RECENZE: Karel Doležal, Zombie, chiméry a rock'n'roll

Článek od: Tereza Kadečková - 21.01.2020

Möbiova kočka má jednu stranu a jednu hranu. Až na to, že v téhle knize žádná kočka není, pokud nepočítáte název kapely Möbius Cat se svým frontmanem mlokem Axelem. Ale najdete tu třeba červí metro, nemrtvé, chiméry, obskurní hudební reference nebo roztomilá morčátka. A to všechno v Praze.
Představte si středověké fantasy s vílami, čarodějnicemi, upíry a elementály, a nechte je se vyvinout až do 21. století. Praha je plná nadpřirozených bytostí, a přitom ti nejpodivnější jsou tu lidé. Axel právě prorazil se singlem Řvoucí věže a chtěl by to se svou kapelou dotáhnout dál. Na to potřebuje textaře – a tak začíná lov na tajemného básníka.
V Axelově týmu hledačů je chiméra Běta a nemrtvá sylvánka Míža. Ta první z nich si jde za svými cíli, ale radši vás pokouše, než aby vám cokoliv prozradila. Ta druhá má soustředění žáka s ADHD a paměť zlaté rybičky, což se její přátelé snaží napravit. Tak se setkávají třeba s bohem špíny, levitujícími jeptiškami nebo zfetovanými upíry.
Že jste se toho o ději z popisu výše zas tak moc nedozvěděli? Že to působí jako galimatyáš? Přesně o to jde. Karel Doležal vytvořil příběh, který je spíš o situacích vedoucí naše hrdiny, než nějaké hluboké myšlence nebo akci. Autor skládá bizár na bizár, celý zabalený do příjemné fantastiky z matičky Prahy se svými řvoucími věžemi. Zombie, chiméry a rock’n’roll čtete pro humor, hledání easter eggů (tedy hlavně těch hudebních), a pokud jste z Plzně, abyste autorovi poslali výhružný dopis. Ne každý vtip nebo narážku čtenář pochopí, ale to neznamená, že se u četby nebude bavit. Karel Doležal má svérázný humor, který nikoho neurazí, a já se u něj královsky bavila.
Karel Doležal není žádný nováček, ačkoliv Zombie, chiméry a rock’n’roll je jeho románová prvotina, vydal už nespočet povídek. Nemusíte se tedy bát toho, že by kniha působila nevypsaně nebo měla díry v ději. Autor si nechal otevřená dvířka pro druhý díl, na kterém už pracuje, a tady snad odpoví na otázky, které po Zombících zůstaly otevřené. Kdybyste snad neměli tohoto světa dost, můžete nahlédnout i do Žoldnéřů fantasie: Na stopě zločinu a přečíst si povídku To má po dědovi!
Zombie, chiméry a rock’n’roll je urban fantasy, která se vám bude nejlépe číst, když vám u ní budou hrát Rush nebo Umbrtka. Nebo možná naopak – v naprostém tichu a čekající na výkřik věže, která vám zrovna vyrostla za domem. A když k vám náhodou zavítají upíři, až budete číst, ujistěte se, že máte napečeno.

Karel Doležal: Zombie, chiméry a rock'n'roll
Nakladatelství: Straky na vrbě
Rok vydání: 2019
Počet stran: 352
Vazba: Brožovaná
Cena: 250 Kč

Komentáře

Přidat komentář