Názov útleho románu evokuje známy film bratov Coenovcov a vzbudzuje záujem. Milovníci Štiblaríkovej dielok už dobre vedia, že vie byť pekne tvrdá a k svojim postavám nemilosrdná. Poďme sa teda pozrieť, čo to autorka tentokrát ukuchtila. Veď nekromanti, vyháňači diabla, či iné milé ľudské aj neľudské bytosti, sú šťavnatým sústom a nevyčerpateľnou zásobárňou divokých príbehov.
Lenona Štiblaríková patrí medzi zaujímavé postavy slovenskej fantastiky. Keďže vám prinášame recenziu na jej poslednú knihu Táto krajina nie je pre slabých, rozhodli sme sa vás s touto spisovateľkou aj trošku lepšie zoznámiť.
Iba nedávno (vlastne až tak, že je ešte stále horúca a voňavá), vyšla zbierka čisto slovenských sci-fi poviedok, nazvaná „Malá antológia sci-fi“. Publikovaná bola v rámci projektu Spektra fantázie, ktoré sa snaží podporovať talentovaných autorov fantastiky a ilustrátorov.
Žena. Slovo, které hýbe světem. Přinejmenším tím mužským. Jen těch podob, které žena má! Žena v množném čísle, žena za pultem, žena osudová (tedy femme fatale), žena tajemná, žena profesionální (jak ví nejlépe Páral). A těch knih, co bylo napsáno! Schválně si zadejte do vyhledávače knihovny slova „žena se“. Vyplivne to knihy jako Žena se závojem, Žena se nikdy nevzdává, Žena se špatnou pověstí a v neposlední řadě i Žena se nedá loupat jako banán. No, a pak je tu Žena se lvem.
Výlučně ženská antologie povídek z žánru fantasy je vzácný jev, obzvlášť pokud zahrnuje pouze česko-slovenské spisovatelky. Pole fantasy literatury je zkrátka spojováno spíše s muži. Přesto je to pozoruhodné, protože ženy měly odjakživa k nadpřirozenu a fantastice blíže než jejich drahé protějšky. Mnohá náboženství i kultury v sobě nesou pohled na ženu jako na osobu přirozeně inklinující k empatii a schopnostem nahlédnout za oponu věčnosti. Podívejme se, nakolik se autorkám podařilo stát se důstojnými protivníky mužům na poli genderového souboje.
Ťažko môžeme očakávať, že v dohľadnej dobe vznikne na Slovensku „rodokapsová“ séria typu JFK alebo Kladivo na čaroděje, ale Štiblaríkovej novela ukázala, ako by podobný typ oddychovej literatúry mohol vyzerať v slovenskej verzii.