové zahrádky, si o tom myslí své, ale jelikož jakožto rodilý Velšan ovládá velštinu, přidá se k výpravě. A tak se skupinka mnichů vydává v máji léta páně 1137 do svérázného kraje plného místních konfliktů, komplikovaných rodinných vztahů a hlavně typické velšské povahy, která na misi anglických bratrů nehledí zrovna laskavým okem. A aby toho nebylo málo, nejzarytější odpůrce přenesení ostatků je nalezen v lese mrtvý. Okolnosti smrti jsou přinejmenším podivné a je na Cadfaelovi, aby ze střepů poskládal pravdivou vitráž.

Ellis Peters navazuje na tradici britské detektivky v tom nejlepším – až poklidným tempem vyprávění, které na britský venkov sedne dokonale a které je přesným opakem frenetických severských vyšetřování. Přesto se kniha drží rozumného počtu stránek a udrží vás v napětí, takže příběh zhltnete za jedno dvě odpoledne někde u rybníka. Především je ale neskutečně snadné zamilovat si hlavní postavu, bratra Cadfaela. Jakožto zarytý odpůrce křesťanství jsem k Zázraku svaté Winifredy přistupovala dosti opatrně a první stánky jsem otáčela poněkud váhavě. Zbytečně. Cadfael představuje hlas rozumu a zdravého odstupu, na bratry prožívající náboženské vytržení pohlíží minimálně se zvednutým obočím a je natolik skeptický, až se člověk pomalu diví, co že v tom klášteře vlastně dělá. A to je velmi sympatické.

Zázrak svaté Winifredy je na prvním místě oddechová historická detektivka v tom nejlepším slova smyslu. Detektivky jsou v relaxačním čtení prostě nepřekonatelné a musím uznat, že je mi vlastně záhadou proč. Nicméně žádáte-li od bratra Cadfaela víc, dostanete to – konflikt mezi světským a božským, už tehdy diskutabilní postupy církve, historické skutečnosti (svatá Winifred není žádnou fikcí a její příběh taky ne) a hlavně nejjemnějším štětcem vykreslený Wales a jeho povaha. A pokud si Cadfaela zamilujete, můžete sáhnout i po oceňovaném seriálu podle knih Ellis Peters s Derekem Jacobi v hlavní roli.


Ellis Peters, Bratr Cadfael: Zázrak svaté Winifredy
Originální název: A Morbid Taste for Bones
Nakladatelství: Mystery Press
Překlad: Zuzana Ceplová
Obálka: Lubomír Kupčík
Vydání: 2019
Stran: 221
Cena: 249 Kč
 

Přidat komentář