Plzeňská rodačka Michaela Merglová je čtenářské veřejnosti známá především epickou trilogií Píseň oceli, Píseň severu a Píseň války, ale ve své nejnovější knize dává fanouškům nahlédnout, že ačkoliv jí jde žánr meče a magie na výbornou, umí i zatraceně překvapit.
Sardenským věrným nemusíme plzeňskou rodačku a jednu z hvězd nakladatelství Epocha Michaelu Merglovou příliš představovat. Ačkoliv autorce nyní vyšel sci-fi román Prázdnota, já se budu ve své recenzi věnovat velkolepému završení její delavské fantasy trilogie.
Začnu naprosto bez obalu: nepřestává mě udivovat, do jakých hlubin jsou někteří kolegové ze spisovatelské branže schopni klesnout, aby propagovali sebe a své dílo. Před nějakou dobou jsem se podobným tématem zabývala v zamyšlení pro časopis Pevnost a snažila jsem se tehdy vypíchnout úskalí, která mohou na začínající autory čekat
Zajímá vás, co si Míša Merglová ráda přečte, jaké má zlozvyky nebo jak se dívá na českou fantastiku? Nenechte si ujít slibovanou druhou část rozsáhlého rozhovoru, který vznikal dlouho, ale rozhodně stojí za přečtení.
Úvodem je nutné říci, že tento rozhovor vznikal opravdu, ale opravdu dlouho! Až to skoro vypadalo, že nikdy nevyjde. Obě účastnice, tedy spisovatelka i redaktorka se ale nakonec pochlapily a dotáhly vše do zdárného konce. Moničiny otázky byly velmi konkrétní a Míša Merglová by měla na svůj písemný projev mít zbrojní pas – je opravdu nebezpečný a velmi důkladný protihráč. Což se nevylučuje se zajímavým obsahem sdělení! Užijte si čtení o lecčems a příští týden si přijďte přečíst druhou polovinu téhle zajímavé rozpravy nejen nad knihami.
Do hodovních síní Dussu se pomalu vkrádá chlad, ledový vítr zalézá pod košili a zdá se, že naši staří známí Cuchenan s Minangarem budou mít plné ruce práce.
Knihu načetl herec Jan Meduna, kterého můžete znát převážně z divadelních jevišť. Působil například v divadlech Studio DVA, Divadlo V Dlouhé, Městská divadla pražská a řadě dalších. Čtenáři orientující se ve filmové a televizní tvorbě ho možná znají z filmů Tobruk, Rytmus v patách nebo ze seriálů Případy 1. oddělení a Labyrint. Režie se ujal Jakub Tabery.
Tohle mi ve vodách české fantasy literatury docela chybělo. Čistokrevný sword and sorcery román (jinak též fantasy meče a magie, chcete-li to hezky česky). Někdy prostě není nálada a chuť na komplikované světy a mnohasvazkové ságy plné nevyslovitelných jmen, zamotaných vztahů a ještě zamotanějšího děje, kdy už v půlce zapomenete, kdo je kdo a kdo koho podrazil/okradl/svedl.
Poslední červnový nedělník se opět zabývá poněkud kontroverzním tématem, nebo možná taky ne. Požádali jsme o něj spisovatelku Míšu Merglovou a ona (stejně jako Monika před dvěma týdny) zareagovala na aktuální situaci. V nejmenším se nezpronevěřila zadání, protože i dnešní nedělník je o knihách a o fantastice.
Míša Merglová je v současné době jednou z nových autorek, které se vydaly na nejistou dráhu psaní fantastiky a pokud se běžně píše o vycházejících hvězdách, talentovných objevech nebo překvapivě dobrých a vyzrálých prvotinách, všechna ta přízviska si k ní můžete přiřadit. Před pár týdny jsme o její prvotinu Píseň oceli soutěžili. Martin Stručovský ji řádně vyzpovídal a nyní si můžete přečíst jejich rozhovor. Snad se nebudeme rouhat, když tady napíšeme, že nám slíbila pro Sarden i povídku, které se dočkáte v ásledujícícch měsících.
Nakladatelství Epocha má pro vás novinku od nadané české autorky Míši Merglové. Její prvotina PÍSEŇ OCELI vás vezme do kraje nefalšované hrdinské fantasy, ze kterého se vám nejspíš ani nebude chtít odejít.
Vychutnejte si rozmanitou přehlídku fantasy povídek, které byly vyčarovány s umem a elegancí skutečných čarodějek inkoustu a pera. Nechte se unést příběhy z jiných světů. Můžete se těšit na vše, co ke klasice žánru patří. Dívky v nesnázích, draci a jiné bestie, bojovníci bez bázně a hany, astrální cestování a samozřejmě nějaká ta magie. Sborník je to převelice pestrý a každý si v něm jistě najde tu svou čarodějku. Autorky textů patří mezi kvalitní výkvět mladé české fantastiky.