Jedna z nejlepších fantasy sérií posledních let se dočkala svého konce. Anthony Ryan zakončuje Královnou ohně celou trilogii Stín krkavce. Fanoušci se tak mohou opět ponořit do fascinujícího a drsného příběhu, který uhranul čtenáře po celém světě. Na oslavné ódy opěvující celou sérii i samotný závěr je však prozatím brzo. Úplné zklamání se sice nekoná, s čistým štítem však Královna ohně neodejde.
Strhující debut plný úplatných a zkažených rytířů a ztroskotaných létajících lodí. A v centru děje stojí tajemná postava osamoceného tuláka. Anotace tedy začíná více než lákavě. Když k tomu připočteme skvělou obálku, která vás jistě v knihkupectví přiláká, je prodejní úspěch takřka zajištěn. Bohužel není všechno zlato, co se třpytí, a v případě Tuláka to platí dvojnásob.
Je tomu již více než půl roku co čtenáři mohli poprvé nahlédnout do fascinující alternativní historie, v níž si Otčina Roberta Harrise podává ruku s Alanem Moorem. Jak jistě správně tušíte, řeč je o Ianu Tregillisovi a jeho Hořké setbě. Ta se nyní dočkala svého pokračování v podobě druhého dílu románového triptychu Milkweed, jenž vychází u nakladatelství Argo pod názvem Nejstudenější válka.
Když se nakladatelství Host rozhodlo více zaměřit i na příznivce fantasy, mezi některými čtenáři to bezpochyby vyvolalo řadu otázek. Ty však Host záhy umlčel prvním dílem fantasy trilogie Stín krkavce Anthony Ryana, jenž přišel jako blesk z čistého nebe a získal si nepřeberné množství fanoušků. Pokud jste i vy netrpělivě čekali na další osudy Vélina Al Sorny, čekání je u konce, neboť krátce před Vánoci Host vydal druhý díl pod názvem Pán věže.
Přestože Kameni mudrců pomalu, ale jistě táhne na dvacítku, stále má co nabídnout. Svědčí o tom i zbrusu nové ilustrované vydáníHarryho Pottera a kamene mudrců, které pro fanoušky připravilo nakladatelství Albatros.
Píše se rok 1939 a Raybould Marsh spolu s dalšími členy britské zpravodajské služby sledují velmi podivný němý film. Němečtí vojáci v něm procházejí zdí, létají vzduchem a jsou obdařeni nadpřirozenou silou.
Korněvův Led je bezpochyby slibným rozjezdem nové nenáročné série, která rozhodně dokáže pobavit. Navíc ukazuje, že i když to u nás ruská fantastika nemá právě jednoduché, najdou se v ní zajímavé kousky, jež dokáží oslovit nejednoho čtenáře.
Ačkoliv u nás není zatím steampunk tolik rozšířený jako v zahraničí a titulů s touto tématikou nevychází právě mnoho, milovníci parních strojů a viktoriánské Anglie ocení každý kousek, který zde vyjde. Nyní se po bok Marka Hoddera, Cherie Priest, či Kima Newmana a Nicka Harkawaye, zařazuje i domácí Petra Slováková se svým debutovým románem Démon z East Endu.